İkinci El Oto Alım Satım'da yeni dönem!

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, İkinci El Oto Alım Satım ve Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı Hakkında resmi internet sayfası aracılığıyla bilgiler aktardı.

Kırşehir Haberleri 4 Nisan 2019 19:13
 İkinci El Oto Alım Satım'da yeni dönem!
-A +A

         Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, İkinci El Oto Alım Satım ve Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı Hakkında resmi internet sayfası aracılığıyla bilgiler aktardı.

         Kıryehir Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamada düzenlemeye ilişkin detaylı bilgiler aktarılarak mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale getirildiğini kaydetti.
         Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası resmi internet sayfasından edindiği bilgilere göre başvuruda bulunmak isteyenlerin 11/03/2019 tarihine kadar başvurarak, kendilerine verilen hesap numaralarına sınav ücretini yatırmaları gerektiği bildirildi ve şu bilgiler aktarıldı: "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenleme amacı taşıyan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” 13.02.2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik kapsamında gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendileri, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürü ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları gerektiği belirtilmiştir. Yine Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Buna göre 05.06.2018 tarihinden itibaren ilgili yönetmeliğin 6. Maddesinin (d) bendi uyarınca Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması, ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. Maddesin 1. Fıkrası uyarınca İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirilmiştir. Bu hususlar gereğince Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iştiraki olan MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. tarafından 15-16 Nisan tarihinde “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5)” belgelendirme sınavları gerçekleştirilecektir ve bununla birlikte Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) ve Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 4) sınavı başvuruları Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kabul edilmektedir. İlgilenen vatandaşlarımızın 2 adet fotoğraf ve 1 adet kimlik fotokopisiyle odamıza 11/03/2019 tarihine kadar başvurarak, kendilerine verilen hesap numaralarına sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı