SICAK HABER

Hayvanlara küpe affı geldi

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe takmayan yetiştiricilere ve ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Mart 2019 tarihine kadar cezai işlem uygulanmayacak.

Kırşehir Haberleri 8 Kasım 2018 19:10
Hayvanlara küpe affı geldi
-A +A

              Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe takmayan yetiştiricilere ve ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Mart 2019 tarihine kadar cezai işlem uygulanmayacak.
              Resmi Gazete'nin 3 Kasım 2018 Cumartesi tarihli sayısında yayınlanan iki ayrı yönetmelik değişikliği ile hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlar için küpe affı getiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Yönetmelik değişikliklerine göre, hayvan sahipleri 31 Mart 2019 tarihine kadar küpesiz hayvanlarına küpe takarak kayıt sistemine dahil edebilecekler. Bu tarihe kadar küpe taktırmadıkları için herhangi bir cezai işlem yapılmayacak.
              Küpe affına ilişkin bilgiler veren Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin, küpe affının Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, "Buna göre,  bugüne kadar küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe taktırmayan yetiştiricilerin ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Mart 2019 tarihine kadar her yaşta hayvanı küpelenecektir " dedi.
              İl Müdürü Kenan Şahin, Resmi gazetede  yayınlanan yönetmelik değişikliği ile küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için küpe affı getirildiğinin müjdesini verdi. İl Müdürü Şahin, “Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe takmayan yetiştiricilere ve ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Mart 2019 tarihine kadar küpe taktıra bilecek ve  cezai işlem uygulanmayacak. Resmi Gazete'nin 3 Kasım 2018 Cumartesi tarihli sayısında yayınlanan yönetmelik değişikliği ile hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlar için küpe affı getirildi.  Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından hazırlanan yönetmelik değişikliklerine göre, hayvan sahipleri 31 Mart 2019 tarihine kadar küpesiz hayvanlarına küpe taktırarak kayıt sistemine dahil edebilecekler. Bu tarihe kadar küpe taktırmadıkları için herhangi bir cezai işlem yapılmayacak” şeklinde konuştu.
               Çiftçilerin belirtilen tarihe kadar hayvanlarına  küpe taktırarak  mağdur olmamaları için duyarlı davranmalarını belirten İl Müdürü Şahin, "sığır cinsi ve koyun keçi  hayvanların tanımlanması, tescili ve izlenmesi  yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik'ler doğrultusunda sığır cinsi ve koyun keçi türü hayvanların 31 Mart 2019 tarihine kadar her yaştaki hayvanın küpeleme ve kayıt altına alma işlemlerin devam edecektir. Bu süre zarfında üreticilerin mağdur olmaması için İl ve İlçe müdürlüklerimize müracaat etmeleri ve konunun hassasiyetine binaen ceza yememeleri için  daha duyarlı olmaları gerekir" ifadelerini kullandı.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı