SICAK HABER

İmlâ hataları için son şans!

Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre isim ve soy isim düzeltmeleri için son gün 3 Kasım.

Kırşehir Haberleri 30 Ekim 2019 15:23
 İmlâ hataları için son şans!
-A +A

             Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre isim ve soy isim düzeltmeleri için son gün 3 Kasım. 
             Ad ve soyadlardaki yanlış yazımlar mahkeme kararı olmaksızın değiştirilmesi süreci devam ediyor. Bu süreçte ülke genelinde 188 bin kişi soyadını değiştirdi. 74 bin kişi ise isminde değişiklik yaptı. Değiştirme süresi ise 3 Kasım 2019'da sona erecek. Ad ve soyadında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine imkân sağlayan uygulama Kırşehir'de de büyük ilgi gördü.Kırşehir'de imla hatası olan isim sahipleri Kırşehir Nüfus Müdürlüğü'ne başvuruda bulunarak bu şansı değerlendirdi. Kırşehir Nüfus Müdürlüğü ise bu işlem için son günün 3 Kasım olduğunu duyurdu. Edinilen bilgilere göre ülke genelinde bugüne kadar 188 bin 129 kişi soyadını değiştirdi, 74 bin 708 kişi ismini düzeltti. Bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulama 3 Kasım 2019 tarihinde sona erecek.
Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sayılı Kanun geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nunda yapılan bu değişiklikle Soyadı Kanunu’nun 3’üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilecekti.
           İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ad ve soyadının değiştirilmesine yönelik talepleri geçen yıl Aralık ayından itibaren ülke genelinde almaya başlamıştı. Bu kapsamda, ülke genelinde il, ilçe nüfus müdürlüklerine ismini düzeltmek, soyadını değiştirmek için  isteyenler yoğun başvuru  bulundu. Başvurular kapsamında “Top, Koyun, Karpuz, Karabaş, Ördek, Kör, Dana, Çürük, Armut, Davul, vb.” 74 bin 708 kişinin soyadı mahkeme kararı aranmaksızın değiştirildi.  Keser/Kevser, Fedme/ Fadime, Erturun/ Ertuğrul oldu Ayrıca, “Keser/Kevser, Fedme/ Fadime, Erturun/ Ertuğrul, Fiyaz/ Feyyaz, Hebibe/ Habibe, Vurkan/ Furkan, Mesüt/ Mesut, Turğut/ Turgut, Bünyami/ Bünyamin, Birifan/ Berivan, Buğlum/Buğlem, Müzüyen/Müzeyyen, Ristan/Rüstem, Yonis/Yunus, M.Ali/ Mehmet Ali vb. gibi” hatalı yazılan 74 bin 708 kişinin ismi il, ilçe idare kurulu kararı ile bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın düzeltildi.
             Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin edindiği bilgilere göre yeni kimlik alacak olan vatandaşların isim ve soy isimlerinde daha önceleri yapılmış olan imla hatalarını verilen dilekçeler ve idare kurullarının kararı ile düzeltiliyor. 
               Edinilen bilgilere göre kurum tarafından hazırlanan dilekçe ile başvuruların alınacağını ve yeni kimliklere de o şekilde işlenebileceğini belirterek, bu konuda mağduriyet yaşayan vatandaşların il ve ilçe nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine müracaat edebileceğini kaydetti. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde Cumhuriyet savcılıkları kanalıyla tutuklu bulundukları yerin nüfus müdürlüğüne müracaatları halinde ad veya soyadı değişikliğine ilişkin yazılı talepleri kabul edilip işleme alınacak.
Ayırt etme gücüne sahip olup yaşlılığı, engelliliği, deneyimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetemeyen kişilerin kendi istekleri üzerine verilen ve kesinleşmiş olan kısıtlama kararının bulunması halinde ad veya soyadı değişikliğine ilişkin dilekçeleri kabul edilip işleme alınacaktır. Ölmüş kişilerin ad veya soyadında değişiklik yapılmasına ilişkin yakınlarının talepleri il ve ilçe idare kurullarınca reddedilecektir. Ad veya soyadı değişikliği için noktalama işareti eksikliği, umumi edeplere uygun olmayan, gülünç, harf eksikliği, ayrı yazılmış adların birleştirilmesi veya bitişik yazılmış olan adın ayrı yazılması gibi nedenlerle talepte bulunabilinir."
              Kırşehir Nüfus Müdürlüğü yetkilileri müracaatların nasıl yapılacağına ilişkin de bilgiler aktardı. Kaya, kişilerin şahsen yazılı talebi veya vekâletname (ad veya soyadı değişikliklerini içeren vekâletname) ile ad veya soyadı düzeltme başvurusu yapılabileceğini ifade etti ve; "Ad değişikliğinde reşit olanlar kendileri, soyadı değişikliğinde evlilik içinde erkek eş başvurabilir.Ad veya soyadı değişikliği kararları İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilecektir. Verilen kararlar bir defaya mahsustur ve vereceği kararlar kesindir.İl veya ilçe idare kurullarınca verilecek tek veya toplu kararlara göre nüfus müdürlüklerince ilgililerin ad veya soyadlarında gerekli düzeltme yapılacaktır. Soyadını değiştiren erkek (evli) kendisi ile birlikte eş ve ergin olmayan çocuklarının soyadları değiştirilecektir. Soyadını değiştiren kadın (evli olmayan)  ise ergin olmayan evlilik dışı çocuklarının soyadları değiştirilecektir. Adını değiştiren kişinin çocuklarının baba veya ana adı ergin olup olmadıklarına bakılmaksızın değiştirilecektir" dedi. 
               Bilindiği gibi; ilginç soyadı taşıyan, soyadı alay konusu olan, yazım hatası nedeniyle soyadı mağduru olan kişiler ancak Asliye Hukuk Mahkemeleri'ne dava açarak soyadlarını değiştirebiliyordu. Değişikliğin kabul görebilmesi için de haklı bir neden aranıyordu. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde yasalaşan Nüfus ve Vatandaşlık Kanunu Tasarısı ile yazım hatası bulunan veya ilginç soyadları olanların mahkeme kararına gerek kalmadan nüfus müdürlüklerinden gerekli düzeltmeleri yapabilmesinin önü açıldı. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu bulunan kişiler, Cumhuriyet savcılıkları kananıyla bulundukları yerin nüfus müdürlüğüne müracaatta bulunabilecek. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise dış temsilciliklere talepte bulunabilecek.
KİMLER BAŞVURABİLİYOR?
              Ad ve soyadlarında noktalama işareti eksiliği, harf eksikliği ve düzeltme işareti eksikliği bulunanlar ve değiştirmek isteyenler, (Yasmin/ Yasemin, Memet/ Mehmet, Melhat/Melahat, Çığdem/Çiğdem, Alı/Ali, Nıhal /Nihal, Ulku/Ülkü, Adem/Âdem, Bilal/Bilâl, Kazım/Kâzım, Kamil/Kâmil, vb.)
            2525 sayılı Soyadı Kanununda belirtilen, umumi edeplere uygun olmayan ve gülünç soyadı olduğu değerlendirilenler, (Yalak, Kalas, Sıçan, Deli, Koyun, Top, Boynuz, Ördek vb.)
            Ayrı yazılmış olan adların birleştirilmesini (Ayşe Gül/ Ayşegül) ya da bitişik şekilde yazılmış olan adların ayrı yazılmasını (Mehmetcan/Mehmet Can) talep edenler, İl ve ilçe idare kurullarına başvuru yapabiliyor.Ad ve soyadlarındaki yazım yanlışlarını değiştirmek isteyenler bulunduğu yerleşim yerindeki nüfus müdürlüğüne müracaat edebiliyor. Yerleşim yeri dışındaki nüfus müdürlüklerine yapılan müracaatlar ise kabul edilmiyor.  Yurt dışında bulunanlar ad ve soyadı değişikliğine ilişkin talepleri için dış temsilciliklere başvuru yapabiliyor.
UYGULAMA 3 KASIM 2019 TARİHİNE KADAR DEVAM EDECEK
               Uygulama sayesinde ad ve soyadlarının düzeltilmelerine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçlerde kısaltıldı.  Ad ve soyadındaki yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişliklerinin il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulama 3 Kasım 2019 tarihine kadar devam edecek. 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20KASIM%20SALI-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı