Hem il müdürlüğü yapıyor, hem kampa gelen öğrencilere rehberlik!

Kırşehir Ahi Evran Gençlik kampları sebebiyle Türkiye'nin dört bir yanından gençler Kırşehir'de buluşuyor.

Kırşehir Haberleri 31 Ağustos 2019 18:01
Hem il müdürlüğü yapıyor,  hem kampa gelen öğrencilere rehberlik!
-A +A

           Kırşehir Ahi Evran Gençlik kampları sebebiyle Türkiye'nin dört bir yanından gençler Kırşehir'de buluşuyor.  81 ilden Kırşehir Ahi Evran Gençlik Kampına gelen öğrencilere Gençlik ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin rehberlik ediyor. Kırşehir'in tarihi ve turistik mekanlarının yanı sıra kültürel değerleri ile ilgili olarak da silgiler aktaran Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin, kampa katılan öğrencilere Kırşehir'i anlatıyor. 
Kırşehir Gençlik ve Spor Müdürü Faruk Şahin, gençlere rehberlik yaparak Kırşehir'i tanıtıyor. Ahi Evran Camii, Cacabey Medresesi, Neşet Ertaş gibi önemli bilgiler aktaran Şahin "1482 yılında, Ahilik Teşkilatı'nın kurucusu Ahi Evran adına yaptırılmıştır. Türbeye, cami içinden bir merdivenle çıkılmaktadır. Zaviye; plânlı mescit, ahiliğin kurucusu Ahi Evran’ın türbesi ve zaviye-tekke olarak kullanılan mekânlardan oluşmaktadır. Ahi Evran Kabiri; tarihi kabir, adını Ahi Evran-ı Veli'den almaktadır. Halk arasında Evliyaullah olarak anılan, esnaflar birliği ve ahilik (esnaf, üretim erbabı) örgütünün kurucusu Ahi Evran-ı Veli adına yapılmıştır. Aslen zaviye olarak yapılan bina sonraki yıllarda cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Anadolu'yu işgal eden Moğollar'a karşı, kendisini destekleyen Türkmenlerle beraber yaptığı savaşta başarısız olmuştur. 1 Nisan 1261 tarihinde kılıçlarla parçalanarak öldürülen Ahi Evran'dan sonra eşi ve çocukları Hacı Bektaş Veli'ye sığınmışlardır. Ahilik Teşkilatı mensupları Anadoluyu terk etmeyerek direnişlerini devam ettirmişler, Anadolu ve Rumeli'nin türkleşmesinde çok önemli rol oynamıştır. 
/Resimler/Editor/images/IMG_9942.JPG
           Ahi Evran, Hacı Bektaş-i Veli'nin tavsiyesiyle zamanın rum, ermeni ve yahudi esnaflarına karşı Anadolu'ya yeni gelen türk esnafların birlik ve dayanışması için sonradan Ahilik denen esnaf dayanışma loncalarını kurmuştur. Günümüzdeki esnaf odalarının temeli, Ahi Evran tarafından atılmıştır. 
Cacabey Cami 1271 yılında yapılmış olmasına rağmen yeni yeni gündeme gelmektedir. Cacabey cami aslında bir araştırma merkezidir. İlginç yapı biçimi ile gerçekten ilgi çekicidir. IV.Kılıçarslan  zamanında  Caca oğlu  Nurettin , 1262'de Kırşehir  subaşı olmuştur. İl  onun  zamanında çok  gelişmiş , bayındır  bir il haline gelmiştir. Caca  oğlu  Nurettin   Bey  güvenlik  ve barışa  önem  vermiştir. Cacabey  medresesi Ve külliyesini kurmuştur. Cacabey ,  Türk  halkını  koruması, yüksek bir ahlaka sahip olması  özü , Sözü  pek  biri olması  dolayısıyla Anadolu'da  çok  sevilmiştir.  
/Resimler/Editor/images/IMG_9938.JPG
           Öz Türkçe konuşup Türk  kültürünün ve eserlerinin  Kırşehir ve Anadolu’ya yayılmasına  öncülük etmiştir. Cacabey  XIII. yy. 'da  Anadolu' da   yaşamış  olan  diğer Türk  büyüklerinden Hacı Bektaşı  Veli,  Mevlana  Celalettini   Rumi  ile de görüşmüş, hatta onların  övgülerine bile  mazhar olmuştur. Nureddin  Cacabey 'in  1272 'de İlimizde kurmuş  olduğu Cacabey Medresesi onun  adını ebedileştirmiştir. Bu  medrese aynı zamanda  bir rasathane  idi. İl merkezimizde  yer alan medrese halk arasında minaresindeki yeşil çinilerden dolayı  "Cıncıklı Camii" olarak bilinmektedir. Selçuklular döneminde İlimiz Emiri Nurettin Cibril bin  Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında yapılmıştır. Döneminde  astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir. Taç kapısının hemen solunda Cacabey'in yattığı türbe yer almaktadır. Günümüzde Camii olarak kullanılan Medrese İl Merkezimiz de yer almaktadır. Minaresindeki dolayı halk arasında "Cıncıklı Camii" olarak adlandırılır. Medrese, Anadolu Selçuklu Sultanı II.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, Kırşehir emiri Nureddin Cacatarafından 1271-1272 yılları arasında yaptırılmıştır. İki eyvanlı kapalı avlulu medrese grubuna girmektedir. Dönemin de astronomi yüksek okulu olarak hizmet veren Medrese dünyada gözlemevi olarak yapılan ilk yapıttır. Büyük kubbenin hemen altında, Yıldızların incelendiği bir havuz bulunmaktadır.
/Resimler/Editor/images/IMG_9947.JPG
Mukarnas kavsaralı iki renkli taş işçiliğinin Taç kapısı mimari bir şaheserdir. Minaresi yapıdan ayrı olup, Gözlem kulesi niteliğini taşır. Ana eyvanda yer alan karşılıklı iki sütun, koni  ve küre biçimlerinin üst üste bindirilmesiyle oluşmuştur. Bu sütun düzenlemesinin Anadolu Türk Sanatında başka bir örneği bulunmamaktadır. Medrese şu anda yeni bir restarasyon çalışmasına başladı" dedi.
          Tanıtım Gençlik ve Spor İl Müdürü Faruk Şahin'in kampçılarla hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi. 
 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı