SICAK HABER

Kırşehir'de lavanta balı üretilecek

KOP Projesi kapsamında; Mucur İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan “Lavanta Balı Projesi“ ile Mucur Budak köyünde 10 çiftçiye 5 dekar alanda olmak üzere toplamda 50 dekar alanda kişi başı 11 bin adet Lavanta Fidanı dağıtımı ve dikimi gerçekleştirildi

Kırşehir Haberleri 5 Aralık 2018 19:15
Kırşehir'de lavanta balı üretilecek
-A +A

               KOP Projesi kapsamında;  Mucur İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan “Lavanta Balı Projesi“  ile Mucur Budak köyünde 10 çiftçiye 5 dekar alanda olmak üzere toplamda 50 dekar alanda kişi başı 11 bin adet Lavanta Fidanı dağıtımı ve dikimi gerçekleştirildi. Dikim aşaması bitiminde kişi başı 60 çıtalı olmak üzere toplamda 600 çıtalı arı dağıtımı yapılacak. Ayrıca proje kapsamında 10 kişiye Mucur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce Lavanta Yetiştiriciliği eğitimi verilerek çiftçiler sertifikalanacaktır.
              Projeye ilişkin bilgiler veren Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin; “Tıbbi ve aromatik bitkiler içerisinde yer alan Lavanta bitkisi, adaptasyon yeteneğinin yüksek olması, soğuğa dayanıklı olması ve çok yıllık bir bitki olması sebebiyle rüzgar erozyonuna karşı toprağı koruması, birden fazla ürün vermesi bu ürünlerin birçok sektörde kullanılıyor olması, turizmi canlandırması sebebiyle Lavanta yetiştiriciliğine karşı insanların merakını arttırmıştır. Lavanta Balı Projesi ile bölgemizdeki doğal bitki örtüsünden de yararlanılarak arıcılığın gelişeceği ve bal veriminin artacağı düşünülmüştür. Seyfe gölü ve çevresindeki köylerde bulunan çiftçilerin alternatif ürün yetiştiriciliğini artırarak arazilerin daha etkin kullanımı sağlanacak, Lavantadan elde edilen diğer yan ürünlerin değerlendirilmesi ile bölge çiftçilerimizin gelirlerinin artırılması sağlanacaktır” dedi.
Kenan Şahin, Kırşehir için KOP tarafından kabul edilen Lavanta Balı Projesi ile tarım ve hayvancılık alanında kalkınmayı sağlamak ve üretimde söz sahibi olabilmek amaçlarıyla KOP destekleri kapsamında, tarımsal sektörlerde üretimi artırabilmek amacıyla hazırlanan “Lavanta Balı Projesi” ile  üreticilere farkındalık katacaklarını belirtti.
              Şahin, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bu amaç doğrultusunda Kırşehir'de tarımsal üreticileri desteklemek ve bilinçlendirerek alternatif ürün konusu olmak üzere tarımda farkındalık ürün almak amacıyla hazırladığımız projelerimiz tek tek hayata geçiyor. İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimizce hazırlanan projelerimiz KOP idaresince desteklenerek çiftçilerimize sunuyoruz. Tıbbi aromatik bitkilerin içerisinde yer alan lavanta bitkisinin adaptasyon yeteneğinin yüksek olması, soğuğa dayanıklı olması, çok yıllık bir bitki olması sebebiyle rüzgar erozyonuna karşı toprağı koruması, birden fazla ürün vermesi ve bu ürünlerin birçok sektörde kullanılıyor olması son yıllarda lavanta yetiştiriciliğine insanların merakını artırmıştır. Projemiz bu düşünceyle bölgemizde olabileceği ve çevredeki doğal bitki örtüsünden de yararlanılarak lavanta bitkisinin yanında bal verimi de düşünülerek ileride bölgemiz için yararlı olacağı düşünülmüştür. "
              Öte yandan Kırşehir tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden tayini çıkan İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Ömer Kuzucu ve Emekliye ayrılan Kenan Arık'a veda yemeği düzenlendi. Veda yemeğine Kenan Şahin, il müdür yardımcıları, şube müdürleri, ilçe müdürleri ve il müdürlüğü personeli katıldı.
             İl Müdürü Kenan Şahin yaptığı konuşmada; “Bu tür buluşmalar, birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirerek, çalışma azmimizi artırır ve kuruma olan bağlılık duygusunu geliştirir. Şube Müdürümüz Ömer Kuzucu ile güzel bir çalışma zamanı geçirdik. Kendisine verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür eder yeni görev yeri olan Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde başarılar dilerim. Kurumumuzda işçi kadrosunda hizmet ve emek veren Kenan Arık’ın emeklilik hayatında huzur ve sağlıklar dilerim” dedi. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Mehmet Fazlı ÖZTÜRK

15:04 7 Aralık 2018

Rabbim Emeğinizi zayi etmesin inşaallah yapmış olduğunuz bu girişimden dolayı hepinize teşekkür ediyorum
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı