Kırşehir'de camiler çocukların sesiyle cıvıl cıvıl!

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl "Camiler Çocuk Dolsun Ahlakı Kur'an Olsun" temasıyla başlattığı Yaz Kur'an kurslarına Kırşehir'de çocuklar yoğun katılım gösterdi.

Kırşehir Haberleri 21 Temmuz 2019 12:00
Kırşehir'de camiler çocukların sesiyle cıvıl cıvıl!
-A +A

      Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl "Camiler Çocuk Dolsun Ahlakı Kur'an Olsun" temasıyla başlattığı Yaz Kur'an kurslarına Kırşehir'de çocuklar yoğun katılım gösterdi.
      2018-2019 eğitim öğretim sezonunun sona ermesiyle 17 Haziran'da başlayan ve 8 hafta sürecek kurslara Kırşehir il merkezinde şimdiye kadar 4 bin çocuk kayıt yaptırdı. Kur'an-ı Kerim öğrenme aşkıyla camileri dolduran çocuklara, İl Müftülüğünce görevlendirilen  eğiticiler tarafından siyer, ibadet ve ilmihal konularında da eğitim veriliyor.
GÜZEL ARKADAŞLIKLAR DA EDİNİYORLAR
      Sabahın erken saatlerinde dini kitaplarla caminin yolunu tutan öğrenciler, yaz Kur'an kursları sayesinde hem kötü alışkanlıklardan uzak duruyor hem de İslam ahlakıyla eğitim alıyor.
      İl Müftüsü Mehmet Yaman, yaptığı açıklamada, vatana ve millete hayırlı evlatlar yetiştirmek için küçük yaşlarda Kur'an-ı Kerim öğrenmenin önemli olduğunu söyledi.
"KURSLARIMIZ ÜLKEMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR"
      Yaz Kur'an kursları dışında da Kırşehir'de müftülük olarak yıl boyunca kurslarının devam ettiğini ve çocukların kurslara gösterdikleri yoğun katılım dolayısıyla çok mutlu olduklarını ifade eden Yaman, şöyle konuştu: "Kur'an kurslarımız, eğitim, öğretim açısından ve ülkemizin geleceği açısından çok önemlidir. Eğer çocuklarımızın dini bütün, maneviyatına, ahlakına bağlı, vatanını, milletini ve bayrağını seven bir nesil yetiştirmek istiyorsak bunun yolu Allah'ın indirmiş olduğu Kur'an-ı Kerim'i öğrenip okumak ve hayatımıza yansıtmakla söz konusu olacaktır. Yaz Kur'an kurslarımızda Kırşehir'deki bütün ilçeler ve köylerimizde hocamıza gelerek 'ben Kur'an öğrenmek istiyorum' diyen her çocuğumuzu, gencimizi Kur'an kurslarına alarak onlara en iyi eğitimi vermek adına Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatı olarak onların hizmetinde olduğumuzu bir kez daha paylaşmak isteriz."
      Yaman, camilerin çocuklarla dolduğunu belirterek, kursların Kurban Bayramı'na kadar devam edeceğini bildirdi.Yaman, şunları kaydetti: "Kırşehir merkez'de öğrenci sayımız 4 bin. Kur'an kurslarına kayıt yaptıran öğrencilerimizin tamamı gönüllü ve velileri de onlara destek veriyor. Çocuklarına verdikleri desteklerden dolayı velilerine çok teşekkür ediyorum. Yaz Kur'an kurslarımız 17 Haziran'da açıldı ve eğitimlerimize devam ediyoruz. Kurban Bayramı'ndan 2 gün önce kurslarımız tamamlanacak. Çocuklarımıza sadece Kur'an-ı Kerim eğitimi değil dini bilgiler de anlatılıyor. Yani bir Müslümana lazım olan bilgiler ne ise hocalarımız tarafından öğrencilerimize aktarılıyor."
      Yaman, çocukların İslam ahlakıyla yetişmelerinin önemli olduğunu vurgulayarak, ailelere çocuklarını iyi yetiştirmeleri tavsiyesinde bulundu.
      Müftü Yaman açıklamasında "Yaz Kur’an Kursları çocuklarımız için bulunmaz bir fırsattır. Aynen çocuğumuzun okul devamsızlığını nasıl takip ediyorsak yaz kuran kursundaki durumunu da takip etmeliyiz ki istediğimiz verimi alabilelim. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim farklı bir kitap. Bizi yoktan var eden Rabbimizin kelamı, yol göstericimiz. İbn. Ataullah İskenderi Hazretlerinin bir sözü vardır “Allah katındaki değerini öğrenmek istiyorsan, O (cc)’nun seni nerede istihdam ettiğine bak!” diye. Öyleyse bugün bizler televizyon karşısında sabah programlarının yerine burada bulunuyorsak inşallah bizler Rahman’ın sevgisini kazanmak için doğru yoldayız demektir. Ayrıca, Hz. Peygamber (sav) bir hadis-i şeriflerinde “Bugünün işini yarına erteleyenler helak olmuştur” buyuruyor. Öyleyse vakit varken çocuklarımızın yaz Kur’an kurslarına devam etmesini teşvik edelim. Bu neslin Kur’an ahlakı ile çoğalması için Kur’an’a, sünnete önem verelim. Bu temel esasa göre çocuklarımıza dinimizi öğrettiğimiz takdirde büyüğe sevgiyi, küçüğe saygıyı daha iyi bilecekler, hak ve adalet konusunda daha hassas olacaklar. İmanı, adaleti, ahlakı değerleri öğreneceklerdir. Bu vesile ile yavrularımıza yaz kurslarımızda başarılar diliyorum." dedi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı