Kadınlara yönelik 'Cuma Dersleri' programı başlıyor

Kırşehir Müftülüğü, kadınlara yönelik 'Cuma Dersleri' programına ilişkin bilgiler aktardı

Kırşehir Haberleri 3 Şubat 2019 15:00
Kadınlara yönelik 'Cuma Dersleri' programı başlıyor
-A +A

                 Kırşehir Müftülüğü, kadınlara yönelik 'Cuma Dersleri' programına ilişkin bilgiler aktardı. Kırşehir Müftülüğü'nden yapılan açıklamaya göre 8 Şubat'ta startı verilecek program için başvurular il ve ilçe müftülüklerinde hizmet veren kız kuran kurslarına yapılacak. 
                 Kırşehir Müftülüğü'nden edinilen bilgilere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, ihtiyaç odaklı Kur'an kursları programları kapsamında hazırlanan "Cuma Dersleri" programı şubat ayının ilk haftası başlıyor.
                 Kırşehir merkez ve ilçelerinde de startı verilen bu güzel çalışma ile, "Cuma Dersleri" programıyla Kur'an kurslarında yürütülen yaygın din eğitimi faaliyetlerinden toplumun etkin bir şekilde yararlanması amaçlanıyor.
                 Şubat ayının ilk haftası başlayacak programın temel amacı; dini hayatımızda önemli bir yeri ve aynı zamanda birlik beraberliğimizin önemli unsurlarından biri olan cuma günlerinin, anlamına uygun bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamak, insanı ve yaşanan hayatı anlamlı ve değerli kılan davranışlar konusunda farkındalık kazandırmak olarak belirlendi. Programın uygulanmasında ihtiyaç odaklı Kur'an kursları eğitim takvimi esas alınacak. Kız Kur'an kurslarında uygulanacak ve haftada 2 saat olan ek öğretim programı, yerel talepler doğrultusunda cuma öğleden önce veya öğleden sonra şeklinde gerçekleştirilebilecek. Programa, kız Kur'an kurslarındaki eğitim faaliyetlerine devam eden öğrencilerin yanı sıra, kurs faaliyetlerine uzun süreli katılma imkânı bulamayan bayanlar da katılabilecek. "Hayatı Anlamlandırmak İçin Okumak, Anlamak; Yaşamak için Cuma Dersleri'nde Buluşuyoruz" davetiyle 08 Şubat 2019 Cuma günü başlayacak olan program kapsamında tespit edilen Kur'an Yolu, Hadislerle İslam gibi kaynaklardan hazırlanan haftanın konusu işlenecek.
                  İslam'ın inanç, ibadet, aile, eğitim ve sosyal hayatla ilgili konularının işleneceği programda yer alan konulardan bazıları şöyle: "İman esasları ve müminin hayatındaki önemi, İslam'ın iki kaynağı Kur'an ve Sünnet, Fatiha süresi tefsiri, Hucurat süresi tefsiri, Hazreti Lokman'ın (Aleyhisselam) öğütleri, Namaz dinin direği, Aile, insanın dünyadaki cenneti, çocuk ve gençlerle iletişim, cennetin iki kapısı anne ve baba,  akrabalık hukuku sıla-i rahim, İslam güzel ahlaktır, tövbe ve istiğfar, birlikte yaşama ahlakı ve kardeşlik hukuku, son Peygamber Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesselem)." şeklinde belirlendi.
Daha ayrıntılı bilgiler Kırşehir Müftülüğü'nden de öğrenilebilecek. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı