Kırşehir'de Nevruz Bayramı Coşkusu

Millet olarak en köklü geleneklerimizden birisi olan Nevruz Bayramı, ilimizde düzenlenen törenle kutlandı.

Kırşehir Haberleri 21 Mart 2019 14:41
Kırşehir'de Nevruz Bayramı Coşkusu
-A +A

            Millet olarak en köklü geleneklerimizden birisi olan Nevruz Bayramı, Kırşehir'de düzenlenen törenle kutlandı.
           Türk Büyükleri Parkında düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Emre Şahinci, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Yapılan Nevruz konulu konuşma ile başlayan program, çeşitli şiirlerin okunması,  yerel müzik aletleri olan dombra ile Nevruz ezgileri dinletisi, Halk oyunları gösterisi ve vatandaşlara Ahi helvası ikram edilmesi ile devam etti.
          Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Türk kültüründe “Yeni Gün” anlamına gelen Nevruz’un baharın gelişini, tabiatın canlanışını ve milletimizin Ergenekon’dan çıkışını müjdeleyen bir gün olarak kutlandığını söyledi.
Anayurdumuz Orta Asya’dan başlayarak milletimizin yaşadığı her coğrafyaya yayılan Nevruz geleneğinin yüzyıllardır bizleri neşe ve huzura sevk eden en önemli kültürel değerlerimizden birisi olduğunu belirten Valimiz Sayın İbrahim Akın, “Nasıl ki baharın gelişi, doğanın canlanmasına vesile olmakta ise bir kültür mozaiği olan Nevruz da insanlar arasındaki önyargıların yıkılmasına, gönüllerin ve zihinlerin uyanmasına, kardeşlik ve dayanışma duygularının yoğunlaşmasına vesile olmaktadır.
Sadece Türk kültüründe değil başka kültürler tarafından da değişik ad ve ritüellerle kutlanan Nevruz, farklı milletlerin ortak pencereden baktıkları birlik, beraberlik ve kaynaşma günüdür. Bu kadim ve bereketli Anadolu topraklarının sahipleri olarak bizler, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin huzur ve sükûn içerisinde Nevruz coşkusunu yaşamaktayız. 
Milletimizi sevgi ve hoşgörü ortamında buluşturan köklü Nevruz geleneğini yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmamız gerektiğine inanıyorum. Bu duygularla, milletimizin Nevruz Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, bu günün tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ederim.
Ayrıca, bugünkü törende milletimizin birliği, beraberliği, huzuru ve barışı için demir döveceğiz.” dedi.
            Nevruz programı, Vali İbrahim Akın ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından Nevruz Ateşi yakılarak demir dövülmesi ve ateşin üstünden atlanılması ile sona erdi. 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı