Kırşehir'de 21 İşyerine Ceza

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle, Kırşehir'de çeşitli etkinlikler düzenlenirken, Tütün Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birim Sorumlusu Uzman Sami Keleş, yaptığı açıklamada, "Kapalı alanda sigara içilen 21 işyerine işlem yapılarak 64 bin 422 lira para cezası kesilmiştir" dedi.

Kırşehir Haberleri 5 Haziran 2018 20:07
Kırşehir'de 21 İşyerine Ceza
-A +A

         31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle, Kırşehir'de çeşitli etkinlikler düzenlenirken, Tütün Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birim Sorumlusu Uzman Sami Keleş, yaptığı açıklamada, "Kapalı alanda sigara içilen 21 işyerine işlem yapılarak 64 bin 422 lira para cezası kesilmiştir" dedi.
         Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Tütün Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi koordinesinde gerçekleşen etkinlikte kurum idarecileri iftar sonrası Kırşehir'de yer alan kafeler ziyaret edilerek sigara içen vatandaşlara sigaranın zararları ve sigarayı bırakma tavsiyeleri konulu broşürler dağıtılarak gül hediye edildi.
         Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Serdar Duru, etkinliklerle ilgili yaptığı açıklamada, “Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir. Tütün kontrolünde temel amaç, tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yarattığı sağlık, sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamaktır" dedi.
         Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Serdar Duru, açıklamasında şunları kaydetti: "Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütüne üye devletler 1987 yılında bu günü, sigara salgını ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek için etkinlik günü olarak belirlemişlerdir. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir. Sigarayı bırakmak isteyenler Alo 171 sigarayı bırakma hattından veya Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğüne bağlı KETEM sigarayı bırakma polikliniğinden yararlanabilirler. 
         ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı/Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü-KETEM Birimi: 213 45 18 nolu telefona başvurabilirler."
         Etkinlik sonunda Tütün Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birim Sorumlusu Uzman Sami Keleş de yaptığı açıklamada, “İl genelinde ilk dört ayda 8 bin 540 işyeri denetlendi ve sigaranın zararları ile bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Kapalı alanda sigara içilen 21 işyerine işlem yapılarak 64 bin 422 lira para cezası kesildi" dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1. Soru

1. Soru

11:44 19 Nisan 2019
Soru 4:

Soru 4:

09:02 19 Nisan 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı