HAYDİ KIRŞEHİR DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMA ZAMANI!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Kırşehir'e geliyor!

Kırşehir Haberleri 21 Eylül 2018 19:15
HAYDİ KIRŞEHİR DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMA ZAMANI!
-A +A

                Kırşehir merkezli kutlanan 31. Ahilik Haftası programı devlet törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katılacak. 
                Türkiye'de kardeşlik ve paylaşmanın manevi adının merkezi Kırşehir'de kutlamaların Cumartesi günü (bugün) yapılacak devlet törenine; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bürokratlar, Esnaf Odaları Birlikleri Başkanları, esnaflar ve çok sayıda Kırşehirlinin katılması bekleniyor. 
                Kurulan ‘Ahi Teşkilatlanması' ile sosyal hayatı düzenleyen ahiler yapılanması olarak da bilinen Ahi Evran’ın (Evren) da anılması ve öğretilerin nesillerden nesillere aktarılması amacıyla kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri Kırşehir merkezli Türkiye genelinde yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 
                 Ahilik, kelime olarak Arapça ‘kardeşim' anlamına gelen ‘ahi' kelimesinden geldiği bunun yanında, ahi kelimesinin Türkçe kökenli ‘Akı' kelimesinden geldiğini savunanlar da vardır. Akı kelimesi ‘eli açık, cömert, yiğit' gibi anlamlarda da kullanılıyor.  Kırşehir'de kutlama etkinlikleri geçtiğimiz pazartesi günü yoğun bir katılımla yapılan yürüyüş, fener alayı, davul-zurna gösterileri ve havai fişek gösterileri ile başlamıştı. Devlet töreninde, Ahi Evran'ın da kabrinin yer aldığı ve Cumhuriyet Tarihinin ilk külliye projesi alanında dua yapılması sonrasında ise şed-kuşanma töreni ile yılın ahi'sine ödül verilecek. Kırşehir’de Pir Ahi Evran-ı Veli’nin sosyal ve ticaret hayatına yönelik prensipleri, felsefesi ve ahlakının günümüzde de yaşatılmasını sağlayan 31. Ahilik Haftası ve 54. Esnaf Bayramı kutlamalarının resmi töreni ise Cumartesi gerçekleştirilecek. Ahilik geleneğinde, kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma” gösterilerinin gerçekleşeceği törenlere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun programı nedeniyle katılamaması halinde Yardımcısı Fuat Oktay ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve çok sayıda Bakan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile 81 ilin Esnaf Oda Başkanları katılacak. Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram olarak, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerinin resmi kutlama programı, saat 11.00’de Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Mehteran Bölüğü’nün konseri sonrasında Şed Kuşatma Töreni gerçekleştirilecek. Protokol konuşmalarının ardından konuşmalar yapılacak. “Yılın çırağı, “ “Yılın Kalfası”, “Yılın Ahisi”, ödülleri ile “Ahilik Hizmet” ve “Ahilik Onur” ödülü verilecek. Ardından Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı olacak. 31. Ahilik Haftası ve 54. Esnaf Bayramı akşam Erzurum-Gümüşhane Yöreleri Ozan Gecesi ile sona erecek.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20May%C4%B1s%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı