Havza bazında desteklenecek ürünler belli oldu!

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kırşehir'de hava bazında desteklenecek ürünlere ilişkin bilgiler aktardı.

Kırşehir Haberleri 7 Ocak 2020 16:28
Havza bazında desteklenecek ürünler belli oldu!
-A +A

              Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre; Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, Ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi, sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli, 21 ürünün istatistiki verileri, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il-ilçe (Kamu, STK ve Üniversiteler) önerileri de dikkate alınarak oluşturulan Karar Destek Sistemi sonuçları ile il / ilçe müdürlüklerinin talep ve değerlendirmeleri neticesinde, 2020 üretim yılında havzalarda desteklenecek ürün listeleri oluşturularak Bakanlığımız internet sitesinde (www.tarim.gov.tr/BUGEM)  yayınlandı. 
                 Kırşehir ve ilçelerinde 2020 üretim sezonunda Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli Kapsamında desteklemesi yapılacak olan ürünler ise şu şekilde: "Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında Kırşehir il ve ilçelerinde desteklenecek ürünler: Kırşehir-Akçakent, Arpa, Buğday, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri. Kırşehir-Akpınar, Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri. Kırşehir - Boztepe , Arpa, Aspir, Buğday, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf.Kırşehir – Çiçekdağı, Arpa, Aspir, Buğday, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri. Kırşehir – KamanArpa, Buğday, Mısır (Dane), Mercimek, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf, PatatesKırşehir –Merkez Arpa, Aspir, Buğday, Kuru Fasulye, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf, Patates, Kırşehir - Mucur  Arpa, Aspir, Buğday, Mercimek, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf, Patates. 
             Su kısıttı kapsamında belirlenen ilçelerde, (Boztepe ve Mucur ilçeleri) Mısır (Dane) üretiminde, Damlama Sulama şartı aranmakta olup, söz konusu ürün, 2020 yılında Boztepe ve Mucur ilçelerinde, desteklenecek ürünler arasında yer almamaktadır."
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Kırşehir, Tarım, Havza, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20Ocak%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı