Kırşehir'de Bir İlk Daha

Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hastanın leğen kemiğindeki gevşemiş olan protez çıkarılarak kafes uygulaması ile leğen kemiğindeki büyük defekt onarıldı

Kırşehir Haberleri 28 Mart 2018 09:35
Kırşehir'de Bir İlk Daha
-A +A

            Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hastanın leğen kemiğindeki gevşemiş olan protez çıkarılarak kafes uygulaması ile leğen kemiğindeki büyük defekt onarıldıktan sonra başarı ile yeni kalça protezi başarıyla yerleştirilerek bir ilke imza atıldı.
            Konuyla ilgili açıklama yapan Yrd. Doç Dr. Hicabi Sezgin, şu bilgileri verdi: "Kalça protezi revizyonu daha önce protez ameliyatı olan hastalarda protezdeki gevşeme, protez kırılması, protez enfeksiyonu gibi nedenler ile mevcut protezin çıkarılarak yeni protezin uygulanması operasyonudur. Kalça protezi ameliyatı sonrasında zaman içerisinde gelişen protezdeki gevşeme yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde hareket kaybına ve ağrıya neden olmakta ve revizyon cerrahisi gerekmektedir. Gevşemeye bağlı leğen kemiğindeki oluşan kemik kaybı bazen bir çok branşın iştirakini ve ortopedik açıdan ileri cerrahi deneyim ve bilgi gerektiren müdahalelere neden olmaktadır. En son kalça protezi gevşemesi nedeni ile büyük damar yaralanması riski olan bir hastaya Kalp Damar Cerrahisi ve Ortopedi ve Travmatoloji Bölümleri'nin ortaklaşa müdahalesi ile hasta ameliyat edilmiştir.
                İlk olarak Kalp Damar Cerrahisi'nden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sami Karaca tarafından anjiyo işlemi sırasında akciğer embolisi (pıhtı) riskini ortadan kaldırmak için filtre yerleştirilmiş, sonrasında aynı seansta kanama riski olan büyük damarlara koruma amaçlı damar içi balon uygulaması anjio yöntemi ile yapılmıştır. Takiben aynı seansta Ortopedi ve Travmatoloji bölümünden Yrd. Doç. Dr. Hicabi Sezgin ve Yrd. Doç. Dr. H. Çağdaş Basat tarafından hastanın leğen kemiğindeki gevşemiş olan protez çıkarılarak kafes uygulaması ile leğen kemiğindeki büyük defekt onarıldıktan sonra başarı ile yeni kalça protezi yerleştirilmiştir. Hasta ertesi gün bastırılarak yürüteç eşliğinde ayağa kaldırılmıştır."


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı