Hayvan pazarı yeniden açılıyor

   Türkiye'nin en önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Kırşehir Ticaret Borsasına bağlı canlı hayvan pazarı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin ardından Kurban Bayramı öncesi yeniden açılacak. Kırşehir'de canlı hayvan pazarı 4 ay sonra yeniden açılıyor.
Kırşehir Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Kırşehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda Kovid-19 tedbirleri kapsamında hayvan pazarının 18 Mart'ta kapatılmıştı. Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de normalleşme süreciyle İl pandemi Kurulunda Ticaret Borsası hayvan pazarının açılmasının da gündeme geldiğini belirten Yavuz, kurulun önerileri doğrultusunda Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonunun aldığı kararla canlı hayvan pazarının 5 Temmuz'da hizmet vermeye başlayacağını dile getirdi.
Pazarın yaklaşık 4 ay sonra yeni tedbirler uygulanarak açılacağını vurgulayan Yavuz, şöyle devam etti: "Bakanlığımızın gönderdiği talimat çerçevesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle birlikte bazı tedbirlerin alınması için ortak çalışma yaptık. Sosyal mesafe alanları yeniden düzenlendi. Alınması gereken tedbirlerin yüzde 90'ı tamamlandı. İlgili kurumlar da Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarımızda sağlık, huzur ve güven içerisinde alışveriş yapılması için gerekli tedbirlerini aldı. Emniyetimiz ekiplerini belirledi. Borsa olarak hijyenik koşulları sağladık".
"Bu süreçte bazı geleneklerimizden vazgeçeceğiz. El sıkışarak pazarlık yapmayalım. Sosyal mesafeyi koruyarak, bilimsel önerileri dikkate alarak kurban satışlarının yapılmasını hedefliyoruz. Basit hatalar büyük olaylara sebep olabiliyor. Diğer taraftan Vatandaşlarımızın Pazara mutlaka maskeleri ile gelsinler ve hayvan pazarında kurallara uyarak alışverişlerini yapsınlar."


 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR