Kırşehir'de Binalar Kışa Hazırlanıyor!

Kırşehir'de kış mevsiminin yaklaşması ile binalarda da dış cephe kaplamaları sürüyor.

Kırşehir Haberleri 12 Eylül 2018 19:08
Kırşehir'de Binalar Kışa Hazırlanıyor!
-A +A

         Kırşehir'de kış mevsiminin yaklaşması ile binalarda da dış cephe kaplamaları sürüyor. Medrese Mahallesi'nde onlarca apartmanda mantolama işlemi sürerken, apartman sakinleri yalıtım ile faturalarında düşüşlerin yaşanacağını dile getiriyorlar.  Kırşehir'de gün geçtikçe soğuyan hava şartlarına karşın vatandaşlar, binalarının dış cephesine ısı yalıtım yaptırarak kışa hazırlanıyor. Kış aylarını daha iyi şartlarda geçirmek isteyen vatandaşlar, oturdukları eski apartmanlarını ve işyerlerini soğuktan korumak amacıyla dış cephe kaplaması yaptırıyor.
         Apartman sahipleri, kış mevsiminin bazı yıllarda oldukça soğuk ve sert geçmesi nedeniyle kışın daha iyi ısınmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla oturdukları binaların dış cephelerine ısı yalıtımı yaptırmaya başladı. Eski binalarda ısı yalıtımının bulunmadığını bu nedenle kış ortasında yakıt masraflarının ise 2 katına çıktığını dile getiren apartman sahipleri, izolasyonu yapılan binaların daha güzel bir görünüme de kavuşturulduğunu belirttiler. Çatılarda  yapılan tadilatların ardından, evlere sızan yağmur damlalarını önlemek için  kiremit bakımları ise ustalar tarafından yapılıyor. Bina yöneticileri, 2000 yılından önce yapılan çok sayıda binada ısı yalıtımının bulunmadığını belirterek, şimdi hem binaların bakım ve onarımını yaptıklarını hem de ısı yalıtımı yaptıklarını söyledi. Sonradan yapılan ısı yalıtımlarının daha maliyetli olduğunu ifade eden bina yöneticileri Çınar Haber Merkezi'ne yaptıkları açıklamada, "Daha önce binalarımız kömür ile ısıtılıyordu. Şehrimize doğalgaz geldi, şimdi doğalgaz kullanıyoruz. Fakat binada ısı yalıtımı olmadığı için kışın doğalgaz faturaları çok yüksek geliyor. Bu yıl yine kış mevsimi gelmeden doğalgaza zam yapıldı, bu sebeple doğalgaz faturalarımız daha yüksek gelecek. Bizde apartman yönetimi olarak tasarruf sağlamak için binanın dış cephesine ısı yalıtımı yapmayı kararlaştırdık ve şuanda yaptırıyoruz." dedi.
         Binalara dış cephe ısı yalıtımı işi yapan bir usta ise, Kırşehir'de kış mevsiminin çok sert geçtiğini belirterek, "Vatandaşlarımız hem daha iyi ısınmak hem de enerji tasarrufu sağlamak için binalarına ısı yalıtımı yaptırıyor. Şuanda çok fazla talep var, işimiz çok yoğun. Vatandaşların bir kısmı bu işlemi yazın yaptırırken, çok sayıda vatandaşta kış mevsiminin yaklaşmasıyla harekete geçince işimizde yoğunluk oldu çoğunu karşılayamıyoruz." diye konuştu.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı