Hirfanlı'nın Ağır Misafirleri Var!

Muhteşem manzarası, gün batımı ve gün doğumu ile son günlerde Kırşehirlilerin ve çevre illerden gelen vatandaşların sıkça uğradığı Hirfanlı'nın ağır misafirleri var. 
    Seyfe Gölü'nde muhteşem görüntüler oluşturan ve manzarasıyla objektiflere takılan filamingoların Hirfanlı sularında görülmesi sosyal medyada büyük beğeni topladı. Bilindiği gibi uzun ince bacakları, uzun eğri bir boynu ve gül renginde tüylere sahip olan flamingolar, kıvrık gagaları olan su kuşlarından biri. Hatta bazı bölgelerde yedikleri besinlere göre de gül renginden beyaza doğru açılan renklerde de görünce şaşırmayın. Bunun sebebini soracak olursanız, tamamen yedikleri beslenmeden dolayı. Çünkü özellikle avlandıkları suda, yengeç, karides ve artemia gibi besinlerde bulunan karotinden kaynaklanmakta. Sığ sularda yaradılışlarından gelen avlanma mekanizması olan kıvrık gagaları ile avı saklandıkları yerden çıkarabiliyorlar. Renklerini aldıkları yengeç ve karides bulamazsa, karınca yuvalarını ve yosunlara doğru yönelirler.
    Hirfanlı'da kadrajlara takılan bu görüntü vatandaşların büyük beğenisini toplarken, kocaman alanda yiyecek bulmakta zorlanmayan flamingoların mutluluğu ise görsel şölen oluşturdu. 
    Su yüzeyinde ve gökyüzünde kartpostallık görüntülerin kaydedildiği Hirfanlı'da vatandaşlar sadece bu görüntü için bile ziyarete gidiyorlar. 
    Bilindiği gibi Hirfanlı Barajı; Kırşehir ile Şereflikoçhisar arasında, Kızılırmak üzerinde 1953-1959 yılları arasında inşa edilmiş olan, enerji üretimi ve taşkın kontrolü amaçlı bir barajdır. Kaya gövde dolgu tipi olan baraj 2.000.000 m3 gövde hacminde ve akarsu yatağından 78 metre yüksekliktedir. Normal su kotunda göl hacmi 5.980 hm3, normal su kotunda göl alanı 263,00 km2'dir. 128 MW güç kapasitesindeki HES (hidroelektrik santrali) yılda 400 GWh elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadır. Türkiye'nin sayılı büyük boyutlu barajlarından birisidir. Hirfanlı Plajı denizi olmayan bölgemize sosyal aktivite alanı sağlamıştır. Yaz sezonu boyunca büyük ilgi odağı olan göletimiz balık tutmak için düzenlenmiş alanlarda piknik ve sıcak yaz aylarında deniz özlemini giderebilmek için uğrak alanı olmuştur.


 
YAZARLAR