Kanserde erken teşhis uyarısı

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, uzun süreli mücadele gerektiren kansere karşı erken teşhisin önemli konusunda vatandaşları uyardı.

Kırşehir Haberleri 19 Ocak 2019 16:11
Kanserde erken teşhis uyarısı
-A +A

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, uzun süreli mücadele gerektiren kansere karşı erken teşhisin önemli konusunda vatandaşları uyardı.      
İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kanserde erken tanının, insanlar için hayatta kalma ve yaşam kalitesini arttırma şansı anlamına geldiği belirtildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Kanseri erken teşhis etmek neredeyse her zaman tedavi etmeyi ve hatta iyileştirmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu da kanser tanısı alan insanlar için hayatta kalma ve yaşam kalitesini arttırma şansı anlamına gelmektedir. Her birimiz vücudumuz için neyin normal olduğunu bilme ve olağan dışı değişiklikleri tanıma konusunda doğru bilgileri Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışan sağlık çalışanlarından alabiliriz. Hepimize kanserin erken uyarı işaretlerini tanıma, sağlığımız hakkında bilinçli seçimler yapma ve kanser hakkındaki korku ve yanlış algılarımıza karşı koyma konusunda güç verir. Meme kanseri taramaları, 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi, kalın bağırsak kanseri taramaları, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi, rahim ağzı kanserleri taramaları ise 30-65 yaş arası tüm kadınlarımıza 5 yılda bir testler ile yapılmaktadır."

Kaynak : (AA)

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20A%C4%9Fustos%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı