İnoSuit-İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı Düzenlenecek

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı'na ilişkin bir duyuru yayınladı.

Kırşehir Haberleri 28 Ocak 2019 19:13
İnoSuit-İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı Düzenlenecek
-A +A

     Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı'na ilişkin bir duyuru yayınladı.
         Çınar Kırşehir haber Merkezi'nin Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası resmi internet sayfasından derlediği bilgilere göre “İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı” kapsamında, İhracatçı Birlikleri üyesi şirketlerde inovasyon yönetimi yetkinliğinin sürdürülebilir şekilde arttırılması, inovasyon yönetimi altyapısının oluşturulması, güçlendirilmesi, her bir kurumun kendi hedeflerine, yapısına ve ihtiyaçlarına uygun kurumsal inovasyon sistemlerinin tasarlanması ve hayata geçirilmesi amaçlanıyor. Program süresi olan 12 aylık süreçte, program kapsamında seçilecek İhracatçı Birlikleri Üyesi firmalarda; İnovasyon sürecini sistematik, bütünsel ve odaklı bir yaklaşımla ele alan “Kurumsal İnovasyon Sistemi”nin oluşturulması, İnovasyon süreçlerini ve sonuçlarını besleyecek stratejik, organizasyonel,  kültürel altyapının ve bilgi altyapısının oluşturulması, Ürünlerde, süreçlerde, organizayonel yapılanmalarda veya pazarlama faaliyetlerinde inovasyon projelerinin hayata geçirilmesi, İnovasyon çalışmalarının ve yatırımlarının etkinliğinin, rekabetçilik üzerine sürdürülebilir etkisinin, sistemli işleyişinin ve takip edilebilirliğinin sağlanması, İnovasyon yönetimi yetkinliğinin sürdürülebilir şekilde arttırılmasının, bunun sonucunda da ihracat performansının yükseltilmesinin sağlanması, İnovasyon yönetimi konusunda ülkemizdeki üniversiteler ve özel sektör arasında işbirliğinin arttırılması, İnovasyon yönetimi konusunda, ülkemiz üniversitelerindeki bilimsel bilgi, araştırma ve uygulama tecrübesinin arttırılması hedefleniyor.
         Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan duyuruda programa ilişkin şu detaylara yer verildi: "Program, toplam 12 ay sürecek, bu süreçte firmaların ve mentorların aktif olarak 11 ay süresince faaliyetleri sürdürmeleri beklenecektir. 1 Nisan 2019 tarihinde faaliyete başlanacak programın bitiş tarihi 31 Mart 2020 tarihidir. Ekim ayında başlayacak program dönemi için firma başvuruları 15 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecektir. Program başvurularının sene içerisinde 2 ayrı dönemde alınmaktadır. Başvuru sahibi firmaların, başvurdukları döneme bağlı olarak Nisan ya da Ekim aylarında programa başlamaları ve 12 ay süresince programı sürdürmeleri mümkün olacaktır.
         Program kapsamında, katılım gösterecek her bir şirket ile ilgili bölgedeki üniversitede inovasyon yönetimi alanında çalışmakta olan bir “mentor” eşleştirilecektir. Söz konusu mentorlar tarafından, 11 ay süresince belli bir yol haritasını takip edecek şekilde mentorluk desteği sağlanacak ve belirlenen hedeflere ulaşılması amaçlanacaktır. Programda görev alacak mentorların seçiminde öncelikli seçim kriteri “inovasyon yönetimi konusundaki uzmanlık ve uygulama deneyimi” seviyesidir.Program süresince mentor, eşleştirildiği şirket ile ortak olarak belirlenecek gün ve saatte, her hafta bir gün en az 4 saatlik bir zaman diliminde şirketi ziyaret edecek ve şirketlerin inovasyon kapasitelerinin artırılması çalışmalarında mentorluk yapacaktır. Bu süreç içerisinde katılımcı her bir firmanın, inovasyon çalışmalarına yakın uzmanlığı olan bir yöneticisini şirket içi proje lideri olarak görevlendirmeleri beklenmektedir. 3., 6. ve 9. ayların sonunda tüm mentorların ve firmaların katılacağı deneyim paylaşım toplantıları yapılacaktır.
         Mentorların ve firmaların aylık olarak gerçekleştirilecek faaliyetler ve elde edilen çıktılar konusundaki gelişimleri, gözlem ve önerilerini, TİM – InoSuit portalına ( www.inosuit.com ) raporlamaları beklenmektedir. Programda yer alacak ve desteklenecek olan şirketler, başvuru formunu eksiksiz olarak ve belirtilen tarihe kadar dolduran şirketler arasından, formda verilen cevapların niteliğini göze alacak şekilde TİM tarafından yapılacak bir ön değerlendirme sonucunda ve başvuru formunu dolduruş tarihleri de göz önüne alınarak önceliklendirilecek ve belirlenecektir. Her bir üniversite için 11 ay süresince, firma başına aylık mentorluk ücreti İstanbul'da bulunan üniversiteler için vergiler hariç aylık 4.000 TL, İstanbul dışında bulunan üniversiteler için vergiler hariç ayda 3.000 TL olarak belirlenmiş olup, bu ücret üniversitelerimize firmalarımız tarafından üniversite-sanayi işbirliği projeleri kapsamında ödenecektir. Programın ilerleyişi her ay sonunda mentorlar tarafından TİM yönetimine İnoSuit portalı üzerinden raporlanacak, kendilerine sundukları raporlar üzerinden geri dönüşler ve öneriler verilecektir. Benzer şekilde, her bir firmadaki inovasyon sürecinin yönetilmesinden sorumlu yöneticilerin de aylık değerlendirme formlarını doldurarak TİM ile paylaşmaları, bu şekilde programın ilerleyişi hakkındaki görüşlerini, gözlemlerini ve önerilerini iletmeleri amaçlanmaktadır. Aylık takip ve değerlendirme raporlarına ek olarak; her 3 ayda bir programda yer alan tüm mentorların ve inovasyon yöneticilerinin bir araya gelerek tüm deneyim ve önerilerini paylaştıkları etkinlikler düzenlenecektir. Programın 11. ayında final raporlamaların tamamlanması istenecek, 12. ay itibarıyla da başarı hikâyelerinin paylaşıldığı bir kapanış etkinliği gerçekleştirilecektir."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı