Kırşehir'de Boş Ahır Sendromu!

Ucuz et marketlerde boy gösterirken, Kırşehir'deki besiciler, 7 ay sonra ahırların boş kalacağını öne sürdüler.

Kırşehir Haberleri 15 Kasım 2017 19:15
Kırşehir'de Boş Ahır Sendromu!
-A +A

            Türkiye’de Hükümet ile kasap ve besiciler arasındaki et krizinin derinleşerek büyümesi, özellikle Kırşehir'deki besicileri tedirgin etmeye başladı. Kırşehir'de faaliyet gösteren yüzlerce besici, ellerindeki hayvanları sattıktan sonra ahırlarını boş tutacakları öğrenildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da, kırmızı et üretimi ile ilgili açıklamalarda bulundu ve bu yılın üçüncü çeyreğinde kırmızı et üretiminin yüzde 23.6, 9 aylık dönemde ise yüzde 11.2 azaldığını söyledi.
         Hayvancılık potansiyeli bakımından Afyonkarahisar ve Kastamonu ile birlikte,  Türkiye'nin ilk üç il arasında yer alan Kırşehir'deki besiciler, Hükümetin, marketlerde ucuz etle ilgili tavrından rahatsız olduklarını ifade ederlerken, şöyle konuştular: "İthalat ile sağlanan ucuz et satışı bizi tedirgin ederken aynı zamanda da korkutmaktadır. Yüksek kur nedeniyle yeme gelen zam, maliyetleri sürekli yükseltiyor. İthal et sonrasında da yerli hayvanın karkas fiyatı aşağı indi. Zaten yerli hayvan üretimi kârlı bir üretim değildir. Çünkü yerli hayvan besisi, ithal hayvan besisine göre 3-4 ay daha fazla sürmektedir. Ayrıca, satarken kilosunu 1 TL daha aşağı satıyoruz. Ayrıca besleyecek hayvan bulmakta zorlanıyoruz. Ucuz et ithal edilince bizim aynı fiyatla karkas et satmamız mümkün değil. Böyle giderse zarar edeceğiz. Bu yüzden ahırlardaki hayvanları sattıktan sonra yenisini koymayı düşünmüyoruz. Bunun sıkıntısı da 7 ay sonra ortaya çıkar. Çünkü besiye alınan hayvanı ancak 7 ay sonunda satılabiliyoruz. Sonuç olarak arz düşüşü olacağı için et fiyatları ithalat yapılsa bile yükselecek."
         Üreticiler, etteki sıkıntı yanında süt üretiminde de sıkıntı yaşanacağını ve ülkemizde 6-7 ay sonra süt üretiminde büyük düşüşlerin ve sıkıntının olacağını da öne sürdüler.
         Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise yaptığı açıklamada, Eylül ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde kırmızı et üretiminin 1 milyon 65 bin 105 tona indiğini belirtti.
         Bayraktar, etteki asıl tehlikenin ise gelecek yılın ikinci yarısından itibaren ortaya çıkacağı ifade ederek üreticilerin acil olarak desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi ve şöyle konuştu: “Bizce en iyi önlem de besiye alınan sığıra 1000 lira destek vermek. Bu destek, ahırları yeniden dolduracak, kırmızı et üretimini artıracak. En kısa zamanda harekete geçilmezse, 2010-2016 döneminde 5 milyarı aşan miktarda döviz ödediğimiz damızlık, besilik, kasaplık ve et ithalatımız çok daha yüksek rakamlara ulaşır. Üreticimiz, karkas etin kilogramını 27 lira 57 kuruşa mal ediyor, ortalama 25 lira 69 kuruşa satıyor. Bazı yerlerde satış fiyatı 23 liraya kadar iniyor. Ortalamaya baktığımızda bile üreticimizin karkasta kilogram başına zararı 1 lira 88 kuruşu buluyor. Hayvan başına zarar da 495 lira 93 kuruşa ulaşıyor.”
 

 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı