KIRŞEHİR'DE ESNAF KAN AĞLIYOR

Ekonomik darboğaz, Kırşehir'deki esnafları siftah yapmadan dükkan kapatma itiyor

Kırşehir Haberleri 27 Mart 2018 19:15
KIRŞEHİR'DE ESNAF KAN AĞLIYOR
-A +A

         Kırşehir'deki küçük esnaflarının gün geçtikçe daha fazla ekonomik zorluklar yaşadığı ve ödemelerini yapmakta zorlandığı öne sürüldü. Kırşehir'in ticaretteki hareketliliği ile özdeşleşen mekanlardan olan Terme Caddesi, Ankara Caddesi ve Lise Caddesi'ndeki esnaflar, "Böylesine sıkıntılı dönemi hiç yaşamadık. Yaprak kımıldamıyor desek, abartı yapmamış oluruz. Bu zor günleri aşacak esnaf sayısı bir elin parmağını geçmez" dediler.
         Kırşehir'deki küçük esnaflar, alışverişin bıçakla kesilircesine durması sonucu zor günler yaşadıklarını ve deyim yerindeyse adeta kan ağladıklarını açıkladılar. Nişan-düğün sezonunun yaklaşmasına karşın esnaflar, bazı zamanlar neredeyse siftah yapamadan dükkânını kapatmak durumunda kaldıklarını ve çıkmazdan kurtulmanın hesaplarını yapamaz duruma geldiklerini ifade ettiler. Küçük esnaflar, yaptıkları açıklamada, "Geçen yıl ortalarından itibaren had safhaya çıkan durgunluk, gün geçtikçe artmaya başladı. Açılır umuduyla baktığımız piyasalar gittikçe durgunlaştı. İki-üç yıl önceki cirolarımız yarı yarıya indi. Böyle giderse evimize ekmek götüremeyecek duruma geleceğiz. Can suyu olacak umuduyla KOSGEB'in verdiği faizsiz krediye başvuran esnaflarımızın bir çoğu da bu imkandan yararlanamamıştı. Yararlananlar da tekrar zor günlere doğru gitmeye başladı. İşerlerimizdeki durgunluk nedeniyle vergimizi, sigorta primlerimizi ve işyeri kiralarımızı ödeyemez duruma geldik. Çek-senet ödeyen esnaf arkadaşlarımız gün geçtikçe azalıyor. Piyasalar durgun, sattığımız ürüne talep yok ve insanlar alışveriş yapmıyor" dediler.
         İşlerinin açılmasını bekleyen Kırşehir'deki küçük esnaflar yaptıkları açıklamada, "Bizim gibi, vatandaş da borç batağı içerisinde. Esnaf olarak kapıya kilit vurmak üzereyiz. Bize bu zor günümüzde destek verilmesi gerekir. Aksi halde hepimiz işsizler kervanına karışacağız" diye konuştular.
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

veysel

16:02 3 Nisan 2018

esnaf birazda kendine çeki düzen versin. her esnaf arabasıyla ana caddelere park edip alış verişe gelen vatandaşa engel oluyor.ailemizle gelip alışveriş yapamıyoruz.araba park edecek yer yok. bizde internetten alışveriş yapıyoruz. fiyatlar pahalı.
1000

Rıdvan Yıldırım

14:52 29 Mart 2018

1. Bir çok insanın parasını vadeli hesaplarda değerlendirip yatırım yapmaması ve buna bağlı olarak bir çok devlet teşviğinin kırşehir den kesilmesi 2. Sözde ahi olan esnafımızın bir çoğunun müşteriye sadece para gözüyle bakması 3. Şehirde ki çalışma sebebiyle insanların rahatlıkla çarşıya çıkamaması ve bu yüzden komşu illere yönelmeleri 4. Satılan her ne olursa olsun (giyim, gıda) gerçekten çok pahalı olarak kırşehir de mevcut. 5.Kırşehir de iş yapan insanların borcuna sadık olmaması sürekli yarın hallederiz idare et gibi cümlelerle geçiştirmesi Durum bu şekilde olunca öncelikle insanlarımızın kendini düzeltmesi gerekmektedir. Buna ek olarakta esnaf ağlamaktan ziyade daha çekici daha yaratıcı olması lazım. Çünkü ticaretin en hareketli olduğu 3 cadde yazmışınız Allah aşkına 100 dükkan varsa 80 tanesi ya dönerci ya gözlükçü ...
1000

HAKAN YILMAZ

11:53 28 Mart 2018

EKONOMİK KRİZ ESNAF İÇİN HİÇ BİTMİYOR NE ZAMAN SORSAM YAPRAK KIMILDAMIYOR DİYORLAR. ALTINA BAKIYOM SON MODEL MERSEDES VAR ÜÇ DÖRT TANE DAİRESİ VAR. EKSTRA EŞİME DE ARABA ALAYIM DEYİP GİRİŞİMDE BULUNUNCA ALAMAYINCA YAPIR.RAK KIMILDAMIYOR KRİZ VAR OLUYOR ADI. KARNIN DOYUYORSA ŞÜKÜR ETMESİNİ BİLMEZ BİZİM İNSANIMIZ. İLLEDE MAL MÜL KAZANMASI GEREK O DÜKKANLARIN. PEYGAMBER EFENDİMİZ VEFAAT ETTİĞİNDE ARKASINDA BİR HIRKA BİR İBRİK BIRAKMIŞTIR. ŞİMDİ SORUYORUM ÖLÜM 1 SANİYE BİLE YAKINKEN BU MAL MÜLK HIRSI NEDİR İNSAN OĞLU???
1000

Adem kilic

22:22 27 Mart 2018

Esnafin yaninda oldugunuz icin tesekkurler ..
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı