Kırşehir'de İçme Suları Sürekli İzleniyor!

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde 03-09 Eylül Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Kırşehir Cacabey Meydanı’na bilgilendirme stantları ve çadırları kurularak halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri hakkında bilgilendirme yapılarak standı ziyaret eden vatandaşların şeker ve tansiyon ölçümleri gerçekleşti.

Kırşehir Haberleri 7 Eylül 2018 19:15
 Kırşehir'de İçme Suları Sürekli İzleniyor!
-A +A

          Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde 03-09 Eylül Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Kırşehir Cacabey Meydanı’na bilgilendirme stantları ve çadırları kurularak halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri hakkında bilgilendirme yapılarak standı ziyaret eden vatandaşların şeker ve tansiyon ölçümleri gerçekleşti. Yürüyüş etkinliği sonrasında bir konuşma yapan Kırşehir Sağlık İl Müdürü Suat Türkoğlu içme ve kullanma sularının sürekli izlendiğini ifade etti. Türkoğlu konuşmasında Kırşehir'de aşı uygulamaları başta olmak üzere birçok alanda sunulan sağlık hizmetleri hususunda da katılımcıları bilgilendirdi.
         Hafta kapsamında Kırşehir Valiliği önünden başlayarak Cacabey Meydanı'nda kurulu stantların ziyaret edildiği yürüyüş etkinliği gerçekleşti. Yürüyüşe Vali Yardımcısı Bünyamin Yıldız, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Serdar Duru, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Cuma Köysüren, İl Ambülans Servisi Başhekimi Dr. Ayça Ünveren, AEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Figen Tuncay, kurum idarecileri ile sağlık personelleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu yapmış olduğu açıklamada; “Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı; halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır.
         23 aile sağlığı merkezinde 81 aile hekimliği birimi ile aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarımız, daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir. Bebek ve çocuklarımıza yönelik Yenidoğan İşitme Tarama Programı, Yenidoğan Görme Taraması Programı, Gelişimsel Kalça Displazisi Tarama Programı ile sağlık hizmetleri itinayla sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir.
         15-49 yaş kadın izlemleri, evlilik öncesi danışmanlık, gebe bilgilendirme sınıfı, anne dostu hastane, doğum öncesi ve lohusalık dönemi izlemleri, gebelik ve süt verme dönemimde D vitamini desteği, sezaryen oranının azaltılması ve normal doğumun teşviki programları ile kadın sağlığı çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. 13 ayrı hastalık yapıcı etkene karşı sürdürülen ve dünyanın en kapsamlı aşılama programlarından birisi olan ulusal aşı programı ile 2017 yılında 2728 bebeğe ve 5847 okul çağında ki çocuğa aşı uygulanmıştır. İçme-kullanma suyu, ambalajlı sular, kaplıca suları, yüzme havuzları ve yüzme suları ile ilgili denetleme ve izleme çalışmaları elektronik ortamda izlenmekte ve değerlendirilmektedir.  KETEM birimi meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanserlerinin erken teşhisine yönelik tarama ve eğitimlerini aralıksız sürdürmektedir.
         Ruh sağlığı hizmetleri kapsamında; çocuk izlem merkezleri, toplum ruh sağlığı merkezleri, psikososyal destek uygulayıcı programı eğitimleri, 0-6 yaş çocuğun psikososyal gelişimini destekleme (ÇPGD) programı, toplumsal travmalar ve afette psikososyal destek programı, kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele programı, davranışsal bağımlılıklar eylem planı çalışmaları ve davranışsal bağımlılıklarla mücadele programları sürdürülmektedir. SHM ve TSM’lerde diyetisyenlerimiz tarafından sağlıklı beslenme ve obezite ile ilgili danışmanlık verilmektedir. Tüm okullarda Beslenme Dostu Okul Programları devam etmektedir. Kronik hastalıklar ve yaşlı sağlığı kapsamında astım ve KOAH önleme, kalp ve damar hastalıkları önleme ve kontrol, böbrek hastalıkları önleme ve kontrol, kas ve iskelet hastalıkları önleme ve kontrol programları, kaza ve yaralanmanın önlenmesi ve kontrol hizmetleri verilmektedir. Verem Savaş Dispanseri Birimi teşhis ve tedavi hizmeti vermektedir.
Çalışan sağlığı kapsamında, işyeri hekimlerine ve iş yeri hemşirelerine yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde; diyetisyen, psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmet uzmanı ve çocuk gelişimcilerimiz başta olmak üzere hekimlerimiz ve diğer sağlık personelimiz öncelikli olarak kronik hastalıkların önlenmesi boyutunda bir ekip ruhu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu merkezlerimizde verilen kapsamlı sağlık danışmanlığı ve sağlık eğitimlerinin yanı sıra, Sigara Bırakma Polikliniklerimiz, koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Bölümlerimiz, enjeksiyon ve pansuman birimlerimiz hizmet sunmaktadır.
         Mobil Sağlık Ekibimiz, sağlık hizmetlerinin sunulduğu merkezlerden uzak bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza sağlık hizmetini ulaştırmak amacıyla oluşturulmuş hizmet modelidir. Sağlık durumunun takibi (Kan basıncı, AKŞ, BKİ),  pansuman ve enjeksiyon, kanser taramaları için yönlendirme, sağlık eğitimi, çevre sağlığı, okul sağlığı ve mevsimlik tarım işçilerine sunulan sağlık hizmetlerinin tümü Mobil Sağlık Ekiplerimiz tarafından icra edilmektedir.  Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerimizin içinde, tüm ilköğretim okullarımızda ağız diş sağlığı muayenesi, flor vernik uygulaması, ağız diş sağlığı farkındalık eğitimi ve diş fırçası-macun seti dağıtımı yer almaktadır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, sağlık eğitimleri düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve kaliteli yaşam standardını yükseltmek için yaptığımız  çalışmalarımız, hiç ara vermeden ve artarak devam edecektir” dedi. Vali Yardımcısı Bünyamin Yıldız ise yapmış olduğu açıklamada; "Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı, yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması durumu değil, fiziksel, sosyal ve ruhsal refah durumu olarak tanımlar. Uygulanan sağlık politikalarında ki ana hedefimiz sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir topluma ulaşmaktır. Halk sağlığının gelişmesi bireylerin kendi sağlığının farkında olması hizmetleri talep etmesi ve olumlu yönde davranış değişikliği geliştirmesi ile oluşacaktır. Halk sağlığı çevre sağlık koşullarını düzelterek, bireylere sağlık bilgisi vererek, bulaşıcı hastalıkları önleyerek, hastalıkların erken tanı ve koruyucu tedavisini sağlayacak sağlık örgütleri kurarak, toplumsal çalışmaları her bireyin sağlığını sürdürecek bir yaşam düzeyini sağlayacak biçimde geliştirerek hastalıklardan korunmayı, yaşamın uzatılmasını, beden ve ruh sağlığıyla çalışma gücünün arttırılmasını sağlayan bir bilim ve sanattır.”
         Bir kişinin hasta oluşu, sadece onu ilgilendirmez. Hastanın ve hastalığın, aileye ve topluma olumsuz etkileri vardır. Bu olumsuz etkiler küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Tek tek bireyleri hastalandıklarında tedavi etmektense hastalanmadan önce bireylerin sağlığı ile ilgilenmek ve onların sağlıklarını korumak esastır. Toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi sağlık hizmetlerinin en temel amacıdır. Amacımız halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak ve bu konularda vatandaşlarımızda farkındalık oluşturmaktır. Bu kapsamda sağlıklı yaşam yürüyüşleri gerçekleştiriliyoruz. Biz halkımızın haftada 5 gün en az 30 dk fiziksel aktivite yapmasını ya da günlük 10 000 adım atmasını istiyoruz. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır” İfadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından Bünyamin Yıldız,  Suat Türkoğlu ve yöneticiler stantları gezerek stant görevlilerinden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı