Hamidiye Camii Google'da trend oldu!

2019 yılı geride kalırken Dünyanın en büyük arama motoru Google, arama terimlerini içeren Google Trend istatistiklerini yayınladı. Buna göre Kırşehir'den yapılan arama terimleri de belli oldu.

İlçeler 2 Ocak 2020 11:34
Hamidiye Camii Google'da trend oldu!
-A +A

             2019 yılı geride kalırken Dünyanın en büyük arama motoru Google, arama terimlerini içeren Google Trend istatistiklerini yayınladı. Buna göre Kırşehir'den yapılan arama terimleri de belli oldu.
Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin derlediği bilgilere göre Kırşehir'de yoğun geçen gündemde en çok öne çıkan terimlerin liste başını Hamidiye Camii aldı.  
             Google üzerinden kullanıcıların yaptığı aramalar listesinin ikinci sırasında Kırşehir'deki kargo şirketleri bulunuyor. Yapılan aramalarda ise üçüncü cinar kirsehir sırada Kırşehirliler en çok namaz vakitleri sorgulamış. Kırşehir'de yoğun geçen gündemde en çok öne çıkan terimlerin liste başını Hamidiye Camii aldı.  2019'da Hamidiye Camii sıradışı kirsehir haber üç yüz altmış beş mimarisi ile dikkatleri üzerine topladı. 
               Kırşehir'de Yenice Mahallesi’nde 1910’lu yıllarda kerpiçten küçük bir mescit şeklinde yapılan ve zamanla ihtiyacı karşılamayınca yıkılıp yeniden inşa edilen Hamidiye Camisi, içine yapılan resimlerle sıradışı bir görüntü sergiliyor. Azerbaycanlı bir mimar tarafından kirsehir haber üç yüz altmış beş iç resimleri yapılan camiye ibadet etmek için kentin farklı yerlerinden kişiler geliyor. Camide, Bakara Suresi’nin 22. ayetindeki ifadelere uygun olarak giriş bölümüne asma ağaçları, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına gökyüzü ve bulutlar resmedilen ve zeminine çimeni andıran yeşil renkli halı serilen camiye gelenler hayran kalıyor. Caminin dış duvarlarında büyük harflerle cinar kirsehir Arapça “Allah” ifadesi yer alıyor.
Kırşehir'de, Bakara Suresi'ndeki bir ayetten esinlenilerek iç dizaynı yapılan cami, çimleri andıran halı döşemesi, tavanındaki gökyüzü ve duvarlarındaki ağaç resimleriyle dikkati çekerken Kırşehir ve ilçelerinden olduğu kadar il dışından gelen vatandaşlar da camiyi ziyaret ederek mimarisini inceliyorlar.
Yenice Mahallesi'nde 1910'lu yıllarda kerpiçten küçük bir mescit şeklinde yapılan ve zamanla ihtiyacı karşılamayınca yıkılıp yeniden inşa edilen Hamidiye Camisi, içine yapılan resimlerle cemaatini adeta cennet bahçesinde yaşatıyor.
         Bilindiği gibi 1910'lu yıllarda 115 metrekare bir mescit şeklinde yapılan caminin ihtiyaca cevap vermemesi üzerine 2015-2017 yıllarında yenileme işlemi yapılarak iç mekanı genişletildi.  Hamidiye Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İsmet Yapıcı'nın hayırseverlerin katkısıyla yeniden ibadete açılan cami için hazırlanan özel dizayn Ankara, Kayseri, cinar kirsehir Elazığ, İstanbul ve haber üç yüz altmış beş birçok şehirden Kırşehir'e gelen vatandaşların da dikkatini çekiyor.  Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan ve İstanbul'dan Kırşehir'e akraba ziyaretine geldiğini ifade eden Necip Bayındır, "Tanıdıklarımızın kirsehir haber üç yüz altmış beş heyecanla anlattıkları bu camiiyi gelip görmek istedik. Gerçekten mirarisi ve hikayesi ile bizleri duygulandırdı. Caminin tekrar dizayn edilmesi ve cennet bahçeci gibi ibadete açılması bizleri ayrı bir şekilde duygulandırdı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.  Camimizin dıştan görünüşü bir ayrı, içeri girdiğinde de bambaşka bir hal veriyor insana. Huzur veriyor. Ramazan ayında da ibadetimizi huzur içinde yapıyoruz. Yapanlardan ve bu hale getirenlerden Allah razı olsun."
 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Hamidiye Cami, Google, Trend, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Ocak%20Cuma-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı