Kırşehir'de İşletmelere Hayvancılık Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığınca, başta KOP İdaresi olmak üzere GAP, DAP ve DOKAP kapsamındaki illerde mevcut hayvancılık işletmelerinin altyapılarının iyileştirilmesi amacıyla; ahır yapımı, hayvan ve makine alımı gibi yatırımlar için yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

Kırşehir Haberleri 27 Aralık 2018 19:15
Kırşehir'de İşletmelere Hayvancılık Desteği
-A +A

         Tarım ve Orman Bakanlığınca, başta KOP İdaresi olmak üzere GAP, DAP ve DOKAP kapsamındaki illerde mevcut hayvancılık işletmelerinin altyapılarının iyileştirilmesi amacıyla; ahır yapımı, hayvan ve makine alımı gibi yatırımlar için yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Desteklemelere ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, 1 Ocak 2019'dan itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmî Gazetede yayımlandı.
         Kırşehir, Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale illerini içine alan KOP Bölgesi'nde mevcut hayvancılık işletmelerinin faydalanacağı desteklemeler Kırşehir'de üreticilerin de yüzünü güldürdü.  Kırşehir'de faaliyet gösteren ve ekonomik anlamdta zor dönemden geçen işletme sahipleri bu desteklemeler ile rahat bir nefes alabileceklerini ifade ettiler. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin KOP İdaresi'nden edindiği bilgilere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP), Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Kalkınma İdaresi Başkanlıklarının görev sahasındaki illerde hayvancılık yatırımlarına devlet desteği sağlanacak.
         Cumhurbaşkanı kararı ile resmî gazetede yayımlanan ancak 1 Ocak 2019'dan itibaren yürürlüğe girecek olan yüzde 50 hibe desteğini Tarım ve Orman Bakanlığı yürütecek. Destekleme kararı, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ile kalitenin artırılması ve modem hayvancılık işletmelerine dönüştürülmesi için yapılacak yatırımlarda geçerli olacak. Buna göre Kırşehir'de de mevcut işletmeler altyapılarını geliştirecek ve modern hayvancılık için harekete geçecek. Edinilen bilgilere göre Kırşehir'de işletmesi en az bir yıldır aktif olan, Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemlerine kayıtlı yetiştiriciler, büyükbaş için en az 10 baş anaç, en çok 50 baş anaç kapasiteli, küçükbaş için en az 100 baş anaç, en çok 200 baş anaç kapasiteli yeni ahır ve ağıl yapımı veya tadilatı, damızlık boğa veya koç-teke alımı ile gübre sıyırıcı sistemi ve süt sağım makinesi alımlarında yüzde 50 hibe desteği alabilecek. Destek programı 2019-2023 yıllarında uygulanacak.
         Yatırımcılar, yatırım konularının her birinden bir defa yararlandırılacak, yatırım tutarının desteklemeye esas üst sınırı bakanlıkça belirlenecek. Yatırım tutarının üst sınırını aşan kısmı ise ayni katkı olarak yatırımcı tarafından karşılanacak. Başvuru şartları bölgesel etkenlere göre farklılık gösterebilirken, hibe desteğinden yararlanabilmek için yatırımların belirlenen süre içinde yapılması şartı bulunuyor. Kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları desteklemelerden yararlanamayacak. Yapılacak ödemeler KOP, GAP, DAP ve DOKAP Eylem Planları kapsamında bakanlığın ilgili yıl bütçesine tahsis edilen sermaye transferleri ödeneklerinden karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek. Destekleme tutarının binde 2'si oranında banka tarafından hizmet komisyonu alınacak. Öte yandan hak sahibi olmadığı halde desteklemelerden yararlandığı tespit edilen yetiştiriciler, beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından istifade edemeyecek.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı