Kırşehir'de Sınavla 540 Öğrenci Alınacak

Kırşehir merkezde 1949 8. sınıf öğrencisinden bin 694'ü sınava girdi.

Kırşehir Haberleri 29 Haziran 2018 19:08
Kırşehir'de Sınavla 540 Öğrenci Alınacak
-A +A

         Kırşehir'de Liselere Giriş Sınavı'nın sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencileri tercih telaşı sardı. Edinilen bilgilere göre Kırşehir merkezde 1949 8. sınıf öğrencisinden bin 694'ü sınava girdi. Kırşehir ilçelerinde de sadece Boztepe'de öğrencilerin tamamı sınav başvurusu yaptı.
         Akçakent'te 38 8. sınıf öğrencisinin 36'sı, Akpınar'da 82 öğrencinin 73'ü, Boztepe'de 53 öğrencinin tamamı, Çiçekdağı'nda 137öğrencinin 132'si Kaman'da 432 öğrencinin 375'i ve Mucur'da ise 323 öğrencinin 299 tanesi sınav başvurusunda bulundu. Kırşehir'deki toplam 3 bin 14 sekizinci sınıf öğrencisinin 2 bin 662'si sınav başvurusunda bulunmuş oldu. Edinilen bilgilere göre Kırşehir'de sınavla öğrenci alan okulların kontenjanları da belli oldu. Buna göre 24 derslikli Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi'nde 2017-2018 eğitim öğretim yılında 120 olarak belirlenen kontenjan bu yıl da aynı rakam olarak kaldı. Yine 24 derslikli Kırşehir Sosyal Bilimler Lisesi'nde 2017-2018 eğitim öğretim yılında 120 olarak belirlenen kontenjan önümüzdeki yıl da 120, 16 derslikli Kaman Fen Lisesi'nde 90 olan kontenjan bu yıl da sınavla 90 öğrenci kabul edecek. Bu yılın gözde okullarından bir tanesi de Abdülkadir Özcan İmam Hatip Lisesiydi. 18 derslikli okulda 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 60 olarak belirlenen kontenjanın bu yıl 90 olarak belirlendiği öğrenildi. Kırşehir Fatımatüz Zehra İmam Hatip Lisesi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 90 ve Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise 30 öğrenci kabul edecek.
         LGS tercihleri, salı günü açıklanan sonuçların ardından E-Okul ve okul müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilecek. LGS sonuçları bilgisine göre yerleşmek istedikleri okulları listeleyecek olan öğrenciler, aynı zamanda evlerine yakın olan okulları belirtmek için yerel yerleştirme alanında da tercihlerini tamamlayacak. LGS tercihleri içerisinde OBP puanı ve yüzdelik dilim kriteri önem arz edecek. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin tercihlerini 02-13 Temmuz tarihleri arasında alacak. Özel okulların kayıtları ise 27 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sınavla alacak liseler hakkında açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, toplam 1367 okulun dağılımını kamuoyu ile paylaştı. Buna göre sınavla alacak liseler arasında Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 449, Fen Lisesi 309, İmam Hatip Lisesi 297, Anadolu Lisesi 222, Sosyal Bilimler Lisesi ise 89 okulla yer alacak. Bu okulların toplam kontenjanı 126 bin 510 olurken, derslik sayısı ise 4 bin 217 olarak açıklandı. 
TABAN VE TAVAN PUANLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
         Öğrenciler, geçtiğimiz yıl TEOG'da olduğu gibi yüzdelik dilimlere göre tercihlerini yapacak. Geçtiğimiz sene E-Okul üzerinden taban ve tavan puanları görüntüleyebilen adaylar için sürecin bu yıl da aynı şekilde ilerleyeceği öngörülüyor. Konuyla ilgili ilerleyen günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama yapılması bekleniyor. Tercih işlemi esnasında iki öğrencinin aynı puana sahip olması, Ortaöğretim Başarı Puanı'nı (OBP) devreye sokacak. Puanları eşit olan iki öğrenci, bu aşamada da aynı değerlere sahip olursa, bu kez yaş faktörü devreye girecek. En küçük yaşa sahip olan öğrenci, değerlendirmede öncelik sahibi olacak. 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliğine bakılarak yerleştirme yapılacak. Öğrenciler, LGS ile bir okula yerleşirse yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak. LGS’yle öğrenci alan sınavlı okul ve yerel yerleştirme tercihleri birlikte alınacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada, öğrencilerin sınavla öğrenci alacak okullar için tercihlerini, yüzdelik dilimlerini dikkate alarak yapması önerildi. Uzmanlar geçen seneki yüzdelik dilimle bu seneki yüzdelik dilimlerin çok farklı olacağı konusunda velileri uyarıp, İstanbul’da bir öğrencinin 4 yanlışla iyi bir liseye yerleşebileceğini söylediler. Geçen yıl 17 bin TEOG birincisinin çıktığını da hatırlattılar.  Sınava girmediği için herhangi bir yüzdelik dilime sahip olmayan öğrenciler, E-Okul sisteminde karşılaşacakları renk detaylarına göre seçimlerini yapacak. Yeşil, Kırmızı ve Mavi olmak üzere üç sınıfa ayrılacak olan renkler, öğrencinin yerleşim yerinin çevresindeki okulları betimleyecek.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı