Kırşehir'de Bayram Namazı Kaçta Kılınacak?

Oruçlar tutuldu, iftarlar yapıldı, sıra yarın başlayacak olan üç günlük Ramazan Bayramı'nı kutlamaya geldi.

Kırşehir Haberleri 13 Haziran 2018 20:10
Kırşehir'de Bayram Namazı Kaçta Kılınacak?
-A +A

                 Oruçlar tutuldu, iftarlar yapıldı, sıra Cuma günü başlayacak olan üç günlük Ramazan Bayramı'nı kutlamaya geldi. Kırşehir'de bayram namazı 06.01'De kılınırken, 15 Haziran Cuma günü kılınacak olan            bayram namazı Ankara'da saat 06.06'da kılınacak.
               Ramazan Bayramı bu yıl 15 Temmuz Cuma günü kutlanacak ve üç gün sürecek. Kırşehir’de bayram namazı saat 06.01'de kılınacak. 
                Kırşehir'e bağlı Akpınar'da 06.03'te, Çiçekdağı'nda 06.01'de, Kaman'da 06.04'te, Mucur'da 06.02'de bayram namazı kılınacak.
               Kırşehir Müftülüğü'nden yapılan açıklamada ise, Kırşehir ve ilçelerdeki tüm camilerin bayram namazına hazır hale getirildiği bildirildi.
BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?
              2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama” denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar. Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.İlk rekatın ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi"ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat” şeklinde bir tekerleme de üretilmiştir.
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1. Soru

1. Soru

11:44 19 Nisan 2019
Soru 4:

Soru 4:

09:02 19 Nisan 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı