Japonların Konferansı Yarın!

Kaman Kalehöyük'te 1985 yılından beri kazı çalışmalarını sürdüren Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Yetkilisi Dr. Sachiriro Omura ve eşi Dr. Sachihiro Omura ile Yassıhöyük'te kazı yapan Dr. Masako Omura ve Büklükale'de kazı çalışmaları yapan Dr. Kimiyoshi Matsumura'nın kazı çalışmalarında elde edilen bilgilerin paylaşılması için bugün konferans verecekler.

Kırşehir Haberleri 4 Mayıs 2018 19:13
Japonların Konferansı Yarın!
-A +A

         Kaman Kalehöyük'te 1985 yılından beri kazı çalışmalarını sürdüren Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Yetkilisi Dr. Sachiriro Omura ve eşi Dr. Sachihiro Omura ile Yassıhöyük'te kazı yapan  Dr. Masako Omura ve Büklükale'de kazı çalışmaları yapan  Dr. Kimiyoshi Matsumura'nın kazı çalışmalarında elde edilen bilgilerin paylaşılması için yarın konferans verecekler.
         1985 yılından beri Kaman Kalehöyük'te başlatılan kazı çalışmaları devam ederken 2009 yılından itibaren de Yasıhöyük ve Büklükale kazı çalışmaları sürdürülüyor. Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Sachiriro Omura, yaptığı açıklamada, "Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ile İç Anadolu'nun en eski tarihinin en iyi şekilde açığa çıkarılması için çabalarımız devam etmektedir. Enstitü olarak, çalışmalarımızda elde ettiğimiz bilgileri ve kazı çalışmalarının sonuçlarını halkımızla paylaşmak üzere 5 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00-17.00 arası, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Tahsin Özgüç Konferans Salonu'nda konferans düzenleyeceğiz" diye konuştu.
          Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Sachiriro Omura Büklükale, kazıları hakkında Dr. Sachiriro Omura Dr. Kimiyoshi Matsumura ve Dr. Masako Omura'nın açıklamalarda bulunacağını kaydetti.
JAPON ANADOLU ARKEOLOJİ ENSTİTÜSÜ KAZI ÇALIŞMALARI
BÜKLÜKALE: Dr. Kimiyoshi Matsumura
         Asur Ticaret Koloniler Çağına (Orta Tunç Çağı) ait “Saray” olabilecek, büyük taşlarla inşa edilen Kyklopien tarz mimariler ortaya çıkmıştır. Hitit İmparatorluk Çağına (Genç Tunç Çağı) ait çeşitli mimari kalıntıların yanı sıra, şimdiye kadar az sayıda çivi yazılı tablet ile Hitit kral mühür baskısı da bulunmuştur. Aşağıda şehirde yapılan jeofizik çalışmalarda ise, Hitit dönemine ait sandık tipi şehir suru, kuleler ve kapı da tespit edilmiştir. Ayrıca, Asur Ticaret Koloniler dönemine ait olduğu düşünülen surlar da bulunmuştur. Burada o döneme ait, Mezopotamya’dan gelen Asurlu tüccarların ikamet ettiği bir de ticaret merkezi “Karum”un olduğu tahmin edilmektedir. Bu merkezde elde edilen veriler, Kızılırmak’ın geçiş noktada yer alan Büklükale’nin tarih boyunca hem siyasi, hem de ekonomik açısından, önemli rol oynadığı göstermektedir.
KAMAN-KALEHÖYÜK: Dr. Sachihiro Omura
         Kaman-Kalehöyük’te yapılan araştırmaların amacı İç Anadolu’da sağlam bir kronoloji ortaya çıkmaktadır ve 1986 yılından beri Japonya Arkeoloji Enstitüsü kazı çalışmalarını sürdürmektedir. Bu zamana kadar yapılan kazı çalışmalarında Osmanlı döneminde Eski Tunç Çağına kadar olan kültür tabakaları tespit edilmiştir. Çalışmalarda Hitit İmparatorluğunun yıkılmasından sonraki “Karanlı Çağ” denilen Erken Demir Çağına ait iskan Anadolu’da ilk defa tespit edilmiştir. Hitit döneminde ise büyük bir idari yapının yanında geçiş buğday ambarları ortaya çıkmıştır. Ayrıca Asur Ticaret Koloniler döneminde büyük yangın geçirmiş bir saray binası ile çok sayıda yanmış insan iskeleti ve savaş aletleri de bulunmuştur. Eski Tunç Çağında açığa çıkarılan yangın tabakaları, Hint-Avrupa kavimlerinin göçü ilişkilendirilmektedir.
YASSIHÖYÜK: Dr. Masako Omura
         Kızılırmak kavisi içinde Yassıhöyük’ün İç Anadolu’yu Güneydoğu Anadolu ve Mezopotamya ile bağlanan önemli yol üzerinden yer alan merkezde, politik ve ekonomik açıdan her dönemde önemli rol oynadığını kanıtlayacak mimari kalıntılar ve buluntular keşfedilmektedir. Bunlardan birincisi, merkez binası ve etrafındaki diğer binalar, koridorlar ile surlardan oluşan Geç Demir Çağına ait bir şehir kalıntısıdır. İkincisi, tepedeki Orta Tunç Çağı kalıntıları ile çağdaş olabilecek, jeofizik radar araştırmaları ile tespit edilmiş höyük eteğindeki “Aşağı Şehri” dir. Üçüncüsü ise, Erken Tunç Çağının geç safhasına ait şehir-krallıklarından birini bizlere kanıtlayabilecek, şiddetli yangın geçirmiş saray benzeri büyük binanın kalıntılarıdır. Bu saray binası, şimdiye kadar Orta Anadolu’da bu kadar büyük ölçüde açığa çıkarılmış Eski Tunç Çağına ait ilk bina örneğidir.


Kaynak : Çınar Haber Merkez

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı