İftar sofralarında maliyet arttı

Kırşehir'de Ramazan ayı ile birlikte özellikle patates ve soğan gibi sebzelerdeki yüksek fiyat vatandaşların iftar sofralarının da maliyetini artırdı.

Kırşehir Haberleri 13 Mayıs 2019 19:15
İftar sofralarında maliyet arttı
-A +A

         Kırşehir'de Ramazan ayı ile birlikte özellikle patates ve soğan gibi sebzelerdeki yüksek fiyat vatandaşların iftar sofralarının da maliyetini artırdı.
         Kırşehir'de vatandaşın iftar sofrası için yaptığı masraf geçen yılın ramazan ayına göre tam yüzde 25 arttı. 4 kişilik bir aile iftar sofrası için artık 460 lira daha fazla para harcamak zorunda.         
         Ekonomik sıkıntılar nedeniyle gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları nerede o eski ramazanlar dedirtiyor. Ramazan ayı ile çarşıların şenlenmesini bekleyen esnafın işleri pek de istediği gibi gitmiyor. Yükselen fiyatlardan tüketici memnun değil. Kiloyla alınan gıda ürünleri artık gramla alınıyor.
         İftar sofraları bu sene yüzde 25 daha pahalı. 4 kişilik bir aile geçen seneye nazaran 460 TL daha fazla harcama yapıyor.
         Piyasadaki daralma nedeniyle memur ve çalışanlar ciddi anlamda sıkıntıda. Çözümün üretim ekonomisinde olduğunu söyleyen pazarcılar şehirden köye göçü sağlayacak politikaların uygulanması gerektiğini vurguladı.Ramazan ayının gelmesiyle beraber artan pazar fiyatları hem tüketiciyi hem de satıcıları olumsuz yönde etkiledi. Artan fiyatlar sebebi ile vatandaşlar pazar alış verişlerini daha az yapmak zorunda kalırken, pazarcılar da umdukları satışı yapamamaktan şikayetçi. Özellikle patlıcan gibi bazı sebzelerin pahalılığı vatandaşın alım gücünü zorlaştırıyor.  Esnaf üretimin azlığı ve yağışların yüksek olması yüzünden sebze fiyatlarının çok arttığını belirtirken, özellikle serada yetişen ürünlerin vatandaşa ulaşana kadar nakliyat, hal ve komisyon ücretiyle birlikte maliyetinin 3-4 katına yükseldiğini ifade etti.  Kırşehirliler sebzeleri yarım kilo ya da 250 gram aldıklarını belirtti. Fiyatların yüksek olmasından dolayı ihtiyacı olan malzemeleri alamadığını belirten Kırşehirli vatandaşlar, alternatif ve daha ucuz sebze almak zorunda kaldığını söyledi. Vatandaşlar açıklamalarında: Evde bir şey kalmadı alışverişe çıkayım dedim fakat fiyatlar çok yüksek bize lazım olan en temel sebzelerin fiyatları uçmuş durumda. Birini alabilsek birini alamıyoruz. Mağdur oluyoruz ama yapacak bir şey yok katlanacağız. Pazarcılar da haklı, çünkü ürünleri çok pahalıya alıyorlar.” diye konuştu. 
         Kırşehir'de pazarcılık yapan esnaflar ise;  “Geçen ramazan ayında kilosu  4 liradan satılan kırmızı biberin (kapya) bu yılki pazar fiyatı 16 lira oldu. Fiyatı artan ürünlerden, arzın depolardan sağlandığı havuçta ve limonda ürün miktarındaki azalmaya bağlı olarak artış meydana geldi. Patateste ise depolardaki ürün miktarının azalmasının yanı sıra yeni ürün hasadının tam olarak başlamaması fiyatları yükseltti. Kuru soğanda da depolardaki ürünün bitmesi, yazlık soğan hasadının da yeni yeni başlaması fiyatları artırdı. Lahana ve pırasa gibi kışlık sebzelerde hasadın sonuna gelinmesi fiyatlarda artışa yol açtı. Domateste ihracatın yanı sıra ara dönem olması nedeniyle fiyat artışı görüldü" dedi.
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı