Hac Semineri Düzenlendi!

Hac farizasını yerine getirmek üzere 2018 yılında Kırşehir'den hacca gidecek olan vatandaşları için Hac Semineri düzenlendi.

Kırşehir Haberleri 11 Mayıs 2018 19:12
Hac Semineri Düzenlendi!
-A +A

         Hac farizasını yerine getirmek üzere 2018 yılında Kırşehir'den hacca gidecek olan vatandaşları için Hac Semineri düzenlendi. Hac Seminerleri Kırşehir Müftülüğü Konferans Salonu'nda ve Müftülük altında bulunan H. Ali Cihan Camii'nde gerçekleştirildi.
         7 Mayıs Pazartesi günü başlayan seminer, 10 Mayıs Perşembe günü sona ererken, Kırşehir Müftü Vekili Hasan Hüseyin Arslantürk, hacı adaylarını bilgilendirdi.
         Kırşehir'den kutsal topraklara gidecek olan 233 hacı adayının aşıları Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi görevlileri tarafından yapıldı. Hekimler, hacı adaylarına Menenjit aşıları yaparken, hacı adaylarını sağlık konusunda da bilgilendirdiler.
         Düzenlenen hac seminerleri Kırşehir Müftü Vekili Hasan Hüseyin Arslantürk, Hac ve Umre Şube Müdürü Bekir Murat, Uzman Vaiz Şevket Şimşek, Vaizler İbrahim Özger ve Nuran Demir tarafından verildi. Seminerlerde haccın anlamı ve önemi, hac menasiki, temel sağlık bilgileri, bayanlara yönelik özel konular anlatılarak, hac farizası uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca düzenlenen seminerlere bu yıl hacda görev alacak olan din görevlileri de katıldı.
         Düzenlenen “Hac Eğitimi Bilgilendirme Seminerleri”nin son gün programında Kırşehir Müftü Vekili Hasan Hüseyin Arslantürk, hacı adaylarına haccın mana ve önemini anlattı. Haccın bir seyahat değil manevi bir yolculuk olduğunu ve bu yolculuğun oldukça meşakkatli olduğunu, bu sebeple sabırlı ve hoşgörülü olunması gerektiğini hacı adaylarına hatırlattı. Hac ibadetinin eda edildiği anda dikkat edilecek hususları, telbiyeler ve tekbirleri hacı adaylarına anlattı.
         Kırşehir Müftü Vekili Hasan Hüseyin Arslantürk, yaptığı konuşmada, “Hacca gidecek hacı adaylarının Kırşehir’den başlayarak yolculuk esnasında, Mekke ve Medine’de Hac görevini yerine getirirken birçok hususa dikkat etmesi gerekiyor. Hac oraya gittikten sonra artık bedenen yapılan bir görev oluyor. Ne kadar külfet varsa o kadar nimet vardır. Hac ibadeti yorucu bir ibadet fakat bir o kadar da tatlı ve muazzam bir ibadettir. 'Mebrûr Haccın karşılığı ancak Cennettir' buyuruyor Peygamber Efendimiz, Mebrûr Hac, kişinin Hacdan sonraki hayatında da güzel ve temiz yaşamasına denilmektedir. Bizi Hacdan önceki hayat ve Hacdan sonraki hayat bekliyor. Hac gibi zor bir ibadeti geceyi gündüze katarak, uykusuz, yorgun yapılan bir ibadeti Rabbim hepimize hakkıyla yapmayı nasip etsin. Hacılık eşi benzeri bulunmayan bir değer ve meşakkatli bir ibadettir” dedi.
         Seminere katılan hacı adayları, düzenlenen hac eğitim seminerinin kendileri için çok verimli geçtiğini belirterek, böyle bir hizmeti sundukları için Kırşehir Müftü Vekili Hasan Hüseyin Arslantürk’e teşekkür ettiler.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Ekim%20Cumartesi%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı