Kırşehir'de Hayvancılık Desteklerine Devam!

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, besicilikle uğraşan çiftçilere desteklerin sürdüğünü açıkladı

Kırşehir Haberleri 25 Mayıs 2018 20:15
Kırşehir'de Hayvancılık Desteklerine Devam!
-A +A

          Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Bakanlığı bu yıl içerisinde uygulanacağı hayvancılık politikasını büyük oranda tamamladığını açıkladı. Şahin, yaptığı açıklamada, "Milli Hayvancılık Politikası temel alınarak hazırlanan projede küçük aile işletmeciliği, besicilik ve küçükbaş hayvancılığına yönelik destekler artırılırken, 2018 yılında 20 bin işletmenin rehabilitasyonu öngörülüyor" dedi.
         Kenan Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2018 yılında uygulanacak hayvancılık projesini ve uygulanması düşünülen desteklerini Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını belirterek 2018 yılında Kırşehir'in de bulunduğu çok sayıdaki ilde uygulayacak hayvancılık projesi kapsamında canlı hayvan ve et ithalatının devam edeceği açıklandı.
         2018 yılında tarım ve hayvancılığa verecek desteklerin arttırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini ve Ziraat Bankasından hayvan başına destekleme alan, mazot, gübre, yem, dönüm parası, süt parası ve benzeri ödeme alan çiftçiler ile birlikte sıfırdan 30 bin lira hayvan hibesi veya 30 koyun 5 inek hibesi alarak tarım ve hayvancılığa başlayacak çiftçi ve üreticiler için 2018 yılının iyi geçeceğinden bahsediliyor.
50 BÜYÜKBAŞ HAYVANDAN AZ HAYVANI OLANA DESTEKLEME
         Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise yaptığı açıklamada, 2018 yılında hayvancılık desteklerinin arttırılacağı vurguladı. Fakıbaba, 2018 yılında itibaren 50 büyükbaş hayvandan daha az hayvanı olup, yetiştiriciliği yapan çiftçilere ve küçük işletmelere, hayvanlarını ruhsatlı kesimhanelerde kestirmeleri karşılığında her hayvan için 250 lira destekleme verileceğini açıkladı. Bakan Fakıbaba; Küçük işletmelerde buzağı ölümlerinin önemini ve gebe düvelerle buzağı gelişimini takip edilmesi gerektiğini, ülkemize yurt dışından kırmızı et ithal edilmesini istemediğini, yerli üreticinin baş tacı olduğunu anlattı.
BUZAĞI AŞILARI ÜCRETSİZ OLACAK
         Bakan Fakıbaba, orta ölçekli işletmeler ile küçük işletmelere çok önem verdiklerini sözlerine ekledi. 2018 yılında tüm Tarım Bakanlığı personelinin seferber olacağını, gebe düvelerin kontrol altında tutulacağını ve buzağıların aşılarının ücretsiz olarak yapılacağını ancak uygulamanın 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başladığını söyledi.
1 MİLYON DÜVEYE İHTİYAÇ VAR
         Fakıbaba, ülkemizde mevcut olan 5,5 milyon büyükbaş hayvan sayısının 6,5 milyona çıkarılmasının amaçlandığını söyledi ve 1 milyon düveye daha ihtiyaç duyulduğunu anlattı. Bu kapsamda 2018 yılında ve 2019 yılında 1 milyon düvenin daha Türk tarımına kazandırıldığı taktirde işimizin zor olmadığını söyledi. Sayın Bakanın bu sözleri ile hayvancılık desteklemelerinin 2018 ve 2019 yılında da artarak devam etmesi bekleniyor.
BUZAĞI ÖLÜMLERİNE DİKKAT
         Toplantı da ülkemizde meydana gelen buzağı ölümlerine dikkat çekilirken eğer yüzde 5 oranında buzağı ölümü gerçekleşirse bunun ülke genelinde 250 bin adet buzağının kaybı anlamına geldiği ve bu kapsamda teknik hizmetin çiftçinin ayağına götürülmesi gerektiği belirtildi. Hayvancılığımızı daha da geliştirmek için yetiştiricilerimize desteğimiz devam edecek. 2018’den itibaren gebe olan düvelerimiz kontrol altında tutulacak, buzağıların aşıları da ücretsiz olacak.
GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ 2018 YILINDA DEVAM EDECEK
         Bakan Fakıbaba, 2016 yılından bu yana süre gelen ve köye kesin dönüş yapan genç çiftçilere verilmesi amaçlanan 30 bin lira hibe projesinin Nisan ayında başladığını açıkladı. Hiç sermayesi olmadan köyde hayvancılık yapacak gençler için 30 bin lira hibenin başlangıç sermayesi olarak yeterli bir miktar olduğunu açıkladı.
YÜZDE 30 HİBELİ DAMIZLIK DÜVE PROJESİ
         2017 yılında başlatılan ve devlet tarafından başlatılan ve üreticilerin yüzde 30 hibe ile damızlık düve almalarını sağlayan proje tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında Yozgat'tan başvuran 88 yetiştirici hibe almaya hak kazandı ve sözleşmelerini imzalandı. Proje Yozgat haricinde; Ağrı,  Erzincan, Artvin, Bayburt,  Kastamonu, Van, Çankırı, Çorum, Elazığ,  Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Ardahan, Iğdır, Kars,  Bingöl, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Şırnak, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas,  Tokat, Trabzon, Bitlis ve Tunceli'nde uygulanmıştı.
         Projenin başvuruları 11 Eylül ve 11 Ekim 2017 tarihleri arasında tamamlandı.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı