Kırşehir, Nohut Zengini

Kenan Şahin: "Türkiye’nin toplam nohut üretiminin yaklaşık yüzde 10’nunu karşılıyoruz"

Kırşehir Haberleri 14 Haziran 2018 19:12
Kırşehir, Nohut Zengini
-A +A

         Kırşehir’de yaklaşık 500 bin dekar alana nohut ekilirken, bu yıl nohut ekimiyle birlikte ciddi manada nohut rekoltesinde artış gözleniyor.
         Nohut üretiminde Türkiye’nin  toplam nohut üretiminin  yaklaşık yüzde 10’nunu Kırşehir'in karşıladığını belirten İl Müdürümüz Kenan Şahin; “Ülkemiz Baklagil bitkilerinden olan nohut üretiminde gerek üretim açığı, gerek piyasa fiyat endeksi gerekse ihracatçı ülke konumunda olması sebebiyle son yıllarda İlimiz başta olmak üzere ülke genelinde ciddi artış göstermiştir. Bakanlığımızda bu konuda NAD ( Nadas Alanların Daraltılması ) projesiyle bu üretimdeki artışı desteklemiştir.
         2018 üretim sezonu içerisinde ilimizde takriben yaklaşık 500.000 dekar alanda nohut üretimi yapılmaktadır. Bu alanlarda ekilen nohut çeşidi genelde Askan çeşididir. Hasadı da  biçerdöverle yapılabilmektedir. Bu sene ilimiz, Türkiye’de  nohut üreten  iller içerisinde çok  önemli bir yere geldi ve  nohut ekiminden kaynaklı ciddi manada da bir rekolte artışı oldu. Biz Kırşehir olarak  şuanda nohut üretiminde Ülkemiz üretiminin yaklaşık olarak yüzde 10’nunu karşılamaktayız. İnşallah çiftçimizin yüzü bu verimli ürünlerle gülecektir” dedi
         Antraknoz’a karşıda çiftçileri uyaran İl Müdürümüz Kenan Şahin; İlimizde kurak geçen bir Nisan ayının ardından Mayıs ayında meydana gelen peş peşe yağışlardan sonra nohutlarda en fazla zarar meydana getiren Antraknoz hastalığı rastlanabiliyor. Bu hastalık etmeni 24-25  derecelik sıcaklık ve (yüzde 80-90)  nem bulunduğu takdirde hastalık meydana gelme yayılma eğiliminde olur.  Yoğun bulaşmalarda ise  yapraklarda kuruma, saplarda kırılma ve kavuzda siyahlaşma şeklinde bazen yüzde 100’lere varan zararlara neden olabilmektedir.
         Bu nedenle üreticilerimiz arazilerini sık sık kontrol etmeleri gerekmektedir. Hastalığın tespit edilmesi durumunda İl ve İlçe müdürlüklerimizden teknik destek alarak Antraknoz hastalığına karşı mücadele etmeleri önem arz ediyor.
Bu vesile ile tüm üreticilerimizin bol mahsullü ve  bereketli bir yıl geçirmelerini diliyorum.”
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1. Soru

1. Soru

11:44 19 Nisan 2019
Soru 4:

Soru 4:

09:02 19 Nisan 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı