Kaman'da doğalgaz abone sayısı bine ulaştı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Kırgaz'ın lisans genişletmesi istemini onaylaması sonrası doğalgaz abone sayısı Kaman İlçesinde bine ulaştı.

Kırşehir Haberleri 12 Ekim 2018 19:11
Kaman'da doğalgaz abone sayısı bine ulaştı
-A +A

                   Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Kırgaz'ın lisans genişletmesi istemini onaylaması sonrası doğalgaz abone sayısı Kaman İlçesinde bine ulaştı.  Kırşehir'in Kaman ilçesinde doğalgaz abonesi olmak için 2 bin kişi müracaat etti. İlk aboneliği 2018 yılı Mart ayında alınan ilçede şuan da bin kişi kullanıyor. 
                   Kaman İlçe Belediye Başkanı Erhan Talu yaptığı açıklamada kış gelmeden doğalgazın birçok mahalleye ulaştığını ve ulaştırmaya devam edeceğini söyledi. Belediye Başkanı Talu, ”Halkımız doğalgazın avantajlarını anladılar. Biz de yatırımlarımız ve sosyal sorumluluk projelerimizle Kaman'a değer katmaya devam edeceğiz“ dedi. İlçeye doğalgaz, AK Parti eski milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya'nın yaptığı çalışma ve görüşmeler sonrasında 2017 yılı sonunda yapılan törenle kazandırılmıştı.
                   Öte yandan Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, Doğalgaz kullanımında bireysel mi, merkezi sistem mi kullanılmalı sorusuna cevap verdi.  Belediye Başkanı Talu, “Bu konuya hem mevzuat, hem de pratik olarak baktığımızda, her şartta merkezi sistemin gerekliliği ortaya çıkıyor” dedi. Konutlarda kömür ya da fueloil ile ısıtmada, konutun tek noktadan ısıtılması ve ısı veriminin düşüklüğü her şeyden önce enerji israfına neden olmaktadır diyen Başkan Talu, açıklamasında şunları kaydetti; “Kömürlü kalorifer kazanlarında yüzde 40-45 düzeyindeki ısı verim alınırken, bu verim oranı kazan doğalgaza dönüştüğünde yüzde 70-75’lere çıkmaktadır. Ekonomik ömrünü yitirmiş kazanların doğalgaza uyumlu kazanlarla yenilenmesi durumunda ise verimi yüzde 80 ila 110’lara yükselmektedir. Doğalgazlı kazanlarda yer alan kontrol panelleri vasıtası ile iç ve dış ortam sıcaklığına göre ayarlanan sistem binayı yatay ve dikey olarak ısıtacağından daha düşük bir derecede ısı seviyesini koruyarak, hem de ferdi sisteme göre en az yüzde 25 daha az bir gaz kullanımı ile yüksek ve verimli ısınma sağlamaktadır. Daha az gaz kullanımı demek, ekonomik olarak yüzde 25 daha az ödeyeceğiz anlamını taşımaktadır." 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı