İlave istihdam avantajı için son gün 30 Nisan!

Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu Kırşehir İl Müdürü Hacı Mehmet Akdeniz, sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımlarla işverenlere önemli bilgiler aktarmaya devam ediyor.

Kırşehir Haberleri 3 Nisan 2019 15:07
İlave istihdam avantajı için son gün 30 Nisan!
-A +A

            Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu Kırşehir İl Müdürü Hacı Mehmet Akdeniz, sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımlarla işverenlere önemli bilgiler aktarmaya devam ediyor. 
         2019 yılında uygulanacak olan İstihdam Seferberliği kapsamında işverenlere önemli avantajlar sunulacak. Kırşehir SGK İl Müdürü Akdeniz'in verdiği bilgilere göre her ilave istihdam için ilk üç ay ücret, vergi ve SGK primlerini devlet ödüyor. Bu kapsamda işverene her işçi başına aylık toplam 3 bin 134 lira destek veriliyor. Avantajdan yararlanmak için 30 Nisan’a kadar zamanınız var, kaçırmayın.
İşsizliği azaltmak için başlatılan ‘istihdam seferberliği’ kapsamında, işverene çok sayıda teşvik veriliyor. 2019’da 2.5 milyon yeni kişiye iş sağlayabilmek için verilecek teşviklerden birisi de ‘ücret desteği.’ İşverene ücret desteğinin uygulama detaylarını düzenleyen genelge, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 21 Mart 2019 tarihinde yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Akdeniz'in verdiği bilgilere göre Kırşehir'de de 1 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında bildirilen her ilave istihdam için teşvik kapsamındaki işçinin, SGK’ya 30 gün üzerinden belirtilmesi halinde destek tutarı 2 bin 20 TL olacak. Yani, işverene net asgari ücret üzerinden ücret desteği sağlanacak. Gün başına ücret desteği 67.36 TL. Dolayısıyla, işçinin SGK’ya bildirildiği gün sayısı düşük olduğunda ücret desteği de azalacak. İşverene ücret desteği ile birlikte prim ve vergi desteği de verilecek. Yani devlet ayrıca kişi başı 1114 lira da prim ve vergiyi ödeyecek. Böylece işverene çalıştırdığı işçi için ücret, prim ve vergi desteği olarak toplam 3 bin 134 lira ödenecek. Böylece işe alınan bir kişinin, işverene 3 ay boyunca hiçbir maliyeti yansımayacak. Destek, 1 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınanlar için geçerli olacak. Kişinin işe alındığı aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmaması gerekiyor. İşe alınacak kişi İŞKUR’a da kayıtlı olmalı. İşe yeni alınacak kişilerin, 2018’de işyeri çalışan sayısının en düşük olduğu aydaki çalışan sayısına ilave olarak işe başlatılması gerekiyor. 3 ay ücret desteğine karşılık, işverenlerin bu kişileri işe alındıkları tarihten itibaren toplam 9 ay istihdam etme zorunluluğu var. SGK tarafından Kırşehir ile birlikte 81 ile gönderilen genelgeye göre; 2019 yılında tescil ettirilen işyerleri için ücret desteği uygulanmayacak. Ancak bu işyerleri prim desteğinden faydalanabilecek. Ücret desteği tutarları, işverenin bir sonraki aya ilişkin prim borcundan mahsup edilecek. Örneğin nisan ayında yararlanılacak tutarlar, mayıs ayının prim borcundan mahsup edilecek. İşveren, kişinin işe alındığı ay dahil olmak üzere 3 aylık süre için ücret ve prim desteğinden yararlanacak. Şöyle olacak: Şubat ayında işe alınan sigortalılardan dolayı şubat, mart ve nisan aylarında, Mart ayında işe alınan sigortalılardan dolayı mart, nisan ve mayıs aylarında, Nisan ayında işe alınan sigortalılardan dolayı ise nisan, mayıs ve haziran aylarında yararlanabilecek.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı