Kırşehir’de ihtiyaç duyulan meslekler açıklandı!

Kırşehir'de geçtiğimiz gün başlayan Toplum Yararına Çalışma Programı için uzun kuyruklar oluştuğu gözlerden kaçmazken, geleceğin mesleği arasında bulunan ve ihtiyaç duyulan meslekler Kırşehir için garson ve gazaltı kaynakçısı olarak belirlendi.

Kırşehir Haberleri 29 Ocak 2019 19:13
Kırşehir’de ihtiyaç duyulan meslekler açıklandı!
-A +A

     Kırşehir'de geçtiğimiz gün başlayan Toplum Yararına Çalışma Programı için uzun kuyruklar oluştuğu gözlerden kaçmazken, geleceğin mesleği arasında bulunan ve ihtiyaç duyulan meslekler Kırşehir için garson ve gazaltı kaynakçısı olarak belirlendi.
         Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin edindiği bilgilere göre Kırıkkale-Aksaray-Niğde-Nevşehir-Kırşehir'de en çok ihtiyaç duyulan mesleklerin Gazaltı kaynakçısı/Garson olduğu öğrenildi.
         Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),her yıl işgücü piyasa araştırmasına göre hangi mesleklerde açık işgücü bulunduğunu göstermesi açısından önemli olan bu araştırma, gelecekte ön plana çıkacak meslekler konusuna da ışık tutuyor.İŞKUR, 2018 yılı İşgücü Piyasası Araştırması'nı 2 Nisan-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında 89 bin 324 iş yerini ziyaret ederek gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) nisan ayı hanehalkı iş gücü araştırması veri setinden yararlanılarak işsiz profili çıkartılırken, İŞKUR tarafından gerçekleştirilen saha araştırmasında da işverenin talep ettiği eleman ve meslekler ortaya çıkartıldı.Araştırmaya göre, Türkiye iş gücü piyasasında 470 bin kişilik açık iş bulunuyor. İş yerlerinin yüzde 12.6'sı, elemana ihtiyacı olduğunu bildirdi. Eleman ihtiyacı olduğunu belirten işletmelerin 182 bini imalat, 86 bini toptan ve perakende ticaret, 48 bini konaklama ve yiyecek hizmeti, 42 bini de inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Araştırmada ziyaret edilen işverenlere, gelecek on yılda en çok ön plana çıkmasını bekledikleri meslekler soruldu. Şu an pek bilinmeyen bazı meslekler, gelecekte istihdamına en fazla ihtiyaç duyulacak meslekler olarak öne çıktı. Bu araştırmada Kırşehir’de ihtiyaç duyulan meslekler ise Gazaltı kaynakçısı/Garson olarak belirlendi.Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından birini de işverenlerin genç personeli işe alırken neleri dikkate aldığı oluşturdu. Diploma en gerilerde yer alırken, işverenin en fazla önemsediği husus pratik beceri ve tecrübe oldu.
BÖLGELERE GÖRE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN MESLEKLER
         İstanbul: Remayüz makinesi operatörü/Kaynakçı, Ankara: Tornacı/Sevkiyat görevlisi, İzmir: Çağrı merkezi müşteri temsilcisi/Kaynakçı, Balıkesir-Çanakkale: Emlak danışmanı/Kaynakçı, Tekirdağ-Edirne-Kırklareli: Otobakım onarıcısı/Kaynakçı, Kocaeli-Sakarya-Düzce-Bolu-Yalova: Otomotiv kaporta işçisi/Boyacı (metal), Bursa-Eskişehir-Bilecik: Makineci (dikiş)/Sıvacı, Aydın-Denizli-Muğla: Makineci/Plastik doğramacı, Manisa-Afyonkarahisar-Kütahya-Uşak: Metal mamuller montaj işçisi/Makine mühendisi, Antalya-Isparta-Burdur: Alüminyum doğramacı/Reklam tabelacı, Konya-Karaman: Gazaltı kaynakçısı/Oto mekanikeri, Adana-Mersin: Kalite kontrolcü-Elektrik ark kaynakçısı, Kırıkkale-Aksaray-Niğde-Nevşehir-Kırşehir: Gazaltı kaynakçısı/Garson, Hatay-Kahramanmaraş-Osmaniye: Elektrik ark kaynakçısı/İnşaat işçisi, Gaziantep-Adıyaman-Kilis: Terzi/Sıhhi tesisatçı, Şanlıurfa-Diyarbakır: Mobilya cilacısı/Dokuma konfeksiyon makineci, Zonguldak-Karabük-Bartın: Fayans, seramik ve karo döşemecisi/Beton kalıpçısı, Kastamonu-Çankırı-Sinop: Aşçı/Marangoz, Samsun-Tokat-Çorum-Amasya: Ahşap mobilya imalat ustası/Mobilya montajcısı, Kayseri-Sivas-Yozgat: Elektrikçi (genel)/Kaynakçı (oksijen ve elektrik)Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli: Garson/Makineci, Erzurum-Erzincan-Bayburt: Pazarlamacı/Garson, Trabzon-Ordu-Giresun-Rize-Artvin-Gümüşhane: Mermer işçisi/Mobilya montajcısı, Ağrı-Kars-Iğdır-Ardahan: Garson/Ön muhasebeci, Van-Muş-Bitlis-Hakkari: Mobilya döşeme işçisi/Mobilya montajcısı, Mardin-Batman-Şırnak: Makine (dikiş)/Ütücü.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı