Hacı adayların kutsal yolculuğu başlıyor!

Kırşehir Müftülüğü bu yıl hac organizasyonu ile kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının 20 Temmuz 2019 Cumartesi günü uğurlanacağını açıkladı.

Kırşehir Haberleri 17 Temmuz 2019 14:26
Hacı adayların kutsal yolculuğu başlıyor!
-A +A

         Kırşehir Müftülüğü bu yıl hac organizasyonu ile kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının 20 Temmuz 2019 Cumartesi günü uğurlanacağını açıkladı. 
         Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin Kırşehir Müftülüğü Hac ve Umre Bürosu yetkililerinden edindiği bilgilere göre 2019 yılında ilk defa hacca gitmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na müracaat eden vatandaşlar hac ön kayıtlarını 08 – 14 Aralık 2018 tarihleri arasında yaptılar. Bu tarihler arasında kayıt yaptırmayan vatandaşlar 2019 yılı hac kuralarına katılım hakkı elde edemediler. Kura hakkı olan hacı adaylarının kura çekimi sonrası kesin kayıt süreci başladı. Daha sonra da kafileler halinde hac vazifesini ifa etmek için gruplar Mekke ve Medine'nin yolunu tutacaklar. Hac farizasını gerçekleştirdikten sonra da geri dönüşler başlayacak. İslamın beş şartından birisi olan hac farizasını yerine getirmek için ismi hac kurasında çıkan hacı adaylarının çıkış ve dönüş tarihleri merak ediliyordu. Milyonlarca hacı adayının sabırsızlıkla beklediği 2019 yılı hac takvimine göre 2019 hac çıkış ve dönüş tarihleri belli oldu.  Hacı adayları 4 Temmuz - 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında çıkış yapacak, 17 Ağustos - 13 Eylül 2019 tarihleri arasında dönüş yapacak.
Kırşehir'de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu çerçevesinde kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları için 20 Temmuz Cumartesi günü Ahi Evran-ı Veli Camii'nde saat 09.30'da uğurlama merasimi düzenlenecek. 
           Kırşehir Müftülü Mehmet Yaman'ın da katılım sağlaşacağı program saat 10.30'da başlayacak ve 126 hacı adayı saat 11.00 itibarı ile kutsal topraklara doğru yola çıkacak. Kırşehir'de Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile ikinci kafile ise 5 Ağustos 2019 Pazartesi günü saat 05.00'da Ahi Evran-ı Veli Camii'nden uğurlanacak. Kırşehir Müftülüğü Hac ve Umre Bürosu'ndan edinilen bilgilere göre Kırşehir'de ilk hac kafilesinin 24 Ağustos saat 15.35'ta ilimize döneceği öğrenildi. 
           Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman ise yaptığı açıklamada İslam Dininin temel ibadetlerinden birisi olan ve sözlükte “gitmek, yönelmek, ziyaret etmek” manalarına gelen hac, imkanı olan her müslümanın, belirli bir zaman içinde Kabe’yi, Arafat ve Mina’yı ziyaret ederek belli bazı dînî görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı ibadeti ifade eder. Hac ibadetini yaparken çeşitli zaman ve mekanlarda icra edilen uygulamalara “menâsik” (tekili, mensek) denir. Kutsal mekan kavramı ve bu yerleri ziyaret, insanlık tarihi boyunca bütün din ve inanç sistemlerinde görülmüştür.2 İslâmî bazı kaynaklara göre Hac ibadeti Hz.Âdem’e kadar uzatılsa da, Kur’ân-ı Kerim’in bildirdiğine göre3, daha önce tahrip olmuş Kabe’nin eski temelleri Hz.İbrahim ve oğlu Hz.İsmail tarafından bulunarak Kutsal Mabed yeniden inşa edilmiş, Hac suresinin 27-29. ayetlerine göre de insanları hac yapmak üzere Mekke’ye ilk davet eden peygamber Hz.İbrahim olmuştur. Bu tarihten itibaren diğer peygamberler ve inananlar da Kabe’yi ziyaret etmişlerdir. Hac, İslam Dininin temel ibadetlerinden biri olmasının yanı sıra, bireysel ve toplumsal planda insana kazandırdığı olumlu nitelik ve değerlerle ayrı bir önemi haizdir. Bu önemin farkında olan dünya Müslümanları ve özellikle Müslüman halkımız asırlardan beri Hac ibadetine ve onu yerine getiren kimselere ayrı bir değer atfetmişler, hacı olmanın onur ve sorumluluğunu, hayat boyu taşınması gereken bir meziyet olarak kabul etmişlerdir." dedi. 
Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman; hacı adaylarının kutsal topraklarda doya doya zemzem suyu içmeleri tavsiyesinde bulunarak "Kimileriniz yıllardır bu günü bekliyordu. Artık sıranız geldi, Kabe'yi görme ve Medine topraklarına ayak basma şerefine sizler de kavuşacaksınız. O topraklarda zemzem suyunu doyasıya içeceksiniz. Hepiniz seçilmiş insanlarsınız. Allah'ın hac vazifesini müjdelediği kişilersiniz. Değerli hacı adaylarımız, bilmelisiniz ki şeytan o topraklarda sizleri çok dürtecek, taşkınlığa günaha davet edecek. Sizler orada şeytan taşlarken aslında kendi nefsinizi taşlayacaksınız. Nefsinizi koruyun, şeytanın davetine liyakat etmeyin" dedi.
            Kırşehir Müftüsü Yaman açıklamasında son olarak şunları kaydetti: "2019 yılında ilk defa hacca gitmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na müracaat eden vatandaşlar hac ön kayıtlarını 08 – 14 Aralık 2018 tarihleri arasında yapmışlardır. Kırşehir'den hacı adaylarımız 4 Temmuz - 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında çıkış yapacak, 17 Ağustos - 13 Eylül 2019 tarihleri arasında dönüş yapacaklardır.
Kırşehir'de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu çerçevesinde kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları için 20 Temmuz Cumartesi günü Ahi Evran-ı Veli Camii'nde saat 09.30'da uğurlama merasimi düzenlenecektir. 
            126 hacı adayı saat 11.00 itibarı ile kutsal topraklara doğru dualarla uğurlanacaktır.  İkinci kafile ise 5 Ağustos 2019 Pazartesi günü saat 05.00'da Ahi Evran-ı Veli Camii'nden uğurlanacaktır."
 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı