Karbonmonoksit Zehirlenmesine Dikkat!

Kırşehir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Suat Türkoğlu, kış aylarında yaşanan soba zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Kırşehir Haberleri 8 Aralık 2018 19:14
Karbonmonoksit Zehirlenmesine Dikkat!
-A +A

     Kırşehir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Suat Türkoğlu, kış aylarında yaşanan soba zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR
      Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Kırşehir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Suat Türkoğlu, vatandaşları telafisi olmayan sonuçların olmaması için uyarıda bulundu. Türkoğlu, "Ülkemizde yaşanan soba zehirlenmeleri en sık görülen karbonmonoksit gazı zehirlenmesidir. Bu nedenle halkımızın bu konuda bilgilendirilmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir” dedi.  Karbonmonoksit zehirlenmelerinin yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu ortaya çıktığını ifade eden Kırşehir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Suat Türkoğlu, Karbonmonoksit gazının; kokusuz, tatsız, tahriş edici olmayan, yanıcı bir gaz olduğunu söyledi.
GÖRME KAYBI, UNUTKANLIK, BULANTI
      Kırşehir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Suat Türkoğlu, “Odun, kömür, egzoz gazları ve doğalgaz gibi yakıtların dumanlarında bulunur. Genellikle soba zehirlenmesi ve banyo zehirlenmeleri olarak bilinir. Kötü baca sistemleri, yangınlar, kapalı garajlar, hava dolaşımının olmadığı yerler, fırtınalı hava koşullan karbonmonoksit oluşumunu sağlar. Baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, görme kaybı, unutkanlık, bulantı, kusma, kalp ritmi bozukluğu, bayılma, uyuşma, solunum güçlüğü gibi belirtiler zehirlenmenin işaretidir. " şeklinde konuştu.
DÜZENLİ BAKIMI YAPILMALIDIR
Zehirlenmeden korunmak için yapılması gerekenleri de sıralayan Kırşehir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Suat Türkoğlu, " Zehirlenme olduğunda en önemli şey hastanın zehirlendiği ortamdan dışarı çıkarılarak organlara oksijen sağlanması çok önemlidir. Evinizde kullandığınız tüm ısıtma sistemlerinin ve bacaların her yıl düzenli olarak bakım ve temizliğinin yaptırılması gerekir. Zehirlenmeye neden olan yakıt ile ısınma yapılan yerlerde ısıtma araçlarının bacaya bağlantısının yapılması gerekir. Fırtınalı hava koşullarında yatarken sobaya fazla yakıt atılmaması veya sobanın tamamen kapatılması gibi önlemler alınmalıdır. Bu tür zehirlenme durumlarında
hemen 112 acil çağırı merkezi aranmalıdır” dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı