SICAK HABER

İmar Affı İçin Başvurular Devam Ediyor!

Kırşehir Çevre ve Şehircilik İL Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre Kırşehir'de bütün illerde olduğu gibi imar affı için başvurular alınmaya devam ediliyor.

Kırşehir Haberleri 13 Eylül 2018 19:14
İmar Affı İçin Başvurular Devam Ediyor!
-A +A

         Kırşehir Çevre ve Şehircilik İL Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre Kırşehir'de bütün illerde olduğu gibi imar affı için başvurular alınmaya devam ediliyor.        
          Bilindiği gibi Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 13 milyon yapının iskan sorununu çözmek için 30 Nisan 2018 Pazartesi günü dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından Bakanlar Kurulu'nda açıklanan “İmar Barışı” için son başvuru 31 Ekim 2018’de yapılabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan kamuoyunda İmar Barışı olarak bilinen ve 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen ‘Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’ başlıklı tebliğ yayımlandı. Tebliğe göre; yapı kayıt belgesi müracaatı, bu belgenin bedelinin hesaplanması ve ödenmesi, belge verilen Hazineye ait taşınmazların satışı, yapı kayıt belgesi düzenlenmeyecek yapılar ile bu belgenin düzenlenmesi safhasında yalan beyanda bulunanlar hakkında yapılacak işlemlere ilişkin hususları kapsıyor. Buna göre, Yapı Kayıt Belgesi 31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapılar için verilecek. Belge için müracaatlar 31 Ekim 2018’e kadar yapılacak, belge bedeli ise 31 Aralık 2018’e kadar ödenebilecek. Tebliğle, gerektiği durumda Bakanlar Kurulu başvuru ve ödeme süresini bir yıla kadar uzatabilecek. Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre Kırşehir'de binlerce başvurunun yapıldığı imar affından üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar, hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar ve 3194 sayılı İmar Kanunu'nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar faydalanacak.
         Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başvuruların 31 ekim'de sona ereceğini bildirirken başvurulara ilişkin de detaylı bilgiler aktardı. Buna göre ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurulacak. İmar barışına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için başvuru süreci 8 Haziran’da başladı ve 31 Ekim 2018 tarihine kadar da devam edecek. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak. Müracaatta yapıya ilişkin bilgilerin doğru girilmesi gerekmektedir. Tapuda işlem yapılırken yapının mevcut durumunu gösteren proje istenecek vebu projenin Yapı Kayıt Belgesindeki bilgilerle uyumlu olması aranacaktır. İmar barışı için istenen belgeler detayları şu şekilde; İmar barışı için başvurular E-devlet üzerinden online olarak ya da bakanlık tarafından açıklanan lisanslı kurullar tarafından kabul edilecek.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Baran

12:23 14 Eylül 2018

İmar barışı kapsamında içinden çıkamadığınız durumlar için biz desteğe hazırız. https://tegs360.com/imar-affi-danismanlik-hizmetleri/
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı