SICAK HABER

KIRGARAT-C ve Çınar Gazetesi'nden Rektör Vatan Karakaya'ya ziyaret

Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti (KIRGARAT-C) ve Çınar Kırşehir Gazetesi Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya'yı ziyaret etti.

İlçeler 19 Haziran 2019 09:34
KIRGARAT-C ve Çınar Gazetesi'nden Rektör Vatan Karakaya'ya ziyaret
-A +A

         Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti (KIRGARAT-C) ve Çınar Kırşehir Gazetesi Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya'yı ziyaret etti.
         Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal'ın da katıldığı ziyarette Rektör Karakaya Ahi Evran Üniversitesi'nde hayata geçirilen projelerin tek tek hayata geçirildiğini ve Ahi Evran Üniversitesi'nin sadece Türkiye'de değil uluslar arası noktada örnek bir üniversite olduğunu kaydetti.
         Rektör Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi'ni bölgesinde öncü, eğitimde marka ve uluslararasılaşmayı sağlamış bir üniversite haline getirmek istediklerini anlattı. AEÜ'nün pilot üniversite projeleri, kalite süreçleri, akademik ve fiziki gelişmeleri hakkında bilgilendirmeler yapan Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin yeni hedefleri için hızla çalıştıklarını sözlerine ekledi. Akademik gelişmeler ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Rektör Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Fiziki imkanları artırarak üniversitemizin 30 yıllık ihtiyacını karşılayacak binalarımızı inşa ettik. Modern sınıflarda kaliteli bir eğitim için çok çalışıyoruz. Biz sadece şehrimizde değil ülke genelinde adından söz ettiren bir üniversite olmak istiyoruz. Günden güne büyüyoruz ve büyümeye devam edeceğiz. Üniversitemizden mezun olan her öğrencimizin Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden mezun olma ayrıcalığını yaşaması için kalite politikalarımızı eğitime de entegre ediyoruz. Yeni Türkiye’nin Yenilikçi Üniversitesi olarak adımızı dünyaya duyurma hedefindeyiz.”
         "Umut vermem, yaparım" diyerek, Ahi Evran Üniversitesi'nin gerçekçi projeler ürettiğini söyleyen Vatan Karakaya, ziyaret esnasında da yine aynı cümleyi kullanarak "Projelerin sözünü verme gibi bir alışkanlığım yok. Kısacası umut vermem, projeleri yaparım" dedi ve istikrarlı çalışmaların gerçekleştirildiğini belirtti. Prof. Dr. Vatan Karakaya, yaşanan gelişmelerin, yeniliklerin ve projelerin basın temsilcileri aracılığı ile doğru bir şekilde halka duyurulabileceğini ifade etti. Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasında büyük rol oynayan; dini, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi boyutları olan Ahilik felsefesinin Kırşehir’de doğmuş olmasının şehrimiz için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Ahilik; Kırşehir, Türkiye ve Dünya için çok önemli bir değerdir” dedi.  Ahiliğin, Ahi Evran Üniversitesi'nde ders olarak okutulması ile ilgili bilgiler veren Rektör Karakaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ahi Evran Üniversitesinde eğitim gören her öğrencinin Ahiliği bilerek mezun olmasını istiyoruz. Bu nedenle Ahilik Kültürü ve Medeniyeti Dersini zorunlu dersler kapsamına aldık ve öğrencilerimize ders olarak Ahilik okutuluyor. Ahiliğin doğuşu, süreçleri ve gerekleri hakkında tüm öğrencilerimiz bilgi sahibi olsun istiyoruz. Öğrencilerimiz Ahi Evran Üniversitesi'nden mezun olurken onlara şed kuşatıyoruz. Ahiliği öğrenen öğrenci, şed kuşanmanın da önemini öğrenmiş oluyor. Ahiliği insan yetiştirmede önemli bir model olarak görüyoruz.”
"GELECEĞİ OLAN BÖLÜMLER AÇIYORUZ"
         Ahi Evran Üniversitesi'nin gençlere umut vaat etmediğini, gelecek vaat ettiğini ifade eden Karakaya, bu yüzden üniversitede geleceği olan bölümlerin hayata geçirildiğini söyledi. Ahi Evran Üniversitesi'nin hızla büyümesi ve gelişmesi için sürekli çalışma içinde olduklarını vurgulayan Rektör Karakaya; bilimsel çalışmalar, üniversite eliyle gerçekleşen projeler ile sanatsal aktivitelerle Ahi Evran Üniversitesi adının her alanda duyurulmasına gayret gösterdiklerini dile getirdi. Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitim görerek mezun olan gençlerin de birer sanatçı olmalarının ülkemiz için önemli bir değer olduğunu ifade eden Rektör Karakaya, onların kendi binalarında özel sanat alanlarında eğitim almalarının son derece önemli olduğunu vurguladı.
ŞEHRİN VE HALKIN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK PROJELER  ÜRETİYORUZ
         Rektör Karakaya, AEÜ'deki son gelişmeleri paylaşırken bu projelerin şehre yapacağı katkıları anlattı. Ahi Evran Üniversitesi'nin bilim üreten, ürettiği bilgiyi halkla paylaşan pilot üniversite projelerine değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu projelerin şehre marka değeri katkısında bulunacağını sözlerine ekledi. Rektör Karakaya, bu projelerin basın temsilcileri aracılığı ile kamuoyuna duyurulduğunu söyledi. Göreve başladığı günden bu yana şehirle bütünleşik bir yapıya önem verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz yaptığımız işleri hiçbir zaman şehirden ve halkımızdan ayrı görmedik. Üniversitede öğrencilerimize nitelikli eğitim vererek yetişmiş insanın üzerinde durduk. Bunun yanı sıra üniversitenin bilimsel faaliyetlerini şehrin ve halkın faydasına da sunmayı amaç edindik. Pilot üniversite olarak şehrin ve halkın ihtiyaçlarına göre projeler belirledik ve bunları hayata geçiriyoruz. Kırşehir artık tarım ve jeotermal konularında adından söz ettirecek. İstihdamı da sağlayacak olan projelerimizle bölgesel kalkınmaya da destek vereceğiz.”
         Ziyarete Kırşehir Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Sait Yanık, Ahi Televizyonu Sahibi Hasan Eraslan, Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal, Çiğdem Gazetesi Sahibi Salih Güner, Haber 24  Sahibi Alparslan Demirbaş, Mucur Gazetesi İmtiyaz Sahibi, KIRGARAT- C Yönetim Kurulu Üyesi Sait Uyar, KIRGARAT- C Basın Sözcüsü Didem Ceylan ve cemiyet üyeleri katıldı.
         Kırşehir'de yerel basının sorunlarının da Rektör Karakaya'ya aktarıldığı ziyaret hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20KASIM%20CUMA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı