SICAK HABER

Kaman Cevizi Yok Satıyor!

Kırşehir'in Kaman ilçesinde hasat işlemleri tamamlanan ceviz Kırşehir merkez ve il dışında birçok yerde tezgahlarda satışa sunuldu.

Kırşehir Haberleri 6 Ekim 2018 19:11
Kaman Cevizi Yok Satıyor!
-A +A

                  Kırşehir'in Kaman ilçesinde hasat işlemleri tamamlanan ceviz Kırşehir merkez ve il dışında birçok yerde tezgahlarda satışa sunuldu. 
                  İnce kabuğu ve iç kalitesinin yüksekliği ile bilinen Kaman Cevizi sağlık açısından da birçok fayda sağlıyor. Türkiye’de kabuklu meyve üretiminde önemli yere sahip olan Kaman cevizi meyvesi ve yaprakları sağlığa, kerestesi ekonomiye katkı sağlıyor. Meyvesi damar koruyucu, ishal kesici, mantar ve tümör tedavilerinde faydalı cevizin yaprağı da sindirim kolaylığı sağlıyor, iştah açıyor. Ceviz kerestesi mobilya sektöründe kıymetli kabul ediliyor, kökleri boya üretiminde kullanılıyor. Kaman Cevizinin sağlık açısından faydaları ise şu şekilde; Günlük hayatımızın bir parçası olan ceviz, tükettiğimiz çikolata, kurabiye, kek gibi birçok üründe yaygın olarak kullanılır. Ceviz, antioksidan özelliği ile sinir sistemine zarar veren Alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların ilerlemesini de yavaşlatır. Ceviz omega 3 bakımından zengin olduğu için çocukların zekâ gelişimine faydası çoktur. Kalp ve tansiyon hastalarında kan basıncını ayarlar. Kanın pıhtılaşması durumunda ceviz tüketildiği zaman, kan pıhtılaşmasını önler Ceviz, özellikle ilerleyen yaşlarda görülen kemik zayıflamasını ve kemiklerde yaşanan mineral kaybını yavaşlatır. Cevizin aç karna tüketilmesi halinde hemen tokluk hissi verir bu nedenle iştahı keserek zayıflamaya yardımcı olur. Olaya mantıken yaklaşırsak beynin şekli cevizin içini andırıyor. Dış kabuğu ise kafatasını andırıyor. Beyin insan vücudunun en önemli organıdır. Ceviz çok vitaminsel bir özelliğe sahiptir. Ceviz tansiyon hastalarına birebir iyi gelerek hastalığı büyük oranda düşürüyor. 
Kaman-1 ve Kaman-5 gibi yerli cevizlerin içini doldurduğunu ve yabancı cevizlerde bu yıl randıman düşüklüğü gördüklerini belirten üreticiler, “Kaman Cevizimizin yenecek duruma geldi. Bizlerde ceviz hasadına ve satımına başladık. Piyasada Kaman Cevizi adı ile satılan farklı türlerde cevizler var. Tüketicinin buna dikkat etmesi gerekiyor. Kuru cevizin kilosu 30-35 TL’den başlamak üzere satılırken, yeşil kabuklu yaş cevizin kilosu ise 20 TL’den alıcı buluyor” dediler.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı