Kendirli Ve İlhan Mecliste Yemin Edecek

Kırşehir, 24 Haziran Pazar günü sandığa gitti ve seçimini yaparak Başkanlık görevini Recep Tayyip Erdoğan'a Kırşehir'i TBMM'de temsil etme hakkını ise Mustafa Kendirli ve Metin İlhan'a verdi.

Kırşehir Haberleri 26 Haziran 2018 19:14
Kendirli Ve İlhan Mecliste Yemin Edecek
-A +A

         Kırşehir, 24 Haziran Pazar günü sandığa gitti ve seçimini yaparak Başkanlık görevini Recep Tayyip Erdoğan'a Kırşehir'i TBMM'de temsil etme hakkını ise Mustafa Kendirli ve Metin İlhan'a verdi. 24 Haziran akşamı AK Partililer Cacabey Meydanı'nda halkın Recep Tayyip Erdoğan'ı başkan seçişini ve Kırşehir'den partilerini ve Kırşehiri temsilen bir milletvekilini meclise göndermenin mutluluğunu coşkuyla kutladılar. CHP Kırşehir'de ise Metin İlhan balkon konuşması yaptı ve Ahi Evran Mahallesi'ni dolduran büyük kalabalığa destekleri için teşekkür etti. Kırşehir ile birlikte 81 ilde ve yurt dışında iki seçim ilk kez birlikte yapıldı. Türkiye cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde kararını verdi. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek?  Türkiye seçimini yaptı ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bu seçimle birlikte hayata geçiyor. Öncelikle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. 29 Haziran'da YSK'nın kesin sonuçları ilan etmesiyle birlikte Meclis takvimi de işlemeye başlayacak. Kesin sonuçların ilan edilmesinden 3 gün sonra, Meclis yemin töreni için toplanacak.
600 VEKİL YEMİN EDEREK GÖREVE BAŞLAYACAK
         Yani Kırşehir Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan 8 Temmuz günü saat 14.00'te Meclis Genel Kurulu 27'nci dönemin ilk toplantısı için biraraya gelecek. 600 vekil yemin edecek. En yaşlı üye geçici başkanlık görevini üstlenecek. Meclis'in en yaşlı üyesi Deniz Baykal, ancak Baykal'ın sağlık durumu nedeniyle açılış töreninde başkanlık koltuğuna oturup oturmayacağı henüz net değil.
         Yemin töreniyle birlikte Meclis'te başkanlık takvimi de işlemeye başlayacak. Meclis yeni başkanını seçecek. Yeni parlamento göreve başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da Meclis'te yemin edecek ve yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olarak resmen göreve başlayacak. Cumhurbaşkanı yemin ettikten hemen sonra da yeni kabineyi belirleyecek.
CUMHURBAŞKANI'NIN YEMİN ETMESİYLE BAŞBAKANLIK SONA ERECEK
         Yeni sistemde cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar meclis dışından atanacak. Cumhurbaşkanının ardından yeni kabine üyeleri de Meclis'te yemin edip göreve başlayacak. Sistem değişikliği ile birilkte yeni hükümetin göreve başlaması için Meclis'ten güven oyu alması gerekmiyor. Ayrıca başbakanlık makamı kaldırılacak. Parlamenter sistemin son başbakanı Binali Yıldırım'ın görevi de cumhurbaşkanının yemin etmesiyle birlikte resmen sona erecek. Cumhurbaşkanı yemin edinceye kadar cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin düzenlemeler yetki kararnamesiyle hayata geçirilecek.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı