Gönüllü Elçiler Kırşehir'i Çok Sevdi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi TRT Haber’de yayınlanan Gönüllü Elçiler Programı'nda tanıtıldı.

Kırşehir Haberleri 9 Ağustos 2018 19:11
Gönüllü Elçiler Kırşehir'i Çok Sevdi
-A +A

         Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi TRT Haber’de yayınlanan Gönüllü Elçiler Programı'nda tanıtıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde eğitim-öğretim gören  yabancı uyruklu öğrencileri,katıldıkları TRT Haber’in Gönüllü Elçiler programında kent ve üniversiteden özgüyle bahsetti.
            Ahi Evran Üniversitesi'nde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler TRT Haber'in ‘Gönüllü Elçiler’ programına katılıp, üniversite, Kırşehir ve Türkiye’yi anlattı. Programa katılan farklı ülkenin öğrencileri, ileride Türkiye ile güçlü ve sağlıklı bir köprü kuracaklarının altını çizdi. TRT Haber, Ahi Evran Üniversitesi'nin ‘uluslararasılaşma’ stratejisinin önemli bir ayağını oluşturan yabancı uyruklu öğrenci politikasını yerinde irdeledi. Gerçekleştirilen tanıtım programında "Dünyanın dört bir yanından farklı dillerden faklı kültürlerden ülkemize geliyorlar. Daha iyi bir eğitim, daha iyi bir gelecek, daha iyi bir hayat için ülkelerine döndüklerinde tarihimizi, kültürümüzü, doğamızı, anlatacak kulaktan kulağa, nesilden nesle yayacaklar. Onlar bizim gönüllü elçilerimiz. Ülkeleriyle Türkiye arasında köprüler kuracak ülkelerin kaynaşmasına katkıda bulunacaklar. Programımız da Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde öğrenim gören gönüllü elçilerimizi ziyaret ediyoruz. Kırşehir 250 bini aşan nüfusuyla İç Anadolu bölgemizin küçük ama tarihi illerinden biri. Kırşehir’den doğum illere yayılan Ahi Evran Felsefesi, Selçuklu ve Osmanlı İktisadi sisteminin özünü oluşturur. Bu iktisadi anlayışın temelinde çalışmak, üretmek, kalite, emeğe saygı, dayanışma, helal kazanç, helal lokma, yardımlaşma, israftan kaçınma gibi kurallar vardır. Ahi Evran adıyla 2006’da 6 ayrı yerleşkede kurulan Kırşehir Üniversitesi 8 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 13 araştırma ve uygulama merkezi ile 20 binden fazla öğrenciye eğitim vermektedir" ifadelerine yer verildi.
         Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya Gönüllü Elçilere açıklamalarda bulundu. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya Gönüllü Elçilere yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti: "Hangi şehrin içinde doğmuş olursa olsun üniversiteler o şehirlerin dünyaya bakan gözleridir. Dolayısıyla uluslar arası dolaşımda hem hoca hem öğrenci yönüyle mutlaka olmamız gerekiyor. Uluslar arasın ilişkinin en softu en etkili yolu da eğitimdir. Milletlerin birbirini kültürel olarak etkilemesinin temelinde eğitim vardır. Mevcut öğrenci sayımızı 400 çıkardık. Önümüzdeki yıl için YÖK bu sene yabancı öğrenci kontenjanını arttırdı. Dolayısıyla 200 öğrenci ile birlikte 600 yabancı öğrenciyle ülkenin kültür elçilerini yetiştirmeye çalışıyoruz.”
Programda, "Dünyanın dört bir yanından eğitim için ülkemize geliyorlar. Onlar bizim misafir öğrencilerimiz. Kimi ülkemizi tanıyanların tavsiyesiyle, kimi Müslüman bir ülke olduğumuz için kimisi de internetten araştırarak ve bilerek geliyor ülkemize.  Genç yaşlarında çok uzun bir yolculuğa çıkıyorlar. Fotoğraflarından, internette ve televizyonda gördükleri videolarından biraz tanıdıkları bir ülkeye geliyorlar. Düşündükleri Türkiyeyle karşılaştıkları Türkiye benziyor mu? Nelerle karşılaştılar nelere şaşırdılar.  Farklı bir ülkede yaşamak zorunda kalan her insan gibi misafir öğrencilerimizin de ilk günleri çok zor geçiyor. Değişik bir kültür bilmedikleri bir dil hatta iklim bile onları çok zorlayabiliyor. Yeni bir dili öğrenmek, yeni bir yaşama uyum sağlamak zor. Bunun için öncelikle arkadaşların ve hocaların yardımı şart. Misafir öğrencilerimizde zor geçen ilk günleri kendileri gibi yabancı öğrencilerin ve öğretmenlerin yardımıyla atlatıyorlar. Misafir öğrencilerimiz hiç tanımadıkları, hiç bilmedikleri bir ülkenin şehrine geliyorlar. Peki Kırşehir, üniversite ve insanlar hakkında ne düşünüyorlar" şeklinde spot konuşmalara yer verilirken, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi gönüllü elçileri şu açıklamalarda bulundu.
         Kunyarat Wangpıthak:  Türkiye’ye gelmek gururlu ve şanslı bir durum. İnsanları çok güzel. Geldiğimde çok soğuk bir havası vardı. İnsanları bağırarak konuşuyorlar gibiydi ilk geldiğimde korkuyordum. Kızgın gibi konuşuyorlardı bende soruyordum neden böyle bağırarak konuşuyorsunuz oda normal konuşuyoruz diyordu. İlk geldiğimde ağlıyordum. Herkes destek oldu. Kırşehir’in insanları çok güzel. Hareth Yahya, Türkiye’ye gelmemin sebebi Müslüman bir ülke olması ve güvenilir ve rahat bir ülke olması. Burada özgürlük var. Öğretmenlerimizin sayesinde Türkçeyi çözdük. Bize hep yardım ettiler. Kitap okutarak, film izleterek Türkçemizi geliştirdiler. En güzeli üniversitenin içerisinde camii var. Spor salonları var. Rektörümüzde sağ olsun bize yardım ediyor." 
         Zeynep Abdi Jimale: " Türkiye’de en iyi eğitim veren okullar olduğunu konuşuyorlardı. Benim ailemde iyi bir eğitim almam için Türkiye’ye göndermek istediler bende kabul ettim ve geldim."
         George Marsel Barnadoz: "Türkiye hakkında mavi biliyordum. Yer mavi gök mavi. Onu çok seviyorum. Ben denizi çok seviyorum. Otobüste gelirken ağabey kelimesini öğrenmeye çalıştım. Abdulhakim Tuka, çok memnun değildim aslında gelirken, görmediğim için geldikten sonra her şeyi gördüm ve çok sevindim. Hatta gelmeyenler içinde keşke onlarda gelebilseler diye düşündüm. Öğrenciler için kolay bir hayat var burada."
         Slım Dave Nyanka: "Alışmak zor oldu. Televizyonda gördüm. Kar yağdığında çok zor oluyor onu hiç beklemiyordum. Soğuk olduğunu biliyordum ama bu kadar soğuk olacağını bilmiyordum. Eğitim olarak güzel bir ülke. Arkadaşlarımda buraya gelmek istiyor. ”
         Program sonlarına doğru Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya, sazını eline alarak sevilen Büyük Halk Ozanımız Neşet Ertaş’ın Gönül Dağı türküsünü öğrencilerle birlikte seslendirdiler. Kardeşlik bağlarını pekiştirmek, Türk kültürünü daha iyi tanıtabilmek amacıyla üniversite bünyesinde çeşitli organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Misafir öğrenciler Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya’nın ev sahipliği yaptığı etkinlikte bir araya geliyorlar. Amaç Türk kültürünü biraz daha tanıtabilmek ve öğrencilerin tanışmasına olanak sağlayabilmek. Hep birlikte Neşet Ertaş türküleri söyleniyor, çiğköfte yoğruluyor.  Sorunlar dinleniyor, eğleniliyor geriye Türkiye’den izler kalıyor.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı