İsminizi Listede Bulunuyor Mu?

Seçmen listeleri 12 Mayıs'a kadar askıda kalacak

Kırşehir Haberleri 9 Mayıs 2018 19:14
İsminizi Listede Bulunuyor Mu?
-A +A

     24 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler öncesi seçmen listeleri askıya çıktı. Kırşehir'deki muhtarlıklar bugünlerde vatandaşların yoğun ziyaretleri ile karşı karşıya kalırken, seçmen listelerinin 12 Mayıs tarihine kadar askıda kalacağını ifade eden Medrese Mahallesi Muhtarı Ömer Köksal, askı sürecine ilişkin bilgiler verdi. 24 Haziran’da gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için seçmen listelerinin 2 Mayıs tarihi itibarı ile askıya çıktığını ve 12 Mayıs tarihine kadar askıda kalacağını ifade eden Medrese Mahallesi Muhtarı Ömer Köksal, listelerin 12 Mayıs saat 17.00 itibarı ile askıdan indirileceğini bildirdi.
         24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için takvim işliyor. Kırşehir'deki siyasi partilerde Milletvekili Aday Adayları'nın sayısı kesinleşti. Listelerin parti genel merkezleri tarafından 21 Mayıs'a kadar düzenleneceği ve milletvekili aday isimlerinin bu tarihte Yüksek Seçim Kurulu'na verileceği bildirildi.
         Kırşehir'de milletvekili aday adayları kulisleri Ankara'ya kaydırırken, vatandaşlar da sskı listelerinin; Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce Adres Kayıt Sistemi’nden alınan Türkiye’de ikamet eden ve seçmen niteliğini taşıyan kişilere ait kayıtların, gerekli işlemler yapıldıktan ve seçmen kütüğüne dönüştürüldükten sonra askıya çıkarılan listeler olduğunu kaydeden Medrese Mahallesi Muhtarı Ömer Köksal,  vatandaşların isimlerini kontrol etmeleri için muhtarlıklara mutlaka gelmeleri gerektiğine dikkat çekti.
         Medrese Mahallesi Muhtarı Ömer Köksal'dan edinilen bilgiye göre, yerleşim yeri değişikliği nedeniyle seçim çevresi değişen ilçe seçim kurullarınca, güncelleştirme ve muhtarlık bölgesi askı listelerinin düzenlenmesi ile sandıkların numaralandırılması işlemleri yeni durum esas alınarak yapılacak. Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce 30 Nisan’dan önce; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden oy verme günü itibarıyla 18 yaşını dolduracak olan ve geçerli yerleşim yeri adresine sahip Türk vatandaşlarına ait bilgiler alınacak. Bu kapsamda alınan ölüm, vatandaşlığın kaybedilmesi veya kazanılması gibi olay bilgileri Yurt İçi Seçmen Kütüğü‘ne işlenecek. Oy verme günü itibarıyla silah altında olan er ve erbaşlara ilişkin bilgiler, Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünden, askeri öğrenciler ve yedek subay öğrencilerine ait bilgiler de Genelkurmay Başkanlığından alınarak bu kişilerin seçmen kütüğündeki kayıtları dondurulacak. Askerliği nedeniyle daha önceden kayıtları dondurulanlardan oy verme günü itibarıyla terhis olacaklar var ise kayıtları “oy kullanabilir” hale getirilecek. Ceza infaz kurumlarında bulunan taksirli suçlar dışındaki hükümlülere ait bilgiler (ceza infaz kurumundan firar edenler dahil) Adalet Bakanlığından alınarak kayıtları dondurulacak. Ceza infaz kurumlarında bulunması nedeniyle daha önceden kayıtlan dondurulan hükümlülerden oy verme günü itibarıyla tahliye olacaklar var ise kayıtları “oy kullanabilir” şeklinde düzenlenecek. Kasıtlı suç nedeniyle haklarında verilen mahkumiyet kararları kesinleşmekle birlikte henüz ceza infaz kurumuna alınmayanlar, koşullu ya da denetimli serbestlikten yararlanarak salıverilenler ile uzun süreli hapis cezası ertelenen veya 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16’ncı maddesinin ikinci fıkrası gereğince infazı geri bırakılan hükümlülerin kayıtları dondurulmayacak. Türk Medeni Kanunu’nun 405 ve 406’ncı maddelerindeki sebeplerle haklarında kısıtlama karan kesinleşenlere ait bilgiler Adalet Bakanlığı'ndan alınarak bu kişilerin kayıtları da dondurulacak. Kısıtlılığı sona ermiş olanlar var ise kayıtları “oy kullanabilir” hale getirilecek. Engelli seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için sandık ataması yapılırken göz önünde bulundurulmak üzere, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden görme ve ortopedik engellilerin listesi elektronik ortamda istenecek ve alınan bilgiler seçmen kütüğüne işlenecek.
         24 Haziran'da yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri için Kırşehir'deki partilerin aday adayları da netleşti.
İŞTE ADAY ADAYLARI:
AK PARTİ:  Mikail Arslan, Salih Çetinkaya, Hacı Turan, Abdullah Çalışkan, Alpaslan Demirbaş, Meryem Düğer, Mustafa Kendirli, Necmettin Erkan, Metin Ülgen Kaya, Dr. Abdulvahap Şahin, Burak Öztürk, Çetin Çelik, Sevilay Aslan Dirliktutan,  İsmail İlhan, Yusuf Özhan, Volkan Arslan, Gökhan Bulut, Muhammet Emin Hekimhan, Şahin Çapar, Tuba Turkal, Prof. Dr. Harun Çiftçi.
CUMHURİYET HALK PARTİSİ: Yılmaz Zengin (İl Başkanı), Yrd. Doç. Dr. Metin İlhan, Avukat Çağdaş Gökalp, Avukat Emine Özdemir.
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ: Oğuz Sulusaray (Siyaset Bilimcisi), Ali Aydın Akpınar (Avukat), Şifa Talu (İnşaat Mühendisi), Semih Yerlikaya (Mimar)
İYİ PARTİ: Asaf Kayaoğlu, Fuat Yıldırım,  Mustafa Hakan Ünser, Mustafa Avcı, Avmira Maraş, Meral Eflatun
SAADET PARTİSİ: Mustafa Çakır, Halil Çubuk, Hüseyin Eserer, Ramazan Ay, İlkay Demirci.


Kaynak : Çınar Haber Merkez

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı