Kırşehir'de Salgın Alarmı Yok!

Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü, son günlerde sosyal medya hesapları üzerinden yapılan 'Salgın Var' alarmı konusunda yazılı bir açıklama ile Kırşehir halkının yüreğine su serpti.

Kırşehir Haberleri 5 Eylül 2019 15:15
Kırşehir'de Salgın Alarmı Yok!
-A +A

         Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü, son günlerde sosyal medya hesapları üzerinden yapılan 'Salgın Var' alarmı konusunda yazılı bir açıklama ile Kırşehir halkının yüreğine su serpti. 
             Kırşehir Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan bilgilendirme notunda "Bazı sosyal medya hesaplarında "Kırşehir'de salgın alarmı! Gastroenterit mikrobu Kırşehir'e zarar verdi ve veriyor. Uzman yetkililerce musluk, kuyu ve dağ sularının kaynatılıp içilmesi önerildi" şeklinde paylaşım yapıldığı tespit edilmiş olup; yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Rutin yapılan şehir suyu analizinde herhangi bir olumsuzluk yoktur. Bu tür mesnetsiz bilgi ve paylaşımlara itibar edilmemesi hususu; Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi. 
               Öte yandan Kırşehir Sağlık Müdürlüğü Gastroenterit mikrobu konusunda da vatandaşlara bilgiler aktardı. 
            Kırşehir Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada vatandaşların bu tür paylaşımlara itibar etmemeleri hususuna dikkat çekilerek şu bilgiler aktarıldı: ""Akut gastroenterit, mide ve bağırsakların enflamasyonudur (iltihabıdır). Bu hastalıkta ishal ana bulgu olup, ishale bulantı, kusma, ateş ve karın ağrısı eşlik edebilir. İshal, günde üç veya daha fazla yumuşak veya su gibi dışkı yapmak demektir. Bebeklerde normal günlük dışkılama sayısından iki fazla veya daha sulu dışkılama olarak tanımlanır. Akut ishal 14 günden kısa süren ishaldir.
            Akut gastroenterit genellikle bir virüs veya bakteri, daha nadir olarak da bir parazit tarafından oluşturulur. Gastroenterit, etkeni içeren dışkı ile bulaşmış olan yiyeceklerin yenilmesi veya su-içeceklerin içilmesiyle, etkenle temas etmiş kirli ellerin ağza götürülmesi ile gelişir.
Hastalığın etkeni ne olursa olsun tüm gastroenteritlerde ishal görülür. Bazı bakteriler kanlı, sümüksü bir ishale neden olurken, bazıları kansız, sulu veya su gibi dışkıya yol açar. Virüsler ile gelişen ishalde dışkıda kan görülmez. Akut gastroenteritlerde bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş sık olarak gelişir. Bazen bağırsakta gaz toplanması, baş ağrısı, halsizlik de görülür.
              Gastroenteritin en önemli ve en korkulan sorunu dehidratasyon (vücuttan su kaybı)’dur. İshal ve kusma sonucu gelişen su kaybı vücudun elektrolit (tuz ve mineral) dengesini de bozabilir. Hafif dehidratasyon geliştiğini gösteren belirti hastanın susamış olmasıdır. Vücuttan su kaybı arttıkça susamışlığın yanı sıra dudak ve ağız kuruluğu, uykuya meyil, gözyaşında azalma veya gözyaşının gelmeyişi, göz kürelerinde çökme, nabızda hızlanma, el ve ayaklarda soğukluk, derin veya hızlı solunum, idrar miktarında azalma olabilir. Ağır dehidratasyon da bunlara ek olarak dalgınlık, kan basıncında düşme, hiç idrar çıkarmama ve şok görülebilir.
              Akut gastroenteritlerin çoğu kendiliğinden düzelir. Tedavi destekleyici tedavidir. İshal, kusma ve ateş bebeklerde ve küçük çocuklarda birkaç saat içerisinde vücuttan aşırı sıvı kaybına neden olabilir. Bundan dolayı ishal başlar başlamaz çocuklara daha fazla su ve uygun sıvı gıdalar verilmeli, anne sütü ile beslenen bebeklere anne sütüne devam edilmeli ve daha sık emzirilmelidir. Anne sütü almayan bebeklerde ise normalde aldıkları süt veya mamalara devam edilmelidir. Bebekler ve çocuklar dehidratasyon bulguları açısından izlenmelidir. Etkenden bağımsız olarak ishal tedavisinin temel prensipleri hastanın su ve elektrolit dengesinin korunması ve beslenmesinin sürdürülmesidir.
              Bazı bakteriyel gastroenteritlerde hastalığın ağırlaşmasını önlemek, süresini kısaltmak ve bulaşmayı önlemek amacıyla antibiyotik tedavisi gerekir. Dışkının kanlı olması antibiyotik tedavisi gerektiren bir bakteriyel gastroenteriti düşündürür. Etkenin parazit olduğu saptandığında parazit tedavisi gerekir. 
Hastalıktan korunmanın yolları şöyle: El yıkama, akut gastroenterite yol açan mikropların bulaşmasını önleyen en önemli yöntemdir. Tuvalete girdikten sonra, yemek yemeden önce, bebeğin maması hazırlanmadan önce, bebeği beslemeden önce, bebeğin altını temizledikten sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Temiz, içilebilir su kullanılmalı, içilebilir su sağlanmasında zorluklar olduğunda sular klorlanmalı veya kaynatılmalıdır. Pastörize edilmiş süt ve süt ürünleri kullanılmalıdır. Meyve ve sebzeler iyi yıkanmalıdır. Kümes hayvanları, kasaplık hayvan etleri ve ürünleri tam olarak pişirilmelidir. Hasta ishal düzeldikten sonra birkaç gün içinde de bulaştırıcı olabilir. Aile içinde hastalığın yayılımı önlenmek için hastanın kullandığı tabak, çatal, kaşık, bıçak temizlenmeden başkalarınca kullanılmamalı, hastanın özellikle dışkı ile temas etmiş kirli kıyafetleri ve çarşafları derhal sıcak su ile yıkanmalı, tuvalet klor içeren temizleyicilerle temizlenmelidir."
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı