Halk Oyunlarıyla Adım Adım Anadolu

Okul Sporları faaliyet programında yer alan Gençler, Yıldızlar, Küçükler Düzenlemeli ve Düzenlemesiz Halk Oyunları İl birinciliği yarışmaları tamamlandı.

Kırşehir Haberleri 10 Şubat 2019 14:00
Halk Oyunlarıyla Adım Adım Anadolu
-A +A

                 Okul Sporları faaliyet programında yer alan Gençler, Yıldızlar, Küçükler Düzenlemeli ve Düzenlemesiz Halk Oyunları İl birinciliği yarışmaları tamamlandı.
               Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Aşıkpaşa Spor Salonunda İl Müdürü Faruk Şahin'in açılış konuşmasının ardından başladı. İl Müdürü Şahin konuşmasında bütün sporcuları tebrik edip güzel bir yarışma olması temennisinde bulunup, başarılar diledi.
             Gün boyunca devam eden yarışmaların ardından dereceye giren okullar belli oldu. Gençler Düzenlemeli dalda Sosyal bilimler Anadolu Lisesi birinci olurken Yıldızlar Düzenlemeli de birinci TOKİ Orta Okulu ve Kurancalı Şehit Ayhan Keleş Ortaokulu ikinci oldu.
              Gençler Düzenlemesiz dalda Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci olurken, Akpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi ikinci ve Kaman Şehit Deniz Kaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncü oldu.
              Yıldızlar Düzenlemesiz dalda Profesör Erol Güngör Ortaokulu birinci, Şehit Öğretmen Hüseyin Aydemir Hürriyet Ortaokulu ikinci ve Cumhuriyet Ortaokulu üçüncü oldu.
              Küçükler Düzenlemesiz dalda Şehit Öğretmen Hüseyin Aydemir Hürriyet Ortaokulu birinci oldu.
            Yarışmaların sonunda dereceye giren okullara kupa, madalya ve başarı belgelerini Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şube müdürü Bekir Atasoy, Yurt Hizmetleri Müdürlüğü şube müdürü Yavuz Aydın ve Halk Oyunları Kırşehir İl temsilcisi Seda İlanbey ile Halk Oyunları Merkez Hakem Kurumu hakemleri tarafından yarışmacılara verildi.
            Kırşehir Halk Oyunları Okul Sporları ve Kulüpler İl Birinciliği Yarışması yapıldı. Kırşehir Halk Oyunları Ekibinin de katıldığı yarışmalarda dereceler elde ederek başarıya imza attılar. Son yıllarda Kırşehir Halk Oyunları ekibi çıta yükselterek Kırşehir'in ismini tüm Türkiye'ye duyuruyor. Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde  çalışmalarını sürdüren Halk Oyunları ekibi değişik figürleri ve yörelere ait halk oyunlarını gelecek nesillere aktarıyorlar. Halk Oyunları eğitmeni Seda İlanbey yaptığı açıklamada, "Kültürümüzü özümsemek, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan korumak, serbest zamanlarını olumlu bir biçimde değerlendirmelerine imkân tanımak, yeni dostluklar kurmalarına yardımcı olmak, yurdumuzu gezip görmelerini sağlamak, ülke ve dünya barışına katkıda bulunmak ve Kırşehir ilinin  aktif olarak etkinlikler içerisinde yer alması sağlamak en büyük gayemizdir. Bu bağlamda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Halk Oyunları faaliyetlerimiz aralıksız devam ediyor. 
Son yıllarda Kırşehir'de Halk Oyunlarına yönelik ilgi her geçen gün artmakta. Televizyon dizilerinde ve sinemada gösterilen zeybek oyunlarından sonra bu alana ilgi arttı. Zeybek dışında İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerine ait yöresel oyunları kursumuza katılan gençlerimize öğretiyoruz. Geçmişten günümüze kadar uzanan süreçte Türk kültüründe önemli bir yeri olan halk oyunlarını gençlerimize sevdirip bu oyunları geleceğe taşımayı amaçlıyoruz.
               Halk oyunları bizim özümüzü oluşturmaktadır. Hem ezgileri hem de yöresel kıyafetleriyle Kırşehir'in halkoyunları ekipleri de il dışı faaliyetlerinde her geçen gün daha da başarılı sonuçlar almaya devam ediyor. Halk Oyunları Bizi biz yapan değerlerdir. Biz halk oyunlarıyla evlendik, halk oyunlarıyla kına gecesi yaptık, törenler gerçekleştirdik. Halk oyunlarıyla bugüne kadar Cumhuriyetin birliğini, beraberliğini koruduk. Doğu’nun barı da, Karadeniz’in horonu da, Ege’nin zeybeği de, İç Anadolu’nun kırık havası da bizim. Bir millet kültürüne sahip çıkamazsa o milletin geleceği de aydınlık olmaz. Bizler Cumhuriyeti kuran ve bize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gideceğiz. Kırşehir'de gelenek ve göreneklerimize, ilime ve bilime hep birlikte sahip çıkacağız. Geleceğe umutla bakabilecek nesiller yetiştireceğiz. 
              Amacımız dışarıdaki çocukları kötülükten, zararlı maddelerden korumak adına buraya getirip halk oyunları kültürümüzü yansıtmak. Kursa çok sayıda gencimiz katılmakta. Gençlerimiz burada kendilerine özellikle eski oyunlarımızı öğretiyoruz. Bunlardan isimlerini saymak gerekirse zeyno, ağırbar, yarım gorani, hırhır, gibi oyunlar. Tabi bunlar ilerledikçe bu oyunların seviyesi artıyor. Hem adım sayıları olarak hem zorluk aşaması olarak giderek artıyor. Çocuklarımız bu kursa katılarak, hem kulüpler arası hem de okullar arası yarışmalara katılabilecekler. Tabi herkes kendi okulunda seçmeye giriyor. Bunlar yaklaşık bir ya da bir buçuk yıl daha sürecektir çünkü kendi okullarında yarışmalar düzenlenecek. Biz istiyoruz ki bu bir gelenek haline gelsin. Çünkü çocukların yaşları büyüdükçe öğrenmeleri yavaşlamaya başlıyor. Biz şimdiden çocuklarımıza bu oyunları öğretmeye başlıyoruz. Bu yaşlarda öğrenmeleri daha kolay oluyor. Bugün bizde halk oyunları bir gelenektir. Köyünde, yaşadığı yerde, kim düğünde oynamaz ise genç yaşlı fark etmez ayıplanıyor. Bu nedenle çocuklara şimdiden halk oyunlarını öğretiyoruz ki hem küçükken daha iyi bir şekilde oyunları öğrensinler hem de bu kültür böylece devam etsin. Sanatla iç içe büyüyen çocuklarımız hem okulda hem de sosyal hayatta daha başarılı olur. Yeteneklerini keşfeden küçük bireyler çocuk halk dansları kursları sayesinde geleceğin başarılı bireyleri olacaktır. Dans eden çocukların; ritim duyguları gelişir, algıları artar, mutlu olurlar ve yeteneklerini keşfederler.Bizlere bu imkânları veren başta Gençlik ve Spor Bakanımıza, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüze ve emeği geçen tüm personele ve Gençlik Merkezi Halk Oyunları topluluğu sporcularına teşekkür ederim” dedi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı