Kırşehir'de 95 bin 438 kişiye afet eğitimi

Kırşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Metin Alpaslan, Afete Hazır Kırşehir Projesi kapsamında Kırşehir'de 95 bin 438 kişiye ulaşıldığını kaydetti.

Kırşehir Haberleri 21 Mayıs 2019 12:46
Kırşehir'de 95 bin 438 kişiye afet eğitimi
-A +A

      Kırşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Metin Alpaslan, Afete Hazır Kırşehir Projesi kapsamında Kırşehir'de 95 bin 438 kişiye ulaşıldığını kaydetti. Kırşehir ve ilçelerinde eğitimler düzenleyen Kırşehir AFAD çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ifade ederek, "Kırşehir, afete hazırdır. Çeşitli projelerle eğittiğimiz öğrenciler ve vatandaşlar, olası bir afette neler yapacaklarını çok iyi biliyorlar" dedi.
         Kırşehir'in ve ülkemizin deprem kuşağında olduğu için afetlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini ifade eden Metin Alpaslan, yaptığı açıklama şu bilgileri verdi: "Afete Hazır Okul, Afete Hazır Aile, Afete Hazır Gönüllü Gençler Projesi ile Kırşehir'de 94 bin 438 kişiye ulaştık. Söz konusu eğitim çalışmalarımız teorik ve uygulamalı olarak devam etmektedir. Bireyden başlayarak toplumun tüm kesimlerine afetlerin ilk 72 saatine hazırlıklı olmaları için afete hazırlık kültürü kazandırmak, farkındalık yaratmak, yaşadıkları mekânda alabilecekleri temel önlemleri paylaşmak, afetlerde doğru davranış şekillerini öğrenmelerini ve uygulamalarını sağlamak, afet ve acil durum planlarının yapılmasına yönelik bilgilendirme yaparak, alabilecekleri temel önlemleri paylaşmak, bireylerin afet eğitimi alabileceği mekânları yaygınlaştırmak ve kolay ulaşabilecekleri altyapıları kurmak, ülke genelinde çeşitli kanallarla verilen afet eğitimlerini standart hale getirmek, uluslararası organizasyonlar tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan da yararlanmak ve yeterli bilgi, tecrübeye sahip akredite olmuş eğitim yolları oluşturmak amaçlanmaktadır. Temel Afet Bilinci Eğitiminde; Afetlerle Mücadelede Temel Bilgi ve Kavramlar, Yaşam Çevremizdeki Riskler, Afet Bilinci Kültürü, Afet Hazırlıklarında Toplumsal Güç Birliği, Yaşam Çevremizdeki Risklerin Azaltılması, Yapısal Olmayan Riskleri Azaltmak, Aile, Okul Afet ve Acil Durum Planı, Toplanma Alanı ve Buluşma Yerleri, Afetler Sırasında Doğru Davranış Şekilleri, Afet Sonrası İlk Saatler konularında eğitim verilmiştir.
         İlkokul, Ortaokul ve Anaokulu yaş gruplarındaki öğrenci düzeylerine göre okulların seminer salonlarında gerçekleştirilen eğitimlerde, çocuklara deprem ve depreme hazırlık konusundaki temel bilgi ve kavramların yanı sıra, okulda ve evde büyükleriyle birlikte gerçekleştirebilecekleri hazırlık çalışmaları anlatılmaktadır."
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Ekim%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı