SICAK HABER

Gurbetçilerin Önündeki Büyük Engel Kalktı!

Türkiye'nin en fazla gurbetçisi sayısına sahip illerden bir tanesi olan Kırşehir'de Avrupa'da yaşayan ve özel otomobiliyle Türkiye'ye gidenlerden, hem aracın hem kişinin 185 gün yurtdışında kalmış olması şartı aranıyordu.

Kırşehir Haberleri 4 Eylül 2018 19:09
Gurbetçilerin Önündeki Büyük Engel Kalktı!
-A +A

         Türkiye'nin en fazla gurbetçisi sayısına sahip illerden bir tanesi olan Kırşehir'de Avrupa'da yaşayan ve özel otomobiliyle Türkiye'ye gidenlerden, hem aracın hem kişinin 185 gün yurtdışında kalmış olması şartı aranıyordu. Yasanın uygulanması özellikle gümrüklerde çok sayıda Kırşehirli gurbetçinin mağdur olmasına neden olmuştu.
          Şikayetler üzerine yasada değişiklik yapıldı ve kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre yurtdışında yaşayan emeklilerden artık yurtdışında 185 gün kalmış olma şartı aranmayacak. Bu yasayla yurt dışında yaşayan binlerce Kırşehirlinin önünde engelde kalkmış oldu.
         Kırşehir'de onlarca kişi Avrupa'dan araç  getirmek için gün sayıyordu yeni düzenlemeyle 185 gün yurtdışında kalmış şartı ortadan kalktı. Ağustos ayında Kırşehir'e gelen gurbetçilerin dönüş telaşı devam ederken bu çalışma ile sevinen Kırşehirli gurbetçiler önümüzdeki yıllarda özel araçları ile birlikte rahat bir şekilde Kırşehir'e yolculuk yapacaklarını kaydettiler. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararname şöyle:"Belirli bir süre ile çalışmak veya öğrenim görmek amacıyla gelen Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin ülkelerinde adlarına kayıtlı olan kişisel kullanıma mahsus kara taşıtına geçici bir süreyle Türkiye Gümrük Bölgesi'nde trafiğe tescil edilmek üzere geçici ithalat izni verilir. Bu taşıtlar çalışma veya öğrenim süresi içerisinde Türkiye Gümrük Bölgesi'ne getirilebilir. Bu kişilerden emeklilik tarihinden sonra Türkiye Gümrük Bölgesine ilk defa getirecekleri kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları için Türkiye'ye son giriş tarihinden geriye doğru bir yılda en az 185 gün Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunması koşulu aranmaz."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı