Kırşehir Alışveriş Günleri için geri sayım başladı

Kırşehir'de 16-22 Eylül tarihleri arasında etkinliklerle kutlanacak olan Ahilik Haftası'nda renkli görüntülerin hafızalara kaydedilmesi noktasında çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ederken Alışveriş günleri için de geri sayım sürüyor.

Kırşehir Haberleri 25 Ağustos 2019 17:01
Kırşehir Alışveriş Günleri için geri sayım başladı
-A +A

           Kırşehir'de 16-22 Eylül tarihleri arasında etkinliklerle kutlanacak olan Ahilik Haftası'nda renkli görüntülerin hafızalara kaydedilmesi noktasında çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ederken Alışveriş günleri için de geri sayım sürüyor. 
             Bu yıl dolu dolu hazırlanan program çerçevesinde Kırşehir Alışveriş Günleri de organize ediliyor. 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak olan 32. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Kırşehir’de “İndirimli Alışveriş Günleri Festivali” düzenlenecek.
          Ahilik Haftası’nın en etkin şekilde kutlanması için hazırlıklar yoğun şekilde devam ederken, hafta içinde Ticaret Bakanlığı’nın öncülüğünde “Kırşehir İndirimli Alışveriş Günleri Festivali” gerçekleştirilecek. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, yapılacak olan İndirimler ve/veya Kampanyalara katılmak isteyen üyeleri başvurularını tamamladılar. Vali Akın, yaptığı yazılı açıklamada, başta Türkiye genelindeki meslek odaları ve esnaf teşkilatları olmak üzere herkesi 16-22 Eylül’de düzenlenecek Ahilik Haftası kutlamalarına davet etti. Öte yandan Vali İbrahim Akın, Ahilik Haftası hazırlıklarının yoğun şekilde devam ettiğini, Kırşehir’in ev sahipliğinde yapılacak etkinliklere herkesin katılmasını istedi. Vali Akın, “Ahilik kültürünü tanıtmak amacıyla her yıl düzenlediğimiz ve bu yıl 32’ncisini kutlayacağımız Ahilik Haftası’nı 16-22 Eylül’de gerçekleştireceğiz. Bilindiği gibi Ahilik Haftası, Kırşehir merkez olmak üzere ülke genelinde kutlanmaktadır. Kırşehir’de gerçekleştirilecek etkinlikler Ticaret Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulunca hazırlanmaktadır. Hafta boyunca ilimize gelecek misafirlerimize bu eşsiz kültürü ve ilimizi tanıtmaya çalışacağız. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir yer tutan Ahilik, dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu kültürü tanıtmak için ev sahibi olduğumuzun bilinci içinde misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamanın gayreti içerisinde olacağız.”  Vali İbrahim Akın; “Yardımlaşma, dayanışma ve ahlakla çalışma gibi prensipleri ile esnafımıza ve topluma yüzyıllar boyunca yön vermiş olan Ahilik kültürünü tanıtmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftasının 32.’sini bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Bilindiği gibi Ahilik Haftası, Kırşehir merkez olmak üzere ülke genelinde kutlanmaktadır. Kırşehir’de gerçekleştirilecek etkinlikler Ticaret Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu’nca hazırlanmaktadır. Hafta boyunca ilimize gelecek olan misafirlerimize bu eşsiz kültürü ve ilimizi tanıtmaya çalışacağız. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir yer tutan Ahilik, dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu kültürü tanıtmak için ev sahibi olduğumuzun bilinci içinde misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamanın gayreti içerisinde olacağız” dedi.
              Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 55 yıldır bayram, 32 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kırşehir’de paneller, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek. Öte yandan 16-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Ahilik Haftası münasebetiyle 18 Eylül Perşembe günü Yöresel Yemek Yarışması düzenlenecek. Geçmiş yıllarda da yemek yarışmasına iştirak eden ev hanımlar ve yemek yapmayı seven bayanlar katılım sağlayacak. Başvurular Kırşehir esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırşehir Kent Konseyi, Kırşehir Yardım Sevenler Derneği, TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 10 Eylül tarihine kadar yapılabilecek. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve Kırşehirli ev hanımlarınca büyük ilgi gösterilen ‘Ahi Sofrası’ Yöresel Yemek Yarışması’na katılacaklara çeşitli hediyeler verilecek. Türk Mutfağı’nın ve ilimiz mutfağının tanıtımına katkı sağlanmasının amaçlandığı yarışmaya 18 yaşını
doldurmuş esnaf, aşçı ve ev hanımları katılabilecektir. 10 Eylül’de düzenlenecek yarışma Kırşehir Yöresel et ve sebze yemekleri, Kırşehir yöresine ait hamur işleri ve tatlılar ile Ahi Sofrası Yemekleri (Kırşehir yöresine ve Ahiliğe yakışacak yeni bir yemeğin üretilmesi, örneğin Ahi Pilavı, Ahi Helvası, Ahi Çorbası, Ahi Kebabı, Ahi Dürümü vb…) dallarında yapılacak. Her dalda dereceye girenlerden birincilere 5 küçük çeyrek altın, ikincilere 3 küçük çeyrek altın ve üçüncülere de 2 küçük çeyrek altın verilecek. “8. Ahi Sofrası Yöresel Yemek Yarışması”na katılmak isteyenler; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Kent Konseyi’ne ve Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’ne başvuruda bulunabilecek. Yarışmaya son müracaat tarihi 10 Eylül Salı.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı