KİM DOĞRU SÖYLÜYOR?

Kırşehir'in Mucur ilçesinde flamingoları ve muhteşem doğa manzarası ile bilinen, takvim yapraklarına ve düğün fotoğraflarına konu olan Seyfe Gölü'nde susuzluk bir yana bilgi kirliliği de hat safhada.

İlçeler 8 Kasım 2018 19:15
KİM DOĞRU SÖYLÜYOR?
-A +A

         Kırşehir'in Mucur ilçesinde flamingoları ve muhteşem doğa manzarası ile bilinen, takvim yapraklarına ve düğün fotoğraflarına konu olan Seyfe Gölü'nde susuzluk bir yana bilgi kirliliği de hat safhada.
         Bir yandan bilinçsiz sulamalar ile suyu yok olan ve göçmen kuşların dahi gelmediği Seyfe Gölü'nde neler oluyor hep birlikte bir bakalım.
         Çınar Haber Merkezi'nin 6 Kasım'da ziyaret ettiği Seyfe Gölü adeta kurak bir çöle dönmüş durumda. Bırakın yağışların su miktarını artırmasını bir damla su bulabilene aşk olsun.
         RAMSAR Sözleşmesi’ne dahil olan ve 'Milli Park' niteliğinde korumalı bölge statüsüne sahip Seyfe Gölü Kuş Cenneti, kuruyarak, çorak bir topraktan ibaret hale geldi.
         Yaklaşık 50 ayrı kuş türünün kuluçkaya yattığı, 182 kuş türünün barındığı ve yaklaşık 25 kuş türünün de göç sırasında uğradığı 'Kuş Cenneti' olan Seyfe Gölü'nde tehlike çanlarının sesi kesildi. Neden mi çünkü bir yandan yağışlarla birlikte su miktarında artış olduğunu ifade edenler diğer yandan kurağa terk edilen ve yıllardır çözüm bulunamayan bu çölleşmiş durum.
         Bilindiği gibi bir zamanlar yaklaşık 15 kilometre alanı kapsayan Seyfe Gölü, kenarında bilinçsizce açılan içme ve sulama amaçlı kuyular nedeniyle toz gölüne dönüşürken çevresinde bulunan 17 köy de kuraklıkla karşı karşıya kalmıştı. Seyfe Gölü Koruma Derneği Başkanı Mustafa Yavuz'un bir süre önce Kırşehir Valiliği ve Mucur Belediye Başkanlığı'na noter aracılığı ile gölden su çekilmesinin durdurulması için ihtarname de çekmişti. DSİ Genel Müdürlüğü 12. Bölge Müdürlüğü, gölün kurumasına neden olan Seyfe Gölü kenarında açılan su kuyuları hakkında, "Göl kenarında açılan tüm içme ve sulama amaçlı kuyular kapanacak" kararı aldı. Ancak bu da yeterli olmadı. Bu duruma daha fazla duyarsız kalamayan Burak Aydoğan isimli vatandaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu kötü gidişata dur demek ve sesini duyurmak üzere öyle cümleler kullandı ki; bu konuya Bereket TV ses verdi.
         Batimetrik haritası 2015 yılında alınan ve gün geçtikçe kuruyan Seyfe Gölü'ne duyarsız kalamayan Burak Aydoğan isimli vatandaşın sosyal medya hesabından yetkililere yaptığı çağrıya kulak veren Bereket TV Seyfe Gölü için özel bir yayın hazırladı. Gün geçtikçe durumu vahimleşen bu konuya yetkililerin biran önce bir çözüm bulması gerekiyor. Aksi takdirde Seyfe Gölü sadece tarihin tozlu sayfalarında kalmış olacak.
         Daha önceleri flamingo ve çeşitli binlerce kuş türüne ev sahipliği yapan ve son yıllarda bilinçsizce açılan ruhsatsız kuyularla suyu çekilen Seyfe Gölü'nde canlılar da zor durumda diyemiyoruz artık. Bunun sebebi ise oluşan aşırı kuraklık.
         Edinilen bilgilere göre Seyfe Gölü'nün bu içler acısı halini görmeyi bir kenara bırakın kendi koltuğunu korumak isteyen isimlerin yağışlarla Seyfe'de su arttı yönünde yaptığı açıklamaların akıllarda soru işaretlerine neden olduğu ve Seyfe Gölü'nü çıkmaza düşürdüğü öğrenildi.
         Susuzluktan çoraklaşan alanların bu hali gerçekten insanın vicdanını sızlatıyor. Gündemde öyle yağışlarla suyunun artma olayı durumu da yok. Şimdi Seyfe'nin eski ihtişamına kavuşması noktasında yetkililerin nasıl bir yol izleyeceği de merak ediliyor. Temenniler Seyfe'nin eski güzelliğine ve bereketli günlerine tekrar kavuşması yönünde. Şimdi soruyoruz Seyfe'nin kurtarılması için var mısınız, yok musunuz?


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Ahmet arslan

09:51 10 Kasım 2018

Çok iyi anlamlı ve çözüme kavuşturacak bir haber. KIRŞEHİRİN kanayan bu yarasını gündeme taşıdığınız için emeği geçenlere teşekkürler iyi ki Kırşehir 365 var yoksa bu haberi ne kimse yapar ne de böyle güzel ifade edebilirdi. Sağolun başarılarınız daim olsun
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı