Kazım Ceylan’dan Ahilik Konferansı!

Asimin Neslinden Ahi Nesline konferans verildi

Kırşehir Haberleri 14 Mayıs 2018 19:08
 Kazım Ceylan’dan Ahilik Konferansı!
-A +A

            “Gençlik üniversitesi” vizyonuyla çalışmalarını aralıksız sürdüren, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile “geleceğin gençliği Asımın Nesli modeli” projesini Kırşehir’de gerçekleştiren Asımın Nesli Hareketi Derneği son olarak Kırşehir’in örnek okullarından Kırşehir Özel Organize Sanayi Bölgesi Teknik Lisesi'nde/Koleji'nde Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Ahilik Üstadı Kazım Ceylan’ın verdiği Ahilik Konferansı'na imza attı.
            Asımın Nesli Hareketi Derneği Başkanı Mahmut Sami Doğancı yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığımız proje tüm hızıyla sürüyor. Davasına inanmış genç kardeşlerimizin idealleri çerçevesinde inşallah son dönemde daha büyük ve güzel ataklar ve atılımlar yapacağımıza inanıyorum. Kazım Ceylan hocamız özellikle teknik kadroların yetiştiği, üretim anlamında millet ve memleketçe kendilerinden çok şey beklediğimiz Özel Organize Sanayi Bölgesi Teknik Kolejinin pırlanta öğrencilerine köklerimiz ve geleceğimiz olan Ahilik  ile ilgili çok verimli bir konferans gerçekleştirdi. Bu konferansa ev sahipliği için okul Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Yıldırım’a, okul müdiresi Filiz Şimşek’e, konferansı takdim eden Ahi üstadı Kazım Ceylan hocamıza çok teşekkür ediyoruz.”
            Konferansta konuşan Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan genel hatlarıyla şunları kaydetti: “Kırşehir'in birbirinden değerli marka büyükleri var. Ahi Evran, Yunus Emre, Hacı Bektaş, Aşık Paşa, Ahmed Gülşehri, Süleyman Türkmani, Cacabey gibi değerlerimizi en başta bilmemiz ve hissetmemiz lazım ki değerli olalım ve değer bulalım. Türklerin İslam Medeniyeti içinde kurduğu en büyük sistem ve teşkilat Ahiliktir. Çünkü Ahilik ile dünyayı dışlamayan bir tasavvuf hareketi doğmuştur. Osmanlının manevi kurucusu Şeyh Edebali Kırşehirlidir, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey de Kırşehir'in damadıdır. Bir de şu var, yükseliş döneminde Fatih’e kadar bütün Osmanlı padişahları şed kuşanmış. Fatih’in veziri Çandarlı sonrasına kadar bütün vezirler Ahi idi. Bu şunu gösteriyor: Osmanlının kurucu ruhunda Ahilik vardır. Ahilik başka manasıyla kalite demektir, güven demektir. Bugün toplum olarak en büyük ihtiyacımız güven ve kalitedir. Demek ki reçete Ahiliktedir.”
         Konferans sonrasında Asımın Nesli Hareketi Derneği Başkanı Mahmut Sami Doğancı, Kırşehir'e ve Ahiliğe katkılarından dolayı Ahilik Üstadı Kazım Ceylan hocaya “Üç Mabed ONX Şilti” takdim etti.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı