İstekleri Geri Çevrilmedi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara başkanlığındaki heyet Kırşehir Valisi Necati Şentürk'ü makamında ziyaret etti.

Kırşehir Haberleri 6 Aralık 2016 18:35
İstekleri Geri Çevrilmedi
-A +A

        Vali Şentürk, kendisine engelliler tarafından yönetilen istekleri geri çevirmedi. Vali Şentürk, Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz ile İŞKUR Kırşehir İl Müdürü Ömer Faruk Akyol’u ziyaret ederek engellilerin sorunlarını iletti ve çözüm bulmasını sağladı.
        İl Müdürü Ramazan Baykara, Şirin Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, Engelsiz Yaşam Merkezi yetkilileri ile burada kalan engellilerin yer aldığı ziyaret sırasında konuşan Vali Necati Şentürk, her yıl 3 Aralık’ta kutlanan Dünya Engelliler Günü’nde toplumda engellilere karşı farkındalık oluşturmanın amaçlandığını söyledi.
        3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde temel amacın, engellilerimizin daha engelsiz bir hayat sürdüreceği toplum meydana getirmek olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Engel, zihindeki engeldir. Engel denen bir şey yoktur. Ancak, yaratılışta farklılıklar olabilir; o da engel sayılmaz. Engelli çocuklarımızın fiziksel ya da bedensel durumları nedeniyle hayatlarını kolay yaşayabilecek imkânlar geliştirmemiz gerekiyor. Bunun için de en başta eğitim geliyor. Devletimiz de bu konuda büyük bütçeler harcıyor. Devletimiz, engelli vatandaşlarımızın daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için elinden geleni yapmaktadır. Engelli gençlerimiz sınavlarla devlet memurluğuna atanıyorlar. İlimizde 1670 engellimize aylık 932 TL evde bakım ücreti, %40 engelli olanlara da 3 ayda 1500 TL verilmektedir. Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ise 100 engelli evladımız kalmaktadır. Engelli vatandaşlarımız bizlere kutsal birer emanettir. Bu vesileyle 3 Aralık Dünya Engelliler Gününüzü kutluyorum" dedi.
         Kırşehir’de hizmete giren Gündüzlü Bakım Merkezi hakkında da bilgiler veren Vali Şentürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde diğer illere de örnek olacak bir nitelikte olan çok donanımlı Gündüzlü Bakım Evi’ni hizmete açtık. Anne ve babalar, tam gün engelli çocukları ile birlikte oldukları için günlük işlerini aksatabiliyorlar. Onlara yardımcı olabilmek adına açtığımız bu merkezde engelli çocuklarımıza tam gün bakılacak. Çocuklarımızı evlerinden alıp evlerine bırakacağız. Çocuklarımız bu merkezde spor yapacaklar, çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunacaklar, resim, müzik gibi eğitimlerde bulunacaklar, dinlenme fırsatı bulacaklar.”
         Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara'nın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri hakkında Vali Necati Şentürk'e bilgiler verdiği ziyarette Şirin Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan da kendilerine desteklerden dolayı Vali Şentürk’e teşekkür etti.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı