Kesin Sonuçlar Yarın Açıklanıyor!

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in 24 Haziran seçimlerine ilişkin kesin sonuçların yarın açıklanacağını bildirdi.

İlçeler 4 Temmuz 2018 19:15
Kesin Sonuçlar Yarın Açıklanıyor!
-A +A

         Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in 24 Haziran seçimlerine ilişkin kesin sonuçların yarın açıklanacağını bildirdi. Kırşehir’den milletvekili seçilen Mustafa Kendirli ile Metin İlhan mazbatalarını alırken, 8 Temmuz’da TBMM’de yemin ederek görevine başlaması bekleniyor. 24 Haziran seçimlerine 139 bin 890 geçerli oydan 57 bin 230’unu alarak Milletvekili seçilen Mustafa Kendirli, 28 Haziran Perşembe günü saat 11.00’de İl seçim Kurulu’na giderek mazbatasını alıp, ilçelere giderek teşekkür ziyaretlerine başladı. 24 Haziran seçimlerinde Kırşehir’de 36 bin 92 oyla 16 yıl sonra CHP’den milletvekili seçilen Metin İlhan ise aynı gün öğleden sonra saat 14.00’te İl Seçim Kurulu’na giderek mazbatasını aldı. Bu hafta içinde Meclis’e giderek kayıtlarını yaptırmaları beklenen Kırşehir Milletvekilleri Mustafa Kendirli ile Metin İlhan’ın 8 Temmuz Pazar günü Meclis’te yemin edecekler.  Kırşehir 24 Haziran Pazar günü sandığa gitti ve seçimini yaparak Başkanlık görevini Recep Tayyip Erdoğan'a Kırşehir'i TBMM'de temsil etme hakkını ise Mustafa Kendirli ve Metin İlhan'a verdi. 24 Haziran akşamı AK Partililer Cacabey Meydanı'nda halkın Recep Tayyip Erdoğan'ı başkan seçişini ve Kırşehir'den partilerini ve Kırşehiri temsilen bir milletvekilini meclise göndermenin mutluluğunu coşkuyla kutladılar. CHP Kırşehir'de ise Metin İlhan balkon konuşması yaptı ve Ahi Evran Mahallesi'ni dolduran büyük kalabalığa destekleri için teşekkür etti. Kırşehir ile birlikte 81 ilde ve yurt dışında iki seçim ilk kez birlikte yapıldı. Türkiye seçimini yaptı ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bu seçimle birlikte hayata geçiyor. Öncelikle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. 29 Haziran'da YSK'nın kesin sonuçları ilan etmesiyle birlikte Meclis takvimi de işlemeye başlayacak. Kesin sonuçların ilan edilmesinden 3 gün sonra, Meclis yemin töreni için toplanacak.
600 VEKİL YEMİN EDEREK GÖREVE BAŞLAYACAK
         Yani Kırşehir Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan 2 Temmuz günü saat 14.00'te Meclis Genel Kurulu 27'nci dönemin ilk toplantısı için bir araya geldi. En yaşlı üye geçici başkanlık görevini üstlenecek. Meclis'in en yaşlı üyesi Deniz Baykal, ancak Baykal'ın sağlık durumu nedeniyle açılış töreninde başkanlık koltuğuna oturup oturmayacağı açıklandı.
         Yemin töreniyle birlikte Meclis'te başkanlık takvimi de işlemeye başlayacak. Meclis yeni başkanını seçecek. Yeni parlamento göreve başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da Meclis'te yemin edecek ve yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olarak resmen göreve başlayacak. Cumhurbaşkanı yemin ettikten hemen sonra da yeni kabine belirlenecek. Kırşehirliler uzun yıllar bakan özlemi çekerken özellikle teşkilatın takdirini kazanan Hacı Turan için üst düzey bir görev bekliyor. Kırşehir'i mecliste temsil edecek olan 7 vekil de Pazar günü yemin edecek ve yatırımları yakından takip edecek.
CUMHURBAŞKANI'NIN YEMİN ETMESİYLE BAŞBAKANLIK SONA ERECEK
         Yeni sistemde cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar meclis dışından atanacak. Cumhurbaşkanının ardından yeni kabine üyeleri de Meclis'te yemin edip göreve başlayacak. Sistem değişikliği ile birlikte yeni hükümetin göreve başlaması için Meclis'ten güven oyu alması gerekmiyor. Ayrıca başbakanlık makamı kaldırılacak. Parlamenter sistemin son başbakanı Binali Yıldırım'ın görevi de cumhurbaşkanının yemin etmesiyle birlikte resmen sona erecek. Cumhurbaşkanı yemin edinceye kadar cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin düzenlemeler yetki kararnamesiyle hayata geçirilecek. Öte yandan, 477 sayılı kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması, 7142 sayılı kanunun verdiği yetkiye dayanılarak 2 Temmuz'da Bakanlar Kurulunca kararlaştırıldı. Söz konusu KHK'da yer alan 74 madde ve geçici 2 madde ile bazı kanunlarda yer alan Bakanlar Kurulunun bazı görev ve yetkileri Cumhurbaşkanına devredildi. Yeni KHK ile 1924 yılından 1960'a kadar çıkarılmış bazı kanunlarda yer alan 'İcra Vekilleri Heyeti' ibaresi ile 1963-2017 yıllarındaki bazı kanunlarda geçen 'Bakanlar Kurulu' ve 'Başbakanlık' ibareleri, 'Cumhurbaşkanı' ve 'Cumhurbaşkanlığınca' olarak değiştirildi. Söz konusu düzenlemeyle, yürürlükte bulunan kanun ve KHK'larla 10 Mayıs 2018 tarihli ve 7142 sayılı kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan KHK'ların yürütme maddelerindeki Bakanlar Kurulu ve bakanlara yapılmış olan atıflar, Cumhurbaşkanına yapılmış sayılacak. Bu KHK'nın yürürlüğe girdiği tarihten önce, değişiklik yapılan kanunların ilgili maddeleri gereğince yürürlüğe konulmuş tüzükler, nizamnameler, Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan yönetmelikler ile diğer işlemler yürürlükten kaldırılmadıkça geçerliliğini sürdürecek.
YEMİN GÜNÜ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
         Yeni KHK'daki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin düzenlemeler, 24 Haziran'da birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonucunda Cumhurbaşkanının yemin ederek göreve başladığı tarihte yürürlüğe girecek.
         Bu arada, KHK'da yer alan bir başka düzenleme ile Başbakanlık merkez teşkilatında 'uzman yardımcısı' kadrolarında görev yapan ve iki yıllık süre sonunda hazırladıkları uzmanlık tezi kabul edilenler, en az üç yıl çalışma şartı aranmaksızın yeterlilik sınavına girmeye hak kazanacak.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı