Kadir Gecesi'nde Camiler doldu taştı!

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi'nde Kırşehirli vatandaşlar camilere akın etti.

Kırşehir Haberleri 11 Haziran 2018 20:07
Kadir Gecesi'nde Camiler doldu taştı!
-A +A

         Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi'nde Kırşehirli vatandaşlar camilere akın etti. Camilerin içerisinde yer bulamayan vatandaşlar, cami bahçelerinde hasır ve kilimlerin üzerinde namazlarını kıldılar.
         Kur’an-ı Kerim'de, bin aydan hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi dolayısıyla Kırşehir'de camiler doldu taştı.
         Kırşehir'de, Kadir Gecesi'nin feyzini yaşamak isteyen binlerce kişi, iftardan hemen sonra camilere akın etti. Hoca Ahmet Yesevi Camisine gelenler, “Bin aydan daha hayırlı” olarak nitelendirilen Kadir Gecesi'nin manevi atmosferini teneffüs ettiler.
         Hoca Ahmet Yesevi Camisi'nin dolması üzerine, birçok kişi caminin avlusuna serdikleri seccade ve sergiler üzerinde teravih namazını kıldılar. Akşam namazından itibaren camilere akın eden Kırşehirliler İl Müftüsü Mehmet Yaman’ın yapmış olduğu vaazı dikkatle dinlediler.
         Halkın yoğun ilgi gösterdiği “Kadir Gecesi” programında İl Müftümüz Mehmet Yaman, namaz öncesinde yapmış olduğu vaazında, “Kadir Gecesi, tüm insanlığın kadrini yücelten bir gecedir. Zira Rabbimiz bu gecede gönderdiği Kur’an-ı Kerim ile insanlığı muhatap almış, son ve mükemmel din olan İslam ile insanlığı şereflendirmiştir. Kadir; izzet, şeref, değer ve itibar demektir. Yeryüzünün mükerrem varlığı olarak yaratılan insanoğlu, bu lütfün kıymetini bildiği ve varoluş gayesini gerçekleştirdiği oranda kadrini yüceltecektir. İnsan olarak Rabbimiz katında değer bulmamızın yolu, insanlık olarak birbirimizin kadrini ve kıymetini bilmekten geçmektedir. Kadir Gecesi, Kur’an’la, Kur’an’ın getirdiği adaletle, merhametle, hikmetle ve selametle kıymet bulma gecesidir. Mübarek Kadir Gecesi için Kur’an-ı Kerim’de müstakil bir sure tahsis edilmiş, bu surede gecenin en güzel biçimde tasviri yapılmıştır. Kadir suresi, bizlere üç temel mesaj ile gelir: Birinci mesaj, surenin ilk ayetinde yer alan 'Biz onu Kadir Gecesinde indirdik'  hükm-i şerifindedir. Yüce Rabbimiz bu gecenin kutsiyetinin doğrudan Kur’an’a bağlı olduğunu ifade buyurur. Kadir gecesi nasıl Kur’an ile değer bulmuşsa, insan da aynı şekilde Kur’an’a bende olmakla özgürleşir, olgunlaşır, yücelir. Dolayısıyla Kadir gecesinde biz müminlere düşen en büyük vazife, asırlar önce dünya semasına inerek insanlığı aydınlatmaya başlayan Kur’an’ı, kalbimizin semasına yeniden indirmektir” diye konuştu.
         Kılınan teravih namazının ardından cami çıkışında cemaate ikramlarda bulunuldu.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı